Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski eksport uzbrojenia w 2013 roku na poziomie 13,2 mld dolarów

Fot. UAC
Fot. UAC

Rosyjski państowy eksporter broni, Rosoboronexport, podsumował rok 2013 ze sprzedażą na poziomie 13,2 mld dolarów. W ciągu najbliższych kilku lat koncern planuje utrzymać ten pułap, nie spodziewając się wyraźnego wzrostu. Przynajmniej do czasu, gdy na eksport trafią nowe technologie które mają najpierw wejść na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych. 

Rosja intensywnie wzmacnia zarówno sam przemysł krajowy jak i jego ofertę na rynki zagraniczne, na których coraz skuteczniej konkuruje z zachodnimi dostawcami. Nie tylko atrakcyjną ceną, ale też dość nowoczesnymi rozwiązaniami. 

Koncern podpisał w zeszłym roku ponad tysiąc dwieście zamówień, które w niemal 40% opiewały na dostawy sprzętu lotniczego a kolejne 25% stanowiły systemy przeciwlotnicze. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno ciężkie myśliwce Su-35 jak i lekkie oraz niedrogie samoloty szkolno-bojowe Jak-130. 

W zeszłym roku Rosoboronexport zrealizował dostawy do około sześćdziesięciu krajów. Wśród najważniejszych kontrahentów znalazły się państwa takie jak Indie, Chiny, Indonezja, Wietnam, Malezja czy Wenezuela.

Na dobre interesom wyszły niepokoje w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rosyjska oferta w tym rejonie cieszy się popularnością, chociaż jak zapewnia przedstawiciel rosyjskiego eksportera - zgodnie z prawem międzynarodowym. 

Rosoboronxeport liczy obecnie na zwiększenie sprzedaży w Azji i Afryce z wykorzystaniem "pożyczek rosyjskich banków lub w zmian za prawa do eksploatacji złóż mineralnych". Rosyjska broń kupowana na niski procent? Kałasznikowy i czołgi za ropę, gaz i diamenty? 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Su-35

    Są jakieś podpisane zamówienia na Su-35?

Reklama