Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: zmodernizowane "trumny" trafią do uzbrojenia

Bojowy wóz piechoty BMP-3 -fot. Rosyjskie Wojska Lądowe
Bojowy wóz piechoty BMP-3 -fot. Rosyjskie Wojska Lądowe

Rosyjskie ministerstwo obrony zdecydowało się na zakup partii wozów bojowych BMP-3, które odrzucono w 2010 roku z powodu niskiej jakości wykonania i niedostatecznych parametrów. Z powodu niedostarczenia pojazdów w terminie i w stanie spełniającym wymagania, firma Kurganmashzavod zapłaciła w zeszłym roku karę wysokości 3 miliardów rubli (około 90 milionów dolarów). 

W 2010 roku wozy BMP-3 były ostro krytykowane, zwłaszcza za słabą odporność na miny i IED. Wiceminister ds. uzbrojenia gen. armii Władimir Popowkin mówił wówczas, - w BMP-3 żołnierze jeżdżą na zewnątrz, bo w tej trumnie nikt nie chce jeździć w środku.

Jak informuje Oleg Bochkarev, wiceszef Rządowej Komisji Przemysłu Zbrojeniowej, pojazdy zostały zmodernizowane i otrzymały "wiele różnych modyfikacji". mają one obejmować zarówno ich ofensywne jak i defensywne możliwości . Dzięki temu BMP-3 mają pozostać w służbie przez wiele lat.

Zmodyfikowane BMP-3 z Kurganmashzavod są wyposażone w dodatkowe opancerzenie, chroniące zwłaszcza dno pojazdu i układ napędowy. Dodano też aktywne środki obrony. Jest wśród nich system ostrzegający i zakłócający pociski kierowane Sztora-1, stosowany też na czołgach T-90. BMP-3 dodano też system Arena, wykrywający i niszczący nadlatujące pociski. Działa on w odległości 50m od pojazdu, aby zmniejszyć ilość fałszywych alarmów. 

 Zmiany objęły też układ napędowy, ogólną ergonomię oraz systemy celownicze głównego uzbrojenia, które stanowi 100mm działo-wyrzutnia pocisków kierowanych i 30 mm działko automatyczne. Zdaniem producenta modernizacja znacznie podniosła walory bojowe tych pojazdów. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. cik

  Zmodernizowane podwozie Andersa i wieża z BMP-3, i z tego wyszłoby naprawdę świetne BWP.

 2. lakij

  czy wreście pokazali tą armate czy nie na expo arms oto moie pytanie.

  1. ZZZ

   Proponuję wejść na: "rosinform.ru". Armata - 16 wizualizacji/zdjęć z 31 maja w zakładce o konstrukcjach. Bumerang - jw. - 10 zdjęć z 31 lipca.

 3. wojak

  A ile ich jest ? Pięć czy siedem sztuk :-))) I wcale mnie to nie martwi .

 4. Zatroskany

  Nie możemy im dopłacić, żeby całą swoją armię w nie wyposażyli?

Reklama