Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Słowacja: Ruszył przetarg na ponad 400 pojazdów opancerzonych 4x4

Pojazd Excalibur Arm Patriot 4x4 w proponowany Polsce wraz z HSW wersji Husar. Fot. HSW
Pojazd Excalibur Arm Patriot 4x4 w proponowany Polsce wraz z HSW wersji Husar. Fot. HSW

Słowackie ministerstwo obrony ogłosiło przetarg dotyczący zakupu 424 pojazdów opancerzonych VTV 4x4 (słow. viacúčelove takticke vozidlo - wielozadaniowy pojazd taktyczny) z opcją na dodatkowe 20 pojazdów dla ministerstwa spraw wewnętrznych. Wartość kontraktu zaplanowanego na 10 lat to - wg. szacunków - ponad 320 mln euro netto.

Słowacja od pewnego czasu prowadziła testy i ewaluację kilku krajowych i zagranicznych konstrukcji, które mogłyby zastąpić miks stosowanych w siłach zbrojnych pojazdów, złożony z poradzieckich BRDM-2 i krajowych Aligatorów oraz RM-32M Scout produkcji BAE Systems.

Rozpisanie przetargu jest zwieńczeniem procedury, która w ubiegłym roku doprowadziła do wytypowania ośmiu potencjalnych kandydatów. W realizowanych w roku 2018 testach słowackie siły zbrojne przetestowały siedem pojazdów:

 • Karemetal Aligator Master 2 (Słowacja)
 • Otokar Cobra 2 (Turcja)
 • Ejder Yalçın 4×4 (Turcja)
 • GDELS Eagle 4x4 (Szwajcaria)
 • Excalibur Arm Patriot 4x4 (czeski pojazd znany w Polsce jako Husar 4x4)
 • Zetor Gerlach 4x4 (Czechy i Słowacja)
 • Reanult Sherpa Light APC.

Pod uwagę brane są również wyniki ewaluacji przez siły zbrojne Czech pojazdu SVOS Perun 4x4, jest to jednak obecnie maszyna znacznie lżejsza i zapewniająca niższy poziom ochrony niż konkurenci.

Program VTV 4x4 ma na celu unifikację pojazdów, ale również zaangażowanie krajowego przemysłu w realizację dostaw wielozadaniowych pojazdów opancerzonych obliczonych na siedem do dziesięciu lat. Pierwsze dostawy spodziewane są nie później niż w 2024 roku. W umowie znalazła się również opcja zakupu 20 pojazdów przeznaczonych dla jednostek specjalnych ministerstwa obrony narodowej. Całkowita wartość kontraktu została oszacowana na 321 mln euro netto. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. dim

  Jakie 400 pojazdów ??? Prziecież działając w proporcji do znakomitych wysiłków naszego MON, winni ich nabyć maksymalnie 3 sztuki !

 2. Szymon

  Założę się, ze Słowacy zrobią to sprawniej i szybciej niż nasz MON.

 3. devlin0

  to sie nazywa przetarg...a jak nazwac to co nasz MON wyprawia?

  1. oles

   To się nazywa w MON dialog techniczny.

 4. KrzysiekS

  Słowacja zamawia 424 szt. Polska 15 szt. BRAWO MON.

  1. tak myślę

   Słowacja zamawia 424 szt pojazdów opancerzonych. Polska 15 szt opancerzonych, a pozostałe nieopancerzone. Życie żołnierzy jest bezcenne i należy je chronić.

  2. Gts

   Musi być na socjal, powoli sypie się ten domek z kart, jakoś do wyborów trzeba dociągnąć.

  3. Kuba

   Socjal musi być bo wyborów nie wygrają, a Ty się módl żeby wygrali, bo po roku od wyborów socjal można odwołać i przez następne 2 lata coś kupować, a potem znowu dać żeby wybory wygrać. A jeśli wygrają Ci co byli, to żadnych zakupów przez dekadę nie będziesz widział - przypomnij sobie ministrów z poprzednich ekip, którzy hurtowo wszystko w armii likwidowali - tak przemysł jak i uzbrojenie w jednostkach.

 5. Davien

  Honker po wstawieniu mocniejszych piór resorów może być bez problemu opancerzony do STANAG II. Podwozie też da się zabezpieczyć przed wybuchem min-pułapek przez przyspawanie blach w kształt litery V. Poza tym Honkery z silnikiem benzynowym FSO w naszym klimacie mają mega przewagę nad dizlami - odpalą choćby był mróz -40 stopni.

  1. Gras

   Ale z tego co mi wiadomo fabryka Honker z Lublina jest już bankrutem.

  2. Asd

   To rozumiem sarkazm? Naprawde takiego trupa chcesz reanimować

  3. ixyll

   Owszem a co ze szpachlą i rdzą z których składa się Honker ?? Pancerna szpachla ........

 6. vvv

  a u nas pegaz byl juz 2 razy odwolywany i obecnie PIS chce kupic tylk 15 sztuk :)

  1. Gts

   Na defiladę.

  2. Robcio

   Program Pegaz na bodaj łącznie 280 szt. zaczął się nie za PiS , a w 2011 roku. Więc niezależnie która partia rządzi to MON żyje sobie własnym życiem i rozwala każdy program swymi nielogicznymi działaniami.

 7. Jo

  Polski mon kupuje w ilości ach 3-4 szt żeby wystarczyło na defiladę :)

 8. Rzyt

  Spoko 1,5mld złoty max... Nie nada nam...żenada. Dymisja winna być natychmiast

 9. Taka prawda !

  Założę się, że kupią szybciej niż MY !

 10. Paranoid

  Jak tam współpraca Międzymorza?

Reklama