Przemysł Zbrojeniowy

Serbskie transportery dla pakistańskiej policji

fot,.http://www.palubo.info
fot,.http://www.palubo.info

Departament policji prowincji Singh (z centrum administracyjnym w Karaczi) w południowym Pakistanie zamówił za około 12 milionów dolarów 20 nowych serbskich transporterów opancerzonych Lazar II 8x8.

Rozmowy na temat zakupu pojazdów Lazar II trwały od końca 2012 r., w związku ze nasileniem się działalności terrorystycznej w Karaczi i innych częściach prowincji Singh. Odnotowano przy tym coraz częstsze stosowanie w stosunku do służb porządkowych broni ciężkiej. Tymczasem na wyposażeniu pakistańskich służb wewnętrznych jest 79 pojazdów opancerzonych i transporterów (62 kołowych i 17 gąsienicowych), które w większości są tylko odporne na ogień z broni strzeleckiej kalibru 7,62 mm. Teraz potrzebna jest minimum ochrona przed pociskami kalibru 12,7 mm i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.

Transportery Lazar II odpowiadają tym wymaganiom. Zostały one zaprezentowane po raz pierwszy przez przedsiębiorstwo Yugoimport – SDPR w lipcu 2013 r na wystawie Partner 2013 w Belgradzie i od razu wzbudziły zainteresowanie. Konstrukcyjnie jest to rozwinięcie opracowanego wcześniej w Serbii i przetestowanego w 2008 r. pojazdu Lazar BVT (Lazar I), który już wtedy stanowił innowacyjne połączenie transportera opancerzonego z pojazdem MRAP.

Zamówione dla Pakistanu transportery Lazar II mają być przekazane w dwóch partiach. Przy czym podkreśla się możliwość zwiększenia zamówienia oraz zainteresowanie tymi pojazdami ze strony Kenii i Bangladeszu.

Komentarze (3)

 1. alibaba

  600 tyś $ za sztukę uzbrojonego, przy wręcz mikroskopijnym zamówieniu i to na eksport a my kupujemy Rosomaka za 1,800 tyś$/szt przy zamówieniu ponad 300 szt w naszych zakładach i bez uzbrojenia. Kto bogatemu zabroni......)))

  1. patriota

   Tak, tylko to policyjny transporter. Jaki poziom ochrony, jakie wyposażenie? Czy w ogóle będzie uzbrojony? KTO Rosomak wojskowy, uzbrojony, wyposażony kosztuje 9,8-10,8 mln złotych (3,15-3,54 mln dolarów), wariant bazowy 6,8-7,2 mln złotych (2,23-2,36 mln dolarów). Trudno teraz kupić transporter wojskowy 8×8 w cenie poniżej 2,0 mln dolarów. Francuzi próbują zbudować tani transporter wojskowy w oparciu o cywilną technikę Renault w wersji 6×6 za około 1,5-1,6 mln dolarów. Jest to jakiś wyznacznik taniości.

  2. wolf

   a wersja afgańska z dopancerzeniem 15 mln PLN (4,7 mln$) ..tyle co Leo2A7

  3. VII zmiana

   jakie 1, 800 tysięcy $ ???? Ponad 3 miliony $ za szt z działkiem 30 mm !!

 2. patriota

  KTO Ryś 8×8 cena wersji bazowej około 4,5 mln złotych, czyli 1,47 mln dolarów. Niespełniony przebój eksportowy polskiego przemysłu zbrojeniowego. I chyba już nieco zapomniana konstrukcja... Idealna propozycja dla pakistańskiej policji?

 3. Arek

  W sumie to dobry pojazd. moze nie z pierwszej 3-jki najlepszych pojazdow, ale naprawde to dobre rozwiazanie dla panstw z niezbyt wysokim budzetem. Czyli za 1 Rosomaka mozna miec az 3 sztuki Lazar II