Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie BWP z armatami 57 mm? Nowy projekt

2S38 BMP-3 Deriwacjia-PWO. Fot. Boevaya mashina/CC BY-SA 4.0
2S38 BMP-3 Deriwacjia-PWO. Fot. Boevaya mashina/CC BY-SA 4.0

Rosyjska firma High-Precision Weapons Company (HPWC) realizuje program badawczo-rozwojowy związany z opracowaniem nowego modułu uzbrojenia/systemu wieżowego uzbrojonego w 57 mm armatę automatyczną  2A91. Będzie on konkurencyjnym rozwianiem do modułu AU-220M Bajkał uzbrojonego również w 57 mm armatę automatyczną AZP-57.

Już wcześniej Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej informowało, że jest zainteresowane zastąpieniem dotychczas eksploatowanych 30 mm armat automatycznych montowanych na różnych wozach bojowych nową 57 mm armatą kolejnej generacji. Miałaby ona być instalowana nie tylko na  ciężkich bojowych wozach piechoty T-15, średnich Kurganiec-25, ale i modernizowanych BMP-3 oraz KTO K-16 Bumierang.

Zarówno nowy  moduł HPWC, jak i już dobrze znany  Bajkał (opracowany przez Centralny Instytut Badawczy Uralwagonzawod) to rozwiązania pochodzące z jednego koncernu  Rostec i jak podają sami Rosjanie, nowy moduł nie został jeszcze zaprezentowany publicznie, ale wkrótce to nastąpi. Powstanie dwóch konkurencyjnych rozwiań może świadczyć o pewnych niedoskonałościach drugiego modelu. Możliwe jest też to, że ten już znany nie w pełni nadaje się on do montażu na kilku, różnych taktyczno-technicznie pojazdach.

Przypomnijmy, że na Armia-2019 pokazano T-15 Obiekt 2019 z najnowszą wersją wieży Kindżał, 57 mm armatą 2A91 i podwójną wyrzutnią ppk 9M120 Ataka. Jest ona wyposażona w układ do programowania amunicji (zamontowany na lufie), a w skład tej ostatniej wchodzi m.in. nowa APFSDS. Ocenia się, że jest ona w stanie pokonać pancerze  odpowiadające poziomowi ochrony VI wg STANAG 4569. Ten kaliber umożliwia już m.in. zastosowanie inteligentnej amunicji – z zapalnikiem zbliżeniowym, a nawet kierowanej w wiązce laserowej, a to zapewnia już zwalczanie niektórych taktycznych systemów artyleryjsko-rakietowych.

Reklama

Komentarze (40)

 1. Davien

  Marek a jakim pociskiem bo ten co podawałem to APFSDS-T firmy MECAR a oni robia dośc skuteczna amunicje do dział. I niestety nie podaja konkretnej penetraci ale ot tak od ilus wzwyz. Te 144mm było z tabeli w której były tez porównywane pociski APFSDS-T do 40mm ale teraz nie mge jej znależć.

 2. mobilny

  W skrócie> Rosjanie mają BWP sporo i ciągle je modernizują od BMP-1 do BMP-3. Silnie uzbrojone i mobilne kosztem opancerzenia. Do miast nie będzą się nimi pchali (Brak klasycznej linii Frontu) Wysoce manewrowe zapewniają ochronę przed lżejszą bronią reczną a w takiej walce przy obecnej technice (rozpoznajesz, podajesz koordynaty i ....) wystarczy.

 3. Marek

  Te z dwoma płytami pancernymi są od nas, a my robimy do Bushmastera II na licencji Nammo. RM robi też dla niego. Oni deklarują przebijalność około 60mm z 1000 metrów nachylonej o 60 stopni płyty. Nammo deklaruje przebijalność z 1000m. na około 100mm. Ale u nich nie ma słowa na temat kąta nachylenia płyty.

 4. dropik

  Spójrzmy też na tego bmp-3 na zdjęciu. To nie jest już papierowy pancerze. Dolna , górna płyta wzmocniona prawie jak w Kurgańcu, do tego przestrzenne moduły z boków kadłuba. to już bardzo dobrze chroniony pojazd. Mocniejszy niż Borsuk bez dodatkowych pancerzy.

 5. Bajdurzenie wasze również. Dopancerzenie panelami ma swe minisy ale i plusy i jest możliwe. Tego sie trzymam

 6. Niuniu

  bercik - pewnie młody jesteś stąd twe pytanie o pralkę. Dla twojej wiedzy jeszcze w latach 80-dziesiątych XX wieku ZSRR masowo produkowało pralkę automatyczną zwaną Wiatką. Mnie udało się taki model kupić w 1983 (za stanu wojennego) i wiernie mi służyła prawie 30 lat. Co więcej nie zepsuła się ani razu i gdyby nie zwykły kosupcjonizm którego stałem się ofiarą to pewnie pracowała by do dziś. To tak na marginesie. A kailber 57 Rosjanie wprowadzają w odpowiedzi na lepsze pancerze przeciwnika i możliwość stosowania amunicji programowalnej. Czyli nadal trzymają się czołówki. I nie chodzi tylko o potrzeby armii rosyjskiej. Przed tymi systemami jest wielki rynek eksportowy. Post sowieckich różnych BWP jeździ nadal po świecie pewnie wiele tysięcy. Będzie akurat czym je modernizować.

  1. Davien

   Niuniu, pojazdy z działem 57mm to pojazdy przeciwlotnicze a nie standardowe BWP;) Amunicji programowalnej tez nie mają, dopiero mają zaczac prace , a co do penetracji pancerza to 120mm szału naprawde nie robi:)

  2. Marek

   CTA 40 mm. Nowoczesne działko. Mniejszy kaliber, APFSDS-T penetracja 140mm do tego istniejące ABM i co tylko chcesz jeśli chodzi o amunicję. Ruskie 57 mm Duże stare działko o krążowniczym kalibrze, z którym kombinowali od dawna. Najpierw na potrzeby marynarki wojennej. Później usiłowali go wepchnąć do PT-76. Według rosyjskiej deklaracji penetracja 120 mm. Kto wie jak jest naprawdę, bo kiedy na IDEX-2015 demonstrowali Bajkała z tym działkiem, to twierdzili, że penetracja to 100 mm na maksie. Do tego jak na razie brak amunicji programowanej. Faktycznie Rosjanie to światowa czołówka

  3. Davien

   Gerneralnie to 102mm na 500m i 93 na 1000m czy jakos tak (Dane pocisku ppanc) .

 7. Davien

  Marek, masz dwa rodzaje amunicji do Bushmastera II: jeden to amunicja od działka GAU-8 i tu podawałes jej parametry a drugi to dość rzadka amunicja APFSDS-T . W tej chwili z oznaczeń to pamietam M928 ale były i lepsze. M928 ma penetracje pow 60mm RHA na 1000m

 8. Davien

  A to ciekawe bo nie jest znany żaden rosyjski pocisk APFSDS-T do 57mm wiec może podasz jego oznaczenie:)

 9. Davien

  Pociskami o wystarczajacej penetracji by zniszczyc kazdy BWP i znacznie szybszymi od zwykłych ppk:)

 10. Davien

  Zacznijmy od tego że dziąłko 57mm maja dostac BWP w wersji plot a nie standardowe.

  1. MadMax

   Jasne... Mając większy kaliber, zdolny perspektywicznie zwalczać cięższe pojazdy będą się ograniczać tylko do wersji plot. Pan wierzy w to co pisze?

  2. Sssssssssss

   Tu się z Tobą zgodzę. Rosjanie a wcześniej ZSRR zawsze starali się zapewnić wojsko lądowym piętrową zazębiającą się obronę plot. Masowo pojawiło się nowe zagrożenie w postaci dronów i amunicji krążącej. Ta 57 na BMP bardzo dobrze zatka im lukę jaka powstała w obronie plot jednostek zmechanizowanych. Też sądzę, że taki mają cel w konstruowaniu tych wozów. Wiadomo, laser byłby lepszy ale tych operacyjne to nie są jeszcze w stanie wprowadzić dużo lepsi technologicznie od nich i jeszcze długo nie będą a takie rozwiązanie jak przyjęli Rosjanie jest szybkie do wprowadzenia na wyposażenie, nie wymaga olbrzymich środków na badania i rozwój oraz powinno być naprawdę skuteczne.

  3. Marek

   Opracować pewnie opracują, ale między chceniem a wynikiem tego chcenia jest jednak subtelna różnica. W odróżnieniu od Rosji na Zachodzie w opracowywanie amunicji bawi się kilka konkurujących ze sobą potężnych firm. Do tego dochodzą koncerny zajmujące się chemią, metalurgią i spiekami.

 11. BRZDĄC

  Odpowiedzią Polski powinna być prosta modyfikacja naszych BWP-1 gdzie koszt będzie odpowiadał efektowi tj jest zamontowanie dodatkowo granatnika Spg-9 na BWP-1 granatnik powinien być posadowiony na obrotowym składanym trójnogu przymocowanym do BWP-1 z tyłu za wieżą na wysokości przedziału desantowego natomiast sam granatnik podczas transportu przymocowany z boku pojazdu i zakładany na obrotowy podstawę podczas działoczynu co istotne a nawet najważniejsze granatnik spg-9 powinien być zmodernizowany co najmniej do wersji Bułgarskiej (zmodernizowana amunicja powiększona lufa granatnika o 1 metr,wprowadzone dalmierz laserowy ,noktowizja ) dzięki temu można nim wspierać wojska i niszczyć umocnienia i lekkie pancerze do odległości 6-7km a wiec dwa razy dalej niż armata BWP-1 , tak zastosowana amunicja zapalająca uspokaja ciężki pancerz ( czołgi) z odległości1,5-2 km ( zastosowane przez Kurdów i walczącą opozycję anty Asadowską te modernizowane granatniki i amunicja zatrzymywały oślepiając i niszcząc kohorty pancerne Asada w Syrii na odl 2 km ,natomiast Ukraina wprowadziła do swoich sił swoją zmodyfikowane wersję i amunicja oparta na wersjach Bułgarskich mogąca razić amunicją odłamkową /termobaryczną na odl 8 km ) poza tym po zdjęciu granatnika z BWPa może działać jako druga jednostka ogniowa

  1. dropik

   a bwp-1 to niby czym strzela geniuszu ?

 12. Pirat

  Może stworzyć wersje Borsuka z 40mm działem?

  1. dropik

   przecież on jest z 40mm :P

 13. zapóźniona rosja

  Prowadzą testy nie jest tożsame ze słowem mają. Dlatego też, do tego zestawu przeciwlotniczego, który jest na zdjęciu w tym artykule amunicji programowalnej jeszcze nie mają. Przy tym kalibrze poradzą sobie z taką amunicją, nie wątpię. Śmiać mi się jednak chce z tego, że Rosja, która ma się za wielkie światowe mocarstwo nie potrafi zrobić takiej amunicji do mniejszych działkowych kalibrów.

 14. dropik

  Zmień sobie ksywkę na "Miłośnik T-72". Ukraina nie ma zbędnych T-72. Teraz wszystko idzie do ich armii. Jeszcze w 2015 sprzedali kilkadziesiąt maszyn do Afryki, ale teraz już nic nie sprzedają. Samo podwozie T-72 nie nadaje się na nowoczesny bwp. Jego odporność na miny jest żadna. Koszty przebudowy i i eksploatacji by nas zabiły.

 15. Andrettoni

  Prawda jest taka, że w większy pocisk można więcej włożyć. Czy będzie to zapalnik zbliżeniowy, więcej materiału wybuchowego, dodatkowy napęd rakietowy tego nie wiem, ale skoro wymieniają w rożnych pojazdach uzbrojenie na ten sam kaliber to sugeruje to nowego pocisku o tym kalibrze. Biorąc pod uwagę tendencje może chodzić o zwalczanie dronów lub piechoty w umocnieniach, a nie pojazdów.

  1. Fanklub Daviena

   Pojazdów też: chwalą się, że nowy 57mm rozwala każdy współczesny BWP z każdego kierunku.

  2. Davien

   Taak, z penetracja 120mm to sobie może próbowac:)

  3. Andrettoni

   Nie oceniam, tylko obserwuję. Większy kaliber jest bardziej skuteczny, ale zajmuje więcej miejsca itd. Z drugiej strony armia FR ma problemy z rekrutami i może chcą np. zmniejszyć wielkość drużyny piechoty. Gdybam, nie wiem co zrobią, musimy to obserwować. Może wprowadzą drony, a to oznacza, że będą mieli zapas miejsca bez załogi na amunicję. Mam kilka czysto teoretycznych pomysłów. Ludzie się ograniczają do stwierdzenia, że przecież zmniejszy to zapas amunicji itd. Tymczasem pojemność zależy bezpośrednio od liczby planowanego desantu lub jego braku. Zastąpienie części pojazdów dronami oznacza, że mogłyby one zabierać więcej amunicji i służyć za magazyn dla pozostałych. Teoretycznie jako rozwiązanie logistyczne z braku "piechoty" po prostu co 3 pojazd może nie mieć załogi i przewozić zapas amunicji dla pozostałych. Takie rozwiązanie nie wymaga zmniejszenia liczebności drużyny ani wprowadzenia dronów. Oczywiście to zmniejszyłoby liczebność "dużej jednostki", ale rekompensowałaby to zwiększona siła ognia.

 16. asdf

  skoro 35mm jest wystarczajaca to ciekawe dlaczego amerykanie dla nastepcy Bradleya wybrali 50mm

 17. Lord Godar

  Amerykanie cały czas trzymali się 25 mm w Bradley-u ze względu na znaczny zapas amunicji właśnie , który mogli mieć dzięki mniejszemu kalibrowi i to w ich ocenie było na plus. Obecnie 25 mm już nie ogarnia tematu stąd wiedzą , że muszą przejść na większy kaliber , ale chęć posiadania dużego zapasu amunicji nadal jest dla nich istotna stąd te kombinacje z nowymi typami amunicji.

 18. Lord Godar

  Tak , bo to miał być nowy typ wirówki do wzbogacania uranu , ale nie działał jak trzeba , więc aby nie zaorać gotowej fabryki , to zrobili z tego pralkę na rynek cywilny ...

 19. Dalej patrzący

  Czyli Borsuk do anulowania. Zestarzał się, nim wszedł do służby. Bo umowny "Stanag VII" raczej nie osiągnie nawet w najcięższej konfiguracji. Pozostaje przeróbka wszystkich podwozi T-72 i Twardych na Super-Achzarita. Zresztą - jakoś nikt nigdy nie odpowiedział na proste pytanie, w jaki sposób Borsuk dopancerzy się JUŻ PO sforsowaniu rzeki w lekkiej konfiguracji? Bo jeżeli będzie czekał na zbudowanie przeprawy i dowiezienie paneli pancerza modularnego - to jego rola "pościgowa" zaraz po przeprawie się nie rymuje. A jeżeli nie czeka na panele dopancerzenia - to słabiutko widzę jego przeżywalność na polu walki [nawet wobec działek 30 mm] - w praktyce operacyjnej dopancerzenie Borsuka okaże się tylko...teoretyczne.... MOŻE KTOŚ z d24 to wyjaśni? Pytanie, czy ktoś w MON czy w IU czyta choćby oficjalną militarną prasę fachową Rosji? - i odnotowuje postępy Bajkała i HPWC? i plany MON FR?, a jeszcze większe pytanie, czy ktokolwiek w MON/IU umie wyciągnąć z tej lektury elementarne wnioski? - czy też dalej będzie z uporem ["jeżeli fakty przeczą teorii - tym gorzej dla faktów"] forsował szkodliwy i drenujący budżet PMT program Borsuka [25-30 mld zł]...ale pewnie decydent odpowiedzialny za Borsuka będzie go dalej forsował na zasadzie: "bo papiery już podpisane, w papierach jest OK, po co mi zamęt w dokumentacji i dodatkowa robota od początku, u mnie jest "czysto i w porządku", a to najważniejsze..." A tymczasem ZMIANY to kwestia gardłowa dla Polski w strefie zgniotu i wobec TAKIEGO przeciwnika: priorytet to zbudowanie sprawnie funkcjonującej ADAPTACJI i KONIECZNEJ - WYSTARCZAJĄCO SZYBKIEJ REAKCJI - do zmieniającego się środowiska....w dobrze zorganizowanym państwie widzi się, jakie nieprzyjaciel narzuca wymagania, które trzeba z REZERWOWYM ZAPASEM "do przodu" spełnić - a u nas rządzi niewydolna ślepa biurokracja...i wiecznie spóźnione [czyli przestarzałe] plany...

  1. Dalej patrzący

   Czytać nie umiesz? Proponuję bardzo dobrze opancerzone ciężkie BWP klasy Super-Achzarit na podwoziach T-72 i Twardych. Ok 600 sztuk. Akurat na Polski Tetr Wojny. Co z modernizacją/uzbrojeniem [wedle rozmów z Obrumem i Łabędami] kosztowałoby ca 10 mld zł i byłoby do zakończenia [przy odpowiednim finansowaniu] w 2025. Zamiast Borsuków, których 1000 sztuk ma być produkowane po 50 sztuk rocznie przez 20 lat - czyli do 2040+... za łączną kwotę 25, a realnie 30 mld zł.

  2. Dalej patrzący

   I znów kolejny "komentator", co to czytać nie umie [albo nie chce]. Pisałem w odpowiedzi dla @Box123 i w pierwotnym komentarzu o przeróbce podwozi T-72 i twardych do ciężkiego BWP klasy Super-Achzarit. Szczerze - powinniśmy nawet dokupić podwozi T-72 [choćby od Ukraińców - i zamiast 600 Super-Achzaritów [do 2025 za 10 mld zł] powinniśmy ich mieć mieć ich docelowo z 1000. Osobna rzecz, że Rak powinien zostać posadowiony np. na podwoziu Twardego [z silnikiem minimum 1100-1200 KM] i rozwinięty do moździerza 155 mm w opancerzonej wieży, a najlepiej do wersji 2x155 mm, - dla zwiększenia szybkostrzelności. I to byłby najlepszy czołg świata - bo eliminujący masowo wrogie MBT na dystansie ca 15-18 km [oczywiście z APR i pozahoryzontalnym sieciocentrycznym pozycjonowaniem celów] - poza zasięgiem ich ognia [i rakiet] - bez strat własnych. A nie kolejne rozdrabnianie się na K2 PL Wilk itp. androny - androny na Polskim Polu Walki. Na "dzień dobry" musimy tworzyć strukturalna asymetryczną przewagę, nie dawać przeciwnikowi szansy na równy bój - czasy bojów spotkaniowych typu Prochorowki już minęły - teraz jest RMA, pozahoryzontalna APR sprzęgnięta z sieciocentrycznością real-time C4ISR rozpinaną przez drony. Jeden ciężki gąsienicowy Rak 2x155 mm wybije batalion czołgów Rosji w 10 minut. Nawet nie zobaczy wroga - wróg zresztą też go nie zobaczy... A jeden K2 PL Wilk zlikwiduje max 3-4 czołgi Rosji, nim sam ulegnie "bohatersko" z załogą... - czyli chłodno licząc kalkulacja koszt/efekt ca 10:1 na korzyść Raka 2x155 do K2 PL...

  3. Dalej patrzący zapewne za wschodniej granicy

   Do skasowania i Borsuk i większość czołgów bo nowoczesna amunicja tego kalibru przebije jeśli nie od frontu to po bokach większość pojazdów pancernych na świecie od czołgów podstawowych po Bwp :):) idąc torem myślenia "Dalej patrzącego" najlepiej nic nie robić skasować wszytskie programy a to co posiadamy porozdawać bo nic nie jest idealne ani Leopardy ani T-72 ani Borsuki nic kompletnie nic :):)

 20. Tito

  Przy ogniu seryjnym (nawet ok 200 strz./min.) może być problem z celnością, za lekkie podwozie BMP-3 i KTO Bumierang. Lepszy będzie T-15.

 21. Fanklub Daviena

  No tak, nasz Davien nie tylko "zna" RCS i zasięgi radarów myśliwców stealth, ale zdążył już przetestować najnowszą tajną rosyjską amunicję... A może tylko "sami Rosjanie" mu tradycyjnie mówili? :)

 22. MAZU

  Rosji nie powinno się opłacać zaatakować Polski. Nie dlatego że NATO nas obroni (może się okazać, że nie obroni) ale dlatego, że straty jakie poniesie w Polsce będą zbyt wielkie. Analiza 7M wskazuje, że aby to było możliwe potrzebujemy około miliona wyszkolonych i uzbrojonych Polaków (OT) z lokalnym dostępem do broni. Oraz dwustu tysięcznej zawodowej armii. Trudne ale wykonalne. M

 23. MadMax

  Borsuk nie będzie odporny nawet na 30 mm. Powodzenia w walkach z jakimkolwiek BMP innym od BMP-1...

 24. Davien

  MadMax, amunicja ppanc do tych działek pamieta lata 60-te i masz maks 120mm penetracji . Nie opracowuja tez zadnych nowych pocisków ppanc ale jedynie programowalny odpowiednik amunicji ABM. Moduł nie ma ppk, więc, tak to a działka plot:)

 25. Informatyk

  Bez wątpienia najsilniej uzbrojone BWP Podobają mi się również dodatkowe panele pancerza. Pomimo wszystko większość z tego co posiadają to 23 i 30mm poszatkuje. Wielki Plus to liczba BWP które posiadają nawet jeżeli większość to "papier"

  1. Technokrata

   Zauważ że ich BWP już wcześniej dostały działo 100 mm plus działko 30 mm

  2. Marek

   57 mm wygląda ładnie na papierze. Tylko, że 40 mm CTA bije to ruskie działko na głowę. Tytułem przykładu Rosjanie do tej pory nie postroili do niego równie skutecznej amunicji przeciwpancernej jaką ma czterdziestka a nad programowalną dopiero dumają.

  3. Davien

   I to działo 100mm robi za wyrzutnię ppk albo powolnych pocisków HE bo kazde większe cisnienie gazów rozerwie ją na kawałki.

Reklama