Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab dostarczy Łotwie rakiety przeciwlotnicze

Fot. mod.gov.lv
Fot. mod.gov.lv

Szwedzki koncern Saab poinformował o umowie zawartej z ministerstwem obrony Łotwy, w myśl której dostarczy siłom zbrojnym tego państwa rakiety RBS 70.

Szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z ministerstwem obrony Łotwy, zgodnie z którą w latach 2016-2017 dostarczy siłom zbrojnym tego państwa kolejne przeciwlotnicze rakiety krótkiego zasięgu RBS 70. Weszły one na uzbrojenie oddziałów łotewskich w 2004 r. Umowa, o której poinformował szwedzki producent to wypełnienie opcji w kontrakcie z października 2015 r.

Podobnie jak w przypadku kontraktu macierzystego, i tym razem nie ujawniono szczegółów umowy, wiadomo jedynie, że w poprzedniej umowie uregulowano także sprawy związane z wyszkoleniem obsług i dostawą niezbędnego wyposażenia eksploatacyjnego.

Rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu RBS70 są przeznaczone głównie do zwalczania śmigłowców i samolotów szturmowych. Oddziały łotewskie w trakcie czerwcowych ćwiczeń Baltic Zenith 2016 dokonały odpaleń bojowych pocisków typu RBS 70 i RBS 70 NG.

Czytaj też: Szwedzkie rakiety przeciw śmigłowcom.

Broń tego typu znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych 19 państw, producent podaje, że ogółem sprzedano ponad 1600 wyrzutni i ponad 17000 pocisków.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Ojtek

  Czyli po Litwie i Czechach Łotwa także będzie miała silniejszą, skuteczną OPL niż Polska. My mamy "rodzime" Strieły-Igły (Grom-Piorun) co to nie strącą niczego poza awionetka Cessna. Massaraksz

  1. sdf

   Coś tam chyba jednak strąciły w Gruzji, więc nie bredź głupot.

  2. KrzysiekS

   Ojtek to są inne systemy osobiście uważam za lepszy Polski Piorun działa na zasadzie wystrzel i zapomnij Szwedzki przy całym szacunku dla SAAB-a wymaga bardzo dobrego operatora a ponadto operator musi podświetlać cały czas cel co jest dokładniejsze ale i bardziej niebezpieczne dla operatora ( dobrze wyszkolonego przypominam)

  3. olaf

   Dlaczego porównujesz 2 systemy o różnym zastosowaniu? RBS jest typowo stacjonarną instalacją a GROM (PIORUN) przenośnym zestawem. Powodzenia w użyciu RBSa w warunkach dynamicznego pola bitwy. Nadaje się to wyłącznie bo obrony instalacji, punktów logistycznych, lotniska itp.

 2. Radek79

  Coś w tym musi być że Polacy to dziwny i pasywny naród.Strasznie trudno przychodzi nam podejmowanie decyzji na już,ale jak się widzi ile kasy oddają w programie 500+ to nie dziwne że nie ma na inne żeczy.

  1. ddd

   Tak samo na wszystkie przywileje tych co są na garnuszku u państwa np trzynastki mundurówki itd

 3. Tomek

  Jak tak wygląda rakieta krótkiego zasięgu to ja dziękuję wole polskie gromy pewnie zasiek taki sam skuteczność również taką samą lub większą a sa owiele mniejsze i praktyczniejsze w urzyciu to co na zdjęciu to wyjątkowo nie praktyczny zestaw

  1. Vvv

   Nie nie nie, nasz grom-m ma gorsza głowice naprowadzającą, mała głowice bojowa, tryb tylko trafienia bezpośrednio w cel, średni zasięg i pułap. To jest praktyczny i bardzo skuteczny zestaw który po jednym trafieniu w cel ma duża szanse na stracenie go. Jeżeli cos ci sie wydaje a nie wiesz tego to lepiej nic nie pisz.

 4. Edmund

  Kolejny przykład, że dialogi techniczne są do niczego niepotrzebne.

 5. Realista33

  Przydałoby nam sie 2000 wyrzutni i minimum 8 000 pocisków na próbę, jest o niebo lepsze od spije nlos

  1. Jonasz

   Faktycznie o niebo lepszy, bo strzela się nim do celów powietrznych, a nie do pojazdów i budynków, jak w przypadku spike nlos ;)

Reklama