Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski T-72 z aktywnym pancerzem

Fot. Dmitry Fonin/Wikimedia Commons/CC BY 2.0.
Fot. Dmitry Fonin/Wikimedia Commons/CC BY 2.0.

Instrument Design Bureau (KBP) im. Shipunowa na podstawie umowy umową nr 52/23/19 zawartej z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej zajmie się testowaniem ASOP TKB-0252 Drozd-2. Jest to zmodyfikowana wersja pierwszej generacji systemu znanego jeszcze z montażu na T-55AD.

Jak to oficjalnie przedstawiono partia ASOP Drozd-2 posłuży do przeprowadzenia testów kontrolnych i pokazów demonstracyjnych tego eksperymentalnego systemu ochrony aktywnej. Wartość umowy to ponad 12 mln USD. Badania zostaną przeprowadzone z użyciem czołgu T-72BK (Obiekt 184-1K – wersja dowódcza).

Rosyjskie media podają, że w tym ASOP wykorzystywane są pociski  TKB-0252SB1/CH, jak i 3OF77 - znane z innego systemu Afganit, który jest instalowany na najnowszych czołgach T-14 Armata.

Same prace nad Drozd-2 trwają już od dłuższego czasu. Zmodyfikowany system miałaby zapewniać ochronę wynoszącą 360º w azymucie i  od -6º do +20º w elewacji (czyli więcej niż w starszym ASOP Drozd). Zastosowano w nim przeciwpociski o kalibrze 95 mm z głowicą fragmentującą (TKB-0252SB1) i odłamkowo-burzącą (TKB-0252CH). Masa kompletnego zestawu to ok. 850 kg.

ASOP ten jest przeznaczony do montażu na ciężkich i średnich wozach bojowych, dla których prawdopodobieństwo zwalczania nadlatującego pocisku ppanc.z jego wykorzystaniem użycie wynosi 0.8-0.9 a w wypadku lżejszych konstrukcji specjalnych spada do 0.7-0.8.

Już wcześniej Rosjanie mówili, iż Drozda-2 przeznaczony będzie dla zmodernizowanych czołgów T-80U. 

Reklama

Komentarze (18)

 1. Davien

  Veritas pisałem o Pustynnej Burzy a ty mieszałes Desert Storm, z walkami w 2003r, walka z ISIS czy w końcyu dorzuciłes Saudyjczyków by tylko poprzec swoje fałszywe teorie:) Aha, dla twojej wiedzy: AS nei uzywa M1A1-SA ale M1A2S

 2. Mesko Man

  Nasz MOSKIT ppk da rade 600 mm z górnej pól sfery

  1. Covax

   Troszkę więcej niż 600 mm ;-)

  2. Veritas

   Proponowałbym przy tym wspomnieć, że na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2019 wspomniany ppk Moskit LR, na stoisku WITU prezentowany był w formie makiety... Natomiast o jego skuteczności decydować ma tandemowa głowica kumulacyjna zdolna (teoretycznie) pokonać pancerz reaktywny czołgu, a następnie spenetrować do 700 mm stali pancernej RHA...

 3. Ruski sołdat-FR

  A najciekawsze, że w podobny sposób jak T-72B3M Rosjanie chcą zmodernizować zmagazynowane T-62. A ich mają tysiące i tu jest sedno programu i zagwozdka dla NATO w Europie-środkowo-wschodniej.

  1. Piotr

   No faktycznie zagwozdka - kto im da kosmiczny kredyt na modernizację TYSIĘCY T-62 ha ha ! Kraj o pkb Meksyku :P

  2. Davien

   I nei wymieniaja działa czyli moze jak ktos ma gdizes T-55 to sobie z nimi te T-62 powalczą:))

  3. Ruski sołdat-FR

   Witam, przypominam, że Rosjanie opracowują nowe pociski ppanc. Zatem szach i mat jak się okaże, iż te stare T-62 ze 115 mm armatą po modernizacji do standardu T-72B3M są zdolne razić skutecznie i obecne MBT.

 4. Arcetron

  Amerykanie nas obronią jak im się zapłaci, nie są bezinteresowni , czerpią profity ze sprzedaży broni i uzbrojenia. Dla porównania, co robi biedny szklarz który wymienia szyby w oknach aby interes się kręcił ? Chodzi po nocy i wybija okna aby był popyt na jego usługi. A co robią Amerykanie aby mieć zbyt na sprzęt wojskowy ?

  1. Ali

   Sprzedają po dobrej cenie sojusznikom, sprzęt nieporównywalny z szajsem ruskim :P

  2. Veritas

   W czasie operacji Pustynna Burza zostało zniszczonych i uszkodzonych 23 amerykańskich czołgów M1 Abrams . W późniejszym okresie walk w Iraku 80 pojazdów odniosło na tyle poważne uszkodzenia, iż konieczne było ich wysłanie do naprawy w USA. Zginęło przy tym 15 amerykańskich czołgistów. Ponadto zniszczonych zostało kilkanaście czołgów Abramsj, co razem z uszkodzonymi stanowi około 30% stanu 140 będących na wyposażeniu armii irackiej. Warto zaznaczyć, że irackie M1A1-SA posiadają pancerzy pozbawione zubożonego uranu, co znacząco wpływa na ich odporność na ogień z broni przeciwpancernej. Szczególnie skuteczne przeciwko Abramsom okazały się ppk Kornet-E i granatniki RPG-29 produkcji rosyjskiej. Specjaliści wojskowi zwracają uwagę na fakt konieczności wprowadzenia aktywnych systemów obrony, szczególnie przeciwko zagrożeniu ze strony kierowanych pocisków rakietowych.

  3. Davien

   Veritas, zaden Abrams nie został zniszczony w starciu z czołgami iraku W całej Pustynnej Burzy zostało zniszczonych 9 czołgów M1IP i M1A1 z czego 7 przez friendly fire a dwa bo nie była możliwa ewakuacja uszkodzonych pojazdów

 5. Miszczu

  20% w elewacji nie wydaje się wystarczające do przechwytywania ATGM top-attack. Albo jest to niedopatrzenie, albo element rażący ma kierunkową głowicę odłamkową, zdolną razić tego typu ATGM w końcowej fazie lotu. Ewentualnie Rosjanie uważają, że do zwalczania "Javelinów" wystarczy porządna, multispektralna osłona aerozolowa, albo aktywny laser-jammer, zakłócający głowicę samonaprowadzającą. W końcu z jakiegoś powodu nawet nasze wojsko, po testach porównawczych "Spike" z "Javelin" stwierdziło, że tego drugiego nie chce i trzeba było "na okrętkę" wpychać "Javeliny" przez WOT, żeby zrobić dobrze sojusznikowi.

  1. Fanklub Daviena

   A jak pisałem na podstawie holenderskich doświadczeń w Afganistanie, że Javelin jak widzi dwa podobne cele to wybiera... puste miejsce między nimi, to Davienek zarzucał mi kłamstwo bo "amerykańskie głowice IR widzą przez zasłony multispektralne, fanku"... :)

  2. Covax

   Bo "Łaska" musi być głęboka, w stylu Saszy Grej

 6. Covax

  Jak mi się podobają komentujący tutaj, wystarczy napisać że Rosja wprowadziła nowy model taktycznych rękawic a już burza na forum. A prawdziwe złoto czyli artykuł o tym że Polska firma opracowała system ppoż i przeciwwybuchowy dla "pancerki" na światowym poziomie i prosi się o kasę bo ma system Hard Kill w metalu i po strzelaniach przeszedł bez echa

  1. Junger

   Może coś więcej o tym asop?

  2. Ambasador

   A jaki to system masz na myśli?

  3. A po co skoro nikt nie zadał sobie trudu

 7. 77777

  Ruscy się zbroja a Polska płaci grubą kasę Ameryce za żołnierzy którzy stacjonują u Nas zamiast kasę wydać na zakupy sprzętu.

  1. Blaszak

   A po co nam sprzęt dla naszego wojska jak amerykanie nas obronią

  2. Sum

   Liczyłem ostatnio ile wydaje na wojsko PiS w porównaniu z PO. O 6% więcej biorąc pod uwagę lata 2015 i 2018. Biorąc pod uwagę inflację to PiS wydaje mniej ale chwali się że więcej. Oszukują narod.

  3. Ali

   Bo ci amerykańscy żołnierze maja bronić nie nas obywateli ale rządzących przed przed nami, gdy w końcu przejrzymy na oczy. A przede wszystkim będą bronić amerykańskich interesów w Polsce.

 8. obiektywny

  widac ze nawet i u rosjan kasa sie wyczerpuje T14 armata to projekt wysoce kosztowny i na papierze jedynie majacy mnostwo defektow ktore ciagle wychodza na swiatlo dzienne, dlatego wcale nie dziwi ciagla moderka ich T72 w nowinki techniczne raz ze tanio dwa ze maja tego tyle ze jest co robic szkoda tylko ze my nie mamy takich zdolnosci ,latwo jest kupowac cos prosto z polki trudniej zmodernizowac cos co sie juz ma

  1. Fanklub Daviena

   To twój pogląd. Mój jest taki, że puścili "zająca" w postaci nielicznej pierwszej wersji T-14 z armatą 125mm, zobaczą jak spanikowany Zachód odpowie, czyli jak się wykosztuje na nowe czołgi i jak Rosja te nowe czołgi zobaczy, to zacznie produkować docelowe wersji T-14 z taką armatą, która na nowe zachodnie czołgi też będzie skuteczna (wieża bezzałogowa umożliwia łatwą i tanią implementację nowych armat).

  2. Davien

   Funku nieżle sie usmiałem:)) A dla twojej wiedzy: działo 152mm juz mieli na poprzedniku Armaty czyli Ob. 477 ico? I na T-14 siegnęli po stare działo 125mm z obiektu 187 do którego juz działa wieza jest całkiem spora, a nowe działo to wieksza, wieża o słabiutkim pancerzu, nwy autoloader do znacznie wiekszych pocisków( zakładają ze w ogóle wejdzie do kadłuba).

  3. Sny o potędze

   Rosja ma PKB Hiszpanii. Przed kim ma ten zachód panikować.

 9. Goosf

  A nasze T-72 i PT-91 nadal mają tylko amunicję ćwiczebną, bo tak należy nazwać tę pseudo bojową.

  1. Urko

   Rosjanie właśnie ogłosili początek zakupów pocisków 3BM44M "Lekało" z penetratorem długości 730mm i zdolnością przebicia 0 stopni/2km: 600-650mm. Na pewno zaraz ktoś napisze, że to mało...

  2. Skrzat

   Trudno ją nazwać ćwiczebną. Ona jest przeterminowana. Nasza amunicja ma prawie 36 lat i od 11 lat powinna być zutylizowana. Ostatni kraj oprócz Polski który używał tej amunicji to Irak w 1991 i po pustynnej burzy wycofał ją z użycia...

  3. Fanklub Daviena

   Zaraz Davienek powtórzy tu swoją brednię, że Abrams ma pancerz o 1250mm grubości i nie spodziewaj się, że będzie rozumiał różnicę między rzeczywistą grubością pancerza a sprowadzoną do RHA, ani tego, by pojął, że dla amunicji podkalibrowej pancerze warstwowe mają gorsze na grubość współczynniki wytrzymałościowe względem RHA i stosuje się je dlatego, że za to mają lepsze od RHA współczynniki wytrzymałościowe na masę. Wniosków jakie z tego płyną też nie zrozumie.

 10. komandor

  Choćby zainstalowali silnik fotonowy i baterie turbolaserów z Star Wars to i tak zostanie to złom prawie 50 letni

  1. Volke

   T-72B są produkowane od lat 80, tyle samo co także ciągle modyfikowany Abrams czy Leo 2.

  2. January

   Może właśnie chodzi o takie czołgi. Nowoczesne czołgi po zakłóceniach elektronicznych stają się kupą złomu. Stare pojadą.

  3. Fanklub Daviena

   A co taki "znafca" jak ty powie o naszych F-16, co to "polskie" media głosiły przy zakupie, iż "tylko z zewnątrz przypominają myśliwiec 4 generacji, w środku jest to już maszyna 5 generacji"? Ile lat ma F-16 a ile T-72 i co starzeje się szybciej: czołgi czy myśliwce? :)

 11. Marek1

  Powyższe informacje niestety NIE są w stanie zmusić do jakiejkolwiek refleksji urzędasów z IU/MON. Nadal wszyscy od ministra w dół wierzą(lub udają), że ok. 250 sprawnych, przenośnych CLU(wyrzutni) ppk Spike-LR w zupełności wystarczy, by zatrzymać 1 Pancerną Gwardii na granicy. Dla nadal nie kumatych napiszę tylko,że powszechne zastosowanie ASOP o skuteczności 0,7-0,9 oznacza, ze do każdego MBT, BWP, KTO, BMD trzeba strzelać równocześnie co najmniej 2-3 ppk, by uzyskać wystarczające prawdopodobieństwo porażenia celu. I proszę mi tu nie opowiadać, że top attack diametralnie zmienia sytuację. Za 2-3 lata będziemy w czarnej, przeciwpancernej żopie jeszcze głębiej ...

  1. Tomasz33

   A o postępowaniu na niszczyciel czołgów pan słyszał? Prototyp Rosomaka z wieżą ZSSW-30 też jest gotowy.

  2. Marek2

   Pamiętaj tylko że taka dywizja nie porusza się bez osłony z powietrza .... więc 250 nie wystarczy żeby ją zatrzymać, to nie jest sytuacja statyczne, że jedzie kolumna czołgów i cze ka na nią 250 wyrzutni CLU.

  3. TTT

   ta historia wieży ma 13 lat i ani końca ani chęci z MON

 12. Veritas

  W 2020 roku według Ministerstwa Obrony Rosji wojska lądowe otrzymają ponad 300 pojazdów pancernych różnych typów. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w bieżącym roku odbiorą, m.in., kolejną partię zmodernizowanych czołgów T-72B3M, pierwszą partię czołgów T-90M, bojowe wozy piechoty BMP-3 i transportery opancerzone BTR-82A i BTR-82AM. Wśród dostaw znajdzie się 30 czołgów T-72B3 zmodernizowanych do standardu T-72B3M. Trafią one do odtworzonej 6. Gwardyjskiej Witebsko-Nowogrodzkiej Dywizji Pancernej w Centralnym Okręgu Wojskowym. Natomiast przedsiębiorstwo Uralwagonzawod do końca 2021 roku ma przekazać 132 seryjne pojazdy pancerne na bazie podwozia czołgu Armata. Będą to czołgi T-14, bojowe wozy piechoty BMP T-15 i wozy pomocy technicznej BREM T-16.

 13. droma

  i to nie jest najwazniejsze najwazniejszy jest kompozyt oslaniajacy i technologia jego wytwarzania jak podaje radio erewan : material to brudne onuce +zwrocona prawda +cynamon z gaci ,technologia po zmieszaniu roczne lezakowanie na dachu zastodolnych kibli ,twardosc diamentu mierzona iloscia prawdy w ichnej tivi-bajka ...

  1. fifi

   Erupcja intelektu .

  2. sff

   smutna ta twoja rzeczywistość, współczuję ci....

  3. Napoleon i Hitler też tak mówili...

 14. Nemo

  Nasze T-72 zostaną odmalowane i dostaną nowe radio więc ruskie czołgi nie mają szans

  1. LOL

   Dokładnie, jak tylko media zaczną o tym trąbić, to Putin posra się w gacie i podaruje nam Królewiec, w ramach nowego dialogu o pokoju na świecie.

 15. Rafał

  Nie rozumiem Rosjan. Mają najlepsze czołgi na świecie, T14 Armata, a ładują mnóstwo pieniędzy w pudrowanie złomu jakim jest czołg T72.

  1. Davien

   Maja prototyp T-14 Armata a nie seryjne czołgi.

  2. prawda

   Można modernizować Teciaki? Można!

  3. yaro

   pierwsze 20 seryjnych armat w tym roku trafi do jednostki eksperymentalnej więc powoli z tymi T14, są kłopoty z nowym silnikiem korporacja która podjęła się tego zadania przewaliła kasę (dyrektor), mieli zaprojektować i wykonać silniki do ciężkich traktorów a z nich wyprowadzić silnik o mocy do 2000 KM ale jak na razie efekty są niezadowalające i to jest drugi element który opóźnia T14, pierwszym elementem jest czynnik ludzki, załogi nie mogą przestawić się psychicznie na to, że cały obraz jest z kamer a oni nie mają typowego wizjera. Był ciekawy artykuł na ten temat.

 16. Kapustin

  Ale szmelc wciskają armii czerwonej

  1. Strażnik Teksasu

   A co jest lepszego np.w Polsce?!

  2. Marek1

   Dlaczego szmelc ? jak tak nazwiesz ruski sprzęt, to ci się lepiej robi ?? Ciekawostka - mieliśmy już prawie gotowy, własny ASOP(system + przeciwefektory) o naprawdę dobrych parametrach już wiele lat temu. Oczywiście projekt NIE zainteresował "geniuszy" z MON i skończył on jak wiele rodzimych projektów bez finansowania ministerialnego. Ot, taka polska tradycja uwalania wszystkiego co mogłoby wzmocnić potencjał WP ...

  3. FR technologiczne imperium

   Ale dlaczego porównujesz sprzęt Rosyjski do Polskiego? Przecież Rosja chce być uważana za dużego gracza to porównuj ich sprzęt do innych dużych graczy .

 17. Davien

  Czyli wraca system znany z tego ze był większym zagrożeniem dla własnej piechoty niz dla ppk, ciekawe.

  1. obalaczbredni

   Davienku - jak każdy systsem samoobrony. Ja rozumiem że fizyka nie obowiązuje USA i one stwarzają przeciwpociski, które omijają własnych żołnierzy - ba nawet jak trafią w nadlatujący pocisk, który eksploduje to jego odłamki też inteligententnie omijają własnych żołnierzy. Ale znowu na posterunku. Już wysłałeś Turkom swoje tajne info że kupują złom

  2. ałto

   obalaczu nic zrozumiałeś go, jemu chodziło o przecieki że podobno ten system za wrogie obiekty uznaje własnych strzelających albo i nie piechurów i zaczyna ich ostrzeliwać :) a to już gruby problem

  3. lolek

   Davien nalorzyl embargo na prawa fizyki tak wiec w USA sa inne prawa fizyki ale to tylko Davien jest magikiem ot takich spraw :)

 18. as

  Robi się groźnie jednymi słowy

Reklama