Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie okręty podwodne dla Algerii

Fot. M.Dura/Defence24.pl
Fot. M.Dura/Defence24.pl

Rosjanie rozpoczęli budowę dwóch okrętów podwodnych projektu 636 Warszawianka dla algierskich sił morskich. Pierwszy z nich ma zostać oddany do użytku już w 2018 r.

Prace będą realizowane w stoczni Admiralty Shipyards w Sankt Petersburgu. Rekordowy termin oddania teoretycznie może budzić zdziwienie. Warto jednak mieć na uwadze, że budowa Warszawianek trwa praktycznie bez przerwy: zarówno dla Rosji jak i na eksport. Ostatni zagraniczny kontrakty jest realizowany dla Wietnamu, który zamówił sześć okrętów 636M w ramach umowy podpisanej 15 grudniu 2009 r.

Nie będzie również problemów z ich wprowadzeniem do linii, ponieważ algierskie siły morskie wykorzystują już dwie takie jednostki zbudowane w latach 2006-2009 i przekazane w 2010 r. Algieria ma w swoich siłach morskich również dwa inne rosyjskie okręty podwodne projektu 877EKM zbudowane w latach 1985-87. Wszystkie te jednostki stacjonują w bazie morskiej Mers-el-Kébir.

Umowę z Algierią podpisano w czerwcu 2014 r.

Reklama

Komentarze (3)

 1. elektrospiro

  Bez zaawansowanej zachodniej elektroniki oraz wobec sankcji pogrążających ich gospodarkę nie będą w stanie zrealizować tego kontraktu!

  1. prześmiewca

   Napisz nam "mendrcu" jaką to "zachodnią elektronikę" używają Rosjanie w łodziach podwodnych czy choćby w samolotach dla WŁASNYCH sił zbrojnych, a nie na życzenie klienta? Jeszcze w czasach sowieckich Niemcy dostarczali (mimo COCOM itp.) do Sowietów/Rosji mikroprocesory "kosmiczne" dla stacji kosmicznych (nic specjalnego: wydajność gorsza od domowych komputerów, ale odporność na radiację) - Niemcy zaczęli rok temu grozić sankcjami (tylko grozić!) w tej dziedzinie i efekt już jest - Rosja podziękowała Niemcom za współpracę i zaczęła stosować własne procesory. :-)))

 2. mulek

  algieria zakupi w rosji miedzy innymi s-400,bmpt,t-90sm,bastion,mi-28,k-52,su-35 i wiele innego sprzętu woiskowego nie tak jak polska staee leopardy 2a4i5,fregaty oph,iwiele innego starego sprzętu woiskowego.

 3. MB

  Algieria to dobry przykład dla naszych .... jak modernizować armię. Kraj mający budżet obronny prawie dwa razy mniejszy od polskiego zakupił więcej sprzętu w ciągu kilku lat niż nasza armia. Warto jeszcze wspomnieć, że Algieria ma dwa własne satelity wojskowe (rozpoznawczy i telekomunikacyjny).

  1. podatnik

   Tam 70% budżetu obronnego nie idzie na wynagrodzenia jak u nas...

Reklama