Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab zmodernizuje symulatory dla niemieckich Leopardów

Fot. Saab
Fot. Saab

Szwedzki koncern Saab zawarł kontrakt z Bundeswehrą na modernizację „mid-life upgrade” zestawów symulatorów pola walki dla wozów bojowych AGDUS, które są używane m.in. na niemieckich czołgach podstawowych Leopard 2 za kwotę ponad 17 mln euro.

Bundeswehra swój pierwszy krok w kierunku modernizacji zdolności szkolenia bojowego we współpracy ze szwedzką spółką podjęła w 2017 roku, kiedy Saab dostarczył im otwarty kod laserowy U-LEIS. Jak podkreśla w komunikacie firma, pozwoliło to niemieckim siłom zbrojnym na zwiększenie interoperacyjności, co przełożyło się na możliwość uczestnictwa w wielonarodowych ćwiczeniach wojskowych.

Najnowsze zamówienie stanowi kolejny krok w tym procesie i obejmuje wymianę przestarzałego sprzętu, a także instalację nowego oprogramowania we wszystkich pojazdach, które mają być używane przez niemiecką armię do co najmniej do 2030 r - "Jest to kluczowy czynnik, który umożliwia udział w międzynarodowych ćwiczeniach" - powiedziała Åsa Thegström Szefowa działu Training & Simulation w Saab Dynamics.

W ramach umowy system AGDUS BT 46 zostanie zaktualizowany do najnowszej technologicznie generacji. Ulepszenia obejmują obszar wiernego odwzorowania procedur strzału i parametrów taktyczno-technicznych uzbrojenia i amunicji, technologię bezprzewodową i rozszerzoną rzeczywistość wprowadzoną do obiektów. AGDUS BT 46 będzie również zintegrowany z systemami kierowania ogniem, zapewniając wierne obrazowanie sylwetek pojazdów i pełną laserową symulację balistyki. System można skonfigurować dla różnych rodzajów pojazdów i jest w pełni kompatybilny z poprzednimi generacjami.

Reklama

Komentarze

    Reklama