Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Śmigłowce OH-58 Kiowa ofiarami oszczędności

Amerykanie chcą wycofać z linii wszystkie śmigłowce OH-58 Kiowa – fot. U.S. Army/Staff Sgt. Donna
Amerykanie chcą wycofać z linii wszystkie śmigłowce OH-58 Kiowa – fot. U.S. Army/Staff Sgt. Donna

Koncern Bell Helicopter otrzymał polecenie przerwania prac nad modernizacją śmigłowców OH-58F Kiowa Warrior wykorzystywanych przez amerykańskie wojska lądowe - informuje Flightglobal.

Bell Helicopter pracował nad unowocześnieniem kokpitu oraz systemów obserwacji śmigłowców OH-58D przerabiając je w ten sposób do wersji F. Wszystko to było realizowane w ramach wartego 1,98 miliarda dolarów, programu CASUP (cockpit and sensor upgrade programme), co miało pozwolić na wykorzystanie Kiowa Warrior do 2025 r.

Zadanie obejmowało m.in. zastąpienie zestawu sensorów umieszczonych w specjalnej kopule nad wirnikiem głównym, jednym systemem obserwacji zainstalowanym w nosowej części śmigłowca. Takie rozwiązanie zaproponował koncern Raytheon, więc anulowanie zlecenia uderzyło również w ten koncern.

CASUP przerwano, ponieważ amerykańskie wojska lądowe, szukając oszczędności budżetowych zaproponowały na rok finansowy 2015 wycofanie wszystkich śmigłowców OH-58 oraz wykorzystywanych w szkoleniu załóg - treningowych śmigłowców TH-67 Creek. W zamian za to przedstawiono Kongresowi plan przejęcie zadań realizowanych przez te helikoptery śmigłowcami AH-6 AH-64 Apache i UH-72 Lakota. Wymaga to jednak zamówienie w koncernie Airbus Helicopters 100 dodatkowych Lakot, co już wywołuje protesty innych koncernów lotniczych.

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Paweł

  można by wziąć te kiowy za symboliczne 1 USD :-)

  1. za darmo do Grecji

   70 sztuk Kiowa Warrior oddano za darmo do Grecji. 05-2019

 2. MRSS

  Jestem ciekaw, co by powiedzieli nasi spacjalsi na takie lekkie taksówki z drugiej ręki?

 3. NATOwnik

  I tak to działa w Hameryce! Eurocoptery sa większe a ekonomiczniejsze, nowoczesne i nowe, kosztują mniej, ale w USA wrzask jak za każdym razem jak Pentagon wybiera obiektywnie! Swoje produkty każdemu wciskają nachalnie a w druga strone wielkie larum! Pod naciskiem "lobbystów" opłacanych przez hamerykanskie koncerny, Kongres zmusi Pentagon do zakupu gorszego i droższego sprzętu hamerykanskiego, jak w przypadku latających cystern, PWPa i wielu innych projektów! Pzdr

Reklama