Przemysł Zbrojeniowy

Samochody z Kutna dla polskich saperów

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z zakładami AMZ Kutno kontrakt na dostawę 44 wozów saperskich Topol-S.AMZ Kutno ma dostarczyć w 2013 roku 15 pojazdów Topol-S, a w kolejnym dalsze 29. Te specjalistyczne wozy saperskie bazują na podwoziu włoskich samochodów terenowych Iveco Daily 4x4. Są wyposażone w sprzęt saperski, oraz pojemnik do przewozu niewybuchów, odporny na detonacje o sile równoważnej 3,5 kg TNT.

Czytaj także: Polska armia szykuje się do zakupu nowych samochodów ciężarowo-osobowych za 200 mln zł

Jest to równowartości np. 20 granatów ręcznych lub jednego pocisku artyleryjskiego kalibru 100mm. Konstrukcja zbiornika w wypadku detonacji nie tylko chroni przed odłamkami, ale też odprowadza powstałe w jej wyniku gazy, w sposób bezpieczny dla załogi i osób w otoczeniu pojazdu. Prócz sprzętu i zbiornika na niewybuchy pojazd przewozi do 6 żołnierzy. Może też ciągnąć przyczepę do przewozu dużych niewypałów typu Topol-P, również produkcji AMZ Kutno. W kwietniu MON zamówił w sumie 45 takich przyczep za sumę około 19 mln złotych.

Zobacz również- Szczecin: udana operacja wyłowienia z dna Odry bomby z czasów II wojny światowej

Przed podpisaniem umowy, wozy saperskie Topol-S przeszły kilkumiesięczne testy w 14 Patrolu Rozminowania z Inowrocławia. Ich przydatność została bardzo wysoko oceniona. Wartość całego kontraktu na 44 pojazdy wyniesie nieco ponad 49 milionów złotych.

(JS)

Komentarze