Przemysł Zbrojeniowy

Ruszyła budowa drugiego niszczyciela typu Hobart

Gdy w Australii położono stępkę pod drugi niszczyciel typu Hobart, składanie kadłuba pierwszej jednostki tego typu już praktycznie zostało zakończone– fot. Techport Australia
Gdy w Australii położono stępkę pod drugi niszczyciel typu Hobart, składanie kadłuba pierwszej jednostki tego typu już praktycznie zostało zakończone– fot. Techport Australia

Dzisiaj w stoczni Techport Australia w Adelaide uroczyście położono stępkę pod drugi w serii niszczyciel AWD (Air Warfare Destroyer) obrony przeciwlotniczej HMAS „Brisbane” typu Hobart.

Na uroczystości był obecny premier Australii Jay Weatherill, który podkreślił, jak ważna dla australijskiego przemysłu stoczniowego jest budowa tych okrętów. Podkreślił on, że kontrakt wart 8 miliardów dolarów jest największym i najbardziej kompleksowym projektem realizowanym w Australii w dziedzinie obronności. Daje on bezpośrednio pracę dla 1800 osób, a patrząc na wszystkich zaangażowanych w tym projekcie będzie to aż 2800 osób w całej Australii.

Położenie stępki było tylko ceremonialnym zaznaczeniem pewnego etapu w programie, ponieważ w rzeczywistości australijskie okręty AWD są składane z 31 przygotowanych wcześniej modułów i budowa elementów dla drugiej jednostki typu Hobart ruszyła dużo wcześniej (podobnie zresztą jak dla trzeciej). Natomiast kadłub pierwszego okrętu (HMAS „Hobart”) został już praktycznie całkowicie złożony.

Australia planuje zbudować w sumie trzy niszczyciele typu Hobart. Powstają one na bazie projektu hiszpańskiego niszczyciela typ F-100, opracowanego przez stocznię Navantia. Będą wiec wyposażone w amerykański system AEGIS. Pierwszy australijski niszczyciel typu Hobart ma wejść do służby w 2016 r., drugi w 2017 r. i trzeci (HMAS „Sydney”) w 2019 r.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.