Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Słowacja kupuje działa i amunicję 155 mm

Fot. Konštrukta
Fot. Konštrukta

Słowackie ministerstwo obrony zawarło umowę na zakup 25 samobieżnych haubic Zuzana 2 kalibru 155 mm z krajową firmą Konštrukta. Wartość kontraktu to 172,2 mln euro brutto. Ten sam producent dostarczy również nowoczesną amunicje za niemal 20 mln euro.

Słowackie siły zbrojne mają zyskać trzy baterie każda z ośmioma działami Zuzana 2 kalibru 155 mm, natomiast jeden egzemplarz będzie służył do szkolenia personelu. Umowa obejmuje również szkolenie oraz serwis i wsparcie eksploatacji. Łączna wartość umowy to 172,2 mln euro brutto z czego ponad 2,9 mln stanowią koszty części zamiennych natomiast 800 tys. euro kosztować będzie nowoczesny system symulatorów, złożony z symulatora dowódcy baterii i dwóch symulatorów dla załóg pojazdów. Zgodnie z umową, jej celem jest nie tylko pozyskanie nowego sprzętu, ale również „wsparcie krajowego przemysłu i zwiększenie jego konkurencyjności na rynkach zagranicznych”.

Decyzja o zakupie dział samobieżnych wzbudziła kontrowersje na Słowacji, gdyż 16 wozów Zuzana pierwszej generacji weszło do służby w latach 1998-2000 i nie ustępują one aż tak znacząco w zakresie swych możliwości operacyjnych nowym działom Zuzana 2. Oba typy stanowią głęboką modyfikację pojazdu Wz. 77 Dana, uzbrojoną w działo zgodne ze standardem NATO.

Wraz z działami Zuzana 2 ministerstwo zamówiło w spółce Konštrukta również ponad 6 tys. sztuk amunicji 155 mm o łącznej wartości  19,3 mln euro. Będą to zarówno pociski bardzo dalekiego zasięgu z gazogeneratorem 155-OFdM3-DV jak tez klasyczna amunicja odłamkowo-burząca 155-OFdMK. Ta ostatnia ma zasięg maksymalny do 32,5 km natomiast pocisk z gazogeneratorem może osiągnąć cel odległy o 41 km.

Zuzana 2, podobnie jak wcześniejsza wersja oraz Dana oparta jest na opancerzonym podwoziu Tatra 8x8. Głównym uzbrojeniem Zuzany 2 jest haubica kalibru 155 mm NATO z lufą o długości 52 kalibrów, mająca masę 1894 kg (masa ogólna całej haubicy to 28450 kg). Może ona wystrzelić do sześciu pocisków na minutę w trybie prowadzenia ognia automatycznego i do dwóch w trybie manualnym. System uzbrojenia jest sterowany cyfrowo i umożliwia również wykonywania misji ogniowych w trybie MRSI, w którym pociski wystrzelone różnymi trajektoriami uderzają w rejon celu równocześnie.

Reklama

Komentarze (22)

 1. MAZU

  "Słowackie ministerstwo obrony zawarło umowę na zakup 25 samobieżnych haubic Zuzana 2 kalibru 155 mm z krajową firmą Konštrukta." .Z KRAJOWĄ FIRMĄ. Amen

 2. dropik

  @Cyniczny matematyk 3200 € a nie zł . i to w sumie taniej niz nasze pierwsze serie

 3. Cyniczny matematyk

  Jeden pocisk 3200zl :D

 4. omg

  No proszę Słowacy kupują nową Zuzannę2 w NATOwskim kalibrze 155mm, choć mają już niewiele młodszą Zuzannę w tym samym kalibrze. A my? A my mamy "genialny" pomysł z modernizacją ZABYTKOWYCH haubic Dana z RADZIECKIM kalibrze 152mm. BRAWO MY!!!

 5. Wojtek

  Z tego co wiem, sam powerpack do Kraba kosztuje 6 mln zł. A ile kosztuje silnik do największego Stara, który robił by za podstawę do ewentualnej polskiej konstrukcji ?

 6. [sic!]

  Stalowowolski hamulec wylotowy?

 7. Extern

  Ale co wy porównujecie? Kryla, czyli jakby holowaną (na pace) lekką haubicę z prawie trzy razy cięższą haubicą samobieżną jaką jest Zuzanna czy Krab. To są zupełnie innej klasy rozwiązania.

 8. Gustlik

  @Tomek, Kryla nie będzie, zapomnij o nim. To byłą pomyłka. Cały projekt był obciążony grzechem pierworodnym pod tytułem "zdolny do przerzutu samolotem". Dlatego był taki do bani. W XXI wieku działo ładowane przy pomocy drużyny artylerzystów / tragarzy to pomyłka. Działo ma być wyposażone w automat tak jak Dana, Zuzanna, Archer i wiele innych. Szybka seria i odskok a nie mozolne noszenie pocisków, wsiadanie, wysiadanie, podnoszenie lemiesza i jego opuszczanie.

 9. Nesher

  @Tomek Zuzana ma także wariant lekki o nazwie Eva. Działo i automatyczny system ładowania są takie same jak w Zuzana. Załoga (3 osoby) jest w kabinie pancernej. Główną różnicą jest to, że kanon nie jest osłonięty przez zbroję (w przypadku Kryla również nie), a pojemność amunicji jest niższa. Konštrukta oferuje Eva na podwoziach 6x6 lub 8x8. Główną zaletą w porównaniu z Krylem jest fakt, że załoga jest osłonięta podczas strzelania w kabinie.

 10. mc.

  Gdzie są nasi hejterzy ??? Oni kupują tanio, my płacimy dużo... (Żart) Jak to wygląda ? Zuzanna 2: 172,2 mln Euro za 25 wozów, czyli 6,89 mln Euro sztuka. 6,89 mln Euro x 4,3 29,63 mln PLN/szt Krab: 4 649 mln PLN za 96 wozów, czyli 48,43 mln PLN/sztuka. Ale to NIEPRAWDA - w ramach tego kontraktu kupujemy 44 wozy dowódczo sztabowe +24 wozy amunicyjne + 4 warsztaty "mobilne". Dodatkowo Kraby + wozy dowódczo sztabowe są na podwoziu czołgowym + niemieckie silniki w Krabach + itd. To co przepłaciliśmy za KRABY, czy cena była prawidłowa ?

 11. Jami

  Działo do Kryla jest izraelskie. Takiego programu nikt nie przerwie :)) . Na Zuzanny nie ma szans

 12. MSBS

  Rzekłeś o Panie Zamek: https://www.defence24.pl/polsko-czeska-modyfikacja-dan

 13. Tomek

  Dana to odpowiednik Kraba. Waga 46 ton o ile się nie mylę. Kryl ma ważyć tylko 19 ton. Mylicie całkowicie założenia i klasę systemu. Cena 3 kryli ma być równa cenie 1 Kraba. Z założenia ma to być system lekki a nie ciężka maszyna. Odpowiednik dział cholowanych tylko na cięzarówce.

 14. Wojtek

  Dokładnie, Kryl to jeżdżąca trumna. Zuzanna chroni obsługę, ma automat i solidny nośnik. Ewentualnie nasi mogli by zaprojektować coś podobnego, ale pewnie dialog technologiczny trwałby min 20 lat.

 15. MI6

  do Zamek; wszystko wyjdzie szybciej i taniej niż nasze wieczne dialogi, analizy i wymyślanie koła na nowo...z offsetem oczywiście

 16. dropik

  25 mln zł za armatę , u nas krab ok 47 mln (tzn mniej bo cenie kontraktu był inne pojazdy i wyposażenie). Cena nie jest więc przesadnie zawyżona. Co innego z amunicją . za tą płaciliśmy ok 20000 zł za sztukę , a Słowacy zaledwie 3200€ przy czym to razem z ładunkiem miotającym

 17. Gość

  Przynajmniej kabinę lepiej opancerzyli.

 18. adrian

  Zenek może i masz i racje np. krab jedna licencja nawet amunicja ze słowacje nasz kryl tez podwozi niby jelcz ale 90% tego podwozia to zachód nasza aby kabina i rama a tak znowu na armate itp. licencja Ogolnie uważam ze z czechami i słowacja z ich przemysłem mogli byśmy wspolpracowa jelcz to montownia i składak a czechy maja TATRE caly ich woz silnikm skrzynie itp. maja tez czechy bron lepsza niż nasza i maja fabrykę nie jak my manufaktore oni mowia kupcie tatre wybudujemy fabrykę kupcie bron wybudujemy fabrykę itp. oni chcą współpracy my nie CZECHY MAJA DOBRY PRZEMYSŁ BO Z CZASÓW AUSTRO WEGIE DUZO TAM INWESTYCJI BYLO W TEDY CZEECHY BYLY BOGADSZE I LEPSZA BRON MIELI Niż 2 RP ale my nie umiemy wspolpracowac

 19. Rex

  @zamek Słowacy kupują u siebie. Jeżeli my będziemy kupować ciągle u innych to nigdy nie zbudujemy własnych kompetencji i ciągle będziemy zależni od innych. Patrząc perspektywicznie to "taniej i szybciej" nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

 20. PPP

  Pomysł z Krylem nie jest najlepszy. Brak automatu ładowania, niczym nie chroniona i liczna załoga w czasie ładowania działa, ktoś musi te ładunki i pociski nosić... To ślepa uliczka. Może na misje to dobre. Chociaż wątpię. O wiele lepszy jest pomysł z modernizacją Dan. Na razie z kalibrem 152 mm, mamy przecież zapasy tej amunicji pewnie nieliche, a później może nowe z kalibrem 155 mm.

 21. Jasio

  A w Polsce jak to w Polsce bieda modernizacja Dan bez wymiany lufy

 22. Zamek

  Powinniśmy chyba dać sobie spokój z Krylem zmodernizowac nasze Dany do tego standardu oraz dokupić kilka baterii nowych Zuzan,wyjdzie taniej i szybciej

Reklama