Przemysł Zbrojeniowy

Seul zwiększy produkcję czołgu K2? Naciski armii

Fot. Republic of Korea Army/Wikipedia/CC BY-SA 2.0
Fot. Republic of Korea Army/Wikipedia/CC BY-SA 2.0

Korea Południowa prawdopodobnie zwiększy produkcję czołgów K2, mających wzmocnić potencjał obronny armii tego państwa w rejonie granicy z Koreą Północną - informują źródła wojskowe w Seulu.

Źródła wojskowe w stolicy Korei Południowej poinformowały o planowanym wzmocnieniu jednostek stacjonujących na pograniczu z Koreą Północną. Trafić miałoby do nich dodatkowe sto czołgów K2. Cytowany przez gazetę Korea Herald przedstawiciel koreańskiego sztabu głównego stwierdził, że wystosowano zalecenie wzmocnienia obrony granicy przez około sto dodatkowych czołgów K2. Miałyby one pochodzić z nowego zamówienia, złożonego u krajowego producenta. Według gazety koreańskie ministerstwo obrony weryfikuje obecnie zalecenia sztabu.

K2 to koreański czołg produkowany seryjnie od 2013 r. Obecnie zamówiono 206 czołgów tego typu, część z nich znajduje się już w jednostkach, pozostałe są do nich dostarczane. Wspomniane wcześniej 100 kolejnych egzemplarzy podniosłoby ogólną liczbę zamówionych czołgów K2 do ponad 300.

Wojskowi z Południa argumentują, że wzmocnienie najnowocześniejszej części sił pancernych jest niezbędne wobec rosnącej liczby czołgów sąsiada z północy. Szacuje się, że trwający od ponad 10 lat proces rozbudowy północnokoreańskich sił pancernych spowodował, iż Pjongjang posiada obecnie ponad 4500 czołgów, mając dwukrotną przewagą liczebną nad wojskami pancernymi Seulu.

Producentem czołgu K2 jest koncern Hyundai Rotem, pojazd jest uzbrojony w gładkolufową armatę 120 mm, licencyjną wersję armaty Rheinmetall 120 mm L/55. Zasilanie amunicją jest realizowane za pomocą automatu ładującego zbliżonego do używanego we francuskim czołgu Leclerc. Producent podaje, że szybkostrzelność wynosi do 10 pocisków na minutę. Zapas amunicji to 40 pocisków, z czego 16 przewożonych jest w magazynku, gotowych do natychmiastowego użycia. Czołg dysponuje możliwością pokonywania przeszkód wodnych o głębokości do 4 m. Koszt jednostkowy zakupu K2 wynosi obecnie ok. 8,5 mln USD.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.