Przemysł Zbrojeniowy

Skuter śnieżny w technice stealth za ponad pół miliona dolarów

W Kanadzie trwają prace nad „niewidzialnym”, a właściwie „niesłyszalnym” skuterem śnieżnym – fot. Bombardier Recreational Products
W Kanadzie trwają prace nad „niewidzialnym”, a właściwie „niesłyszalnym” skuterem śnieżnym – fot. Bombardier Recreational Products

Firma CrossChasm pracuje nad skuterem śnieżnym w technice stealth, który w przyszłości miałby być wykorzystywane przez żołnierzy działających w północnej Kanadzie. Szacuje się, że koszt takiego pojazdu to 620 000 dolarów.Przez technikę stealth w odniesieniu do skutera śnieżnego (tzw. stealth snowmobile) rozumie się wszelkie działania mające wyciszyć jego pracę szczególnie w warunkach zimowych, kiedy dźwięk rozchodzi się na duże odległości.

Pojazd, który nazwano „Loki” (zmieniający kształt nordycki bożek oszustów i ognia) powstał w firmie CrossChasm (na zlecenie kanadyjskiego departamentu obrony). Pracowała ona już wcześniej nad skuterami hybrydowymi, napędzanymi zarówno silnikiem na paliwo, jak i silnikiem elektrycznym. Konstrukcję Lokiego oparto na skuterach śnieżnych wykorzystywanych m.in. w stacji badawczej Summit amerykańskiej fundacji badań naukowych (U.S. National Science Foundation) na Grenlandii. Jak się szacuje będzie on kosztował około 620 000 dolarów.

Czytaj także: Koncepcja rodem z Avatara. Europejski projekt wyznacza nowe możliwości latania

Nie są znane szczegóły odnośnie zastosowanych rozwiązań, ale już wiadomo że testy prototypu Lokiego są prowadzone w kanadyjskiej bazie wojskowej CFB Petawawa w prowincji Ontario. Wszyscy wskazują, że pojazd opracowany w ramach badań będzie niezwykle przydatny przy tropieniu przemytników.

(MD)

Komentarze (1)

  1. pit

    Dla naszej Straży Granicznej byłby idealny:)