Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rusza pełna produkcja australijskich pojazdów Hawkei

Fot. 1st Batallion RAR
Fot. 1st Batallion RAR

W Australii ogłoszony został koniec państwowych testów pojazdu Hawkei i tym samym ma ruszyć pełna produkcja na potrzeby tamtejszych sił zbrojnych. Hawkei to wielozadaniowy pojazd opancerzony nowej generacji, którego DMC wynosi do 10 400 kg, masa własna to 7000 kg, a ładowność – do 3000 kg. 

Po zakończeniu w Australii serii testów państwowych, rusza pełna produkcja pojazdów kołowych Hawkei Protected Mobility Vehicle – Light. Jak podkreślił producent, czyli Thales Australia, jest to strategiczna decyzja względem 210 miejsc pracy w zakładzie w Bendigo, a także około 180 dodatkowych miejsc pracy które są połączone z produkcją pojazdów w zakresie zróżnicowanego łańcucha dostaw. Obecny sukces w Australii, producent Hawkei chciałby wykorzystać do zwiększenia możliwości eksportowych, porównywalnych z sukcesami jakie osiągał pojazd Bushmaster.

Władze polityczne i wojskowi w Australii podkreślają przy tym, że wprowadzanie Hawkei do tamtejszych sił zbrojnych (ADF) jest ważnym elementem całego, szeroko zakrojonego programu modernizacji technicznej. Zaś przekazanie pojazdów Hawkei australijskim żołnierzom przede wszystkim zwiększy realnie ich zdolności do prowadzenia działań w regionie, gdzie liczy się połączenie opancerzenia i odporności z możliwością szybkiego przemieszczania się oraz transportu.

W trakcie ogłoszenia zakończenia testów, wojskowi mieli wskazywać na wysoką żywotność pojazdów, łatwość w ich prowadzeniu oraz obsłudze. Co więcej, dla Australijczyków istotne było zauważenie podobieństw do wcześniej użytkowanych pojazdów Bushmaster, pozwalających na dynamiczniejszy proces szkolenia załóg i obsługi technicznej.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama