Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski odpowiednik rakiet GROM wygrywa Singapurze

Singapur prawdopodobnie kupi rosyjskie rakiety przeciwlotnicze Igła-S – fot. Mike1979 Russia/Wikipedia
Singapur prawdopodobnie kupi rosyjskie rakiety przeciwlotnicze Igła-S – fot. Mike1979 Russia/Wikipedia

Wszystko wskazuje na to, że Singapur kupi od Rosji przenośne zestawy rakiet przeciwlotniczych Igła-S/9K338 (wg. NATO SA-24 Grinch).

Przenośne zestawy rakiet przeciwlotniczych - określane często skrótem MANPADS (man portable air defense missile system) są powszechnie stosowanym środkiem bezpośredniej obrony żołnierzy przed atakami z powietrza, zarówno w działaniach na lądzie jak i na morzu. Są one istotnym uzupełnieniem systemów przeciwlotniczych krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu do wysokości 3-5 km.

W Singapurze wykorzystywano do tej pory rosyjskie rakiety MANPADS, z tym że starszej wersji - typu Igła (wg. NATO SA-18), których zasięg jest o 1 km mniejszy niż wersji S, która może niszczyć cele na odległości 6 km. Były one stosowane jako uzbrojenie pojedynczego żołnierza, jak również jako wyposażenie gąsienicowych pojazdów typu M113. System Igła został opracowany i jest rozwijany przez rosyjskie biuro konstrukcyjne KBM (Konstruktorskoje Bjuro Maszinostrojenia).

Odpowiednikiem Igły jest rozwijany w Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku Kamiennej przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom, który znany jest m.in. z tego, że był prawdopodobnie wykorzystywany bojowo w Gruzji podczas tzw. wojny pięciodniowej w 2008 r. Polski produkt miałby duże szanse w Singapurze tym bardziej, że jest przystosowany do współpracy z interpretatorem przenośnym krótkiego zasięgi IKZ systemu IFF.

Komentarze