Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosjanie mają problemy z budową Mistrali w swoich stoczniach. Lekcja dla Polski

Budowa części rufowej rosyjskiego Mistrala zostanie przeniesiona z Rosji do Francji – fot. Marine nationale
Budowa części rufowej rosyjskiego Mistrala zostanie przeniesiona z Rosji do Francji – fot. Marine nationale

Budowa części rufowej pierwszego rosyjskiego okrętu projekcji siły i dowodzenia typu Mistral zostanie przeniesiona z Rosji do Francji.Powodem tego ma być fakt, ze stocznia rosyjska nie potrafi przestrzegać stałych ustaleń finansowych, jakie zostały zawarte w kontrakcie. „Wyślemy całą sekcję rufową z Rosji do Francji. Nie będziemy ryzykowali by doszło do jakiegokolwiek opóźnienia w dostawie okrętu” – poinformował wiceminister obrony Rosji Jurij Borisow na Salonie Le Bourget.

Borisow wyjaśnił, że decyzja została podjęta kiedy tylko stało się jasne, że stocznia Siewiernaja Wierf w Sankt Petersburgu, której zlecono budowę części rufowej okrętu, nie respektuje zasad finasowania.

Czytaj: Mistral- panaceum na rosyjskie problemy na Morzu Śródziemnym

Wydarzenie to pokazuje jeszcze raz jak mądrze postąpili Rosjanie zlecając budowę tego okrętu dla swojej floty na zachodzie Europy. Otrzymają oni bowiem nie tylko nowoczesną jednostkę z zupełnie nowymi rozwiązaniami technicznymi, ale wdrożą u siebie reguły i standardy budowy, o których w ich stoczniach można było wcześniej tylko pomarzyć.

Zobacz także- Francja: umowa na środki transportowe dla rosyjskich Mistrali

Stan naszego przemysłu stoczniowego wyraźnie pokazuje, że nam również by się taka lekcja bardzo przydała.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama