Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja rozpoczęła dostawy śmigłowców Mi-28 do Iraku

fot. Ministerstwo Obrony Rosji
fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Rosja rozpoczęła dostawy do Iraku śmigłowców szturmowych Mi-28NE zgodnie z kontraktem podpisanym w 2012 roku. Realizacja tej umowy przeciąga się ze względu na podejrzenia korupcji i dochodzenie po stronie odbiorcy. Dopiero w czerwcu tego roku Rosoboronexport otrzymał zaliczkę i rozpoczął realizację transakcji.

Pierwsza dostawa obejmuje partię 10 maszyn. Kontrakt na dostawę 20 śmigłowców szturmowych Mi-28NE wraz z uzbrojeniem, serwisem i szkoleniem załóg, to tylko jedno z wielu rosyjsko-irackich umów. 

Wartość pakietu kontraktów zbrojeniowych podpisanych przez irackiego premiera Nuriego al-Maliki podczas zeszłorocznej wizyty w Moskwie sięga 4,3 miliarda dolarów. Obejmuje on poza śmigłowcami również 42 zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1. Negocjowano też możliwość zakupu przez Irak broni i amunicji, oraz myśliwców Mig-29M/M2 i bojowych wozów piechoty BMP-3. 

Mi-28NE to eksportowy wariant śmigłowca szturmowego Mi-28N, używanego przez rosyjskie siły zbrojne. Maszyna jest uzbrojona w 30mm działko i bogaty zestaw podwieszanego uzbrojenia. Znajdują się w nim bomby,  rakiety niekierowane i zasobniki artyleryjskie, jak również kierowane laserem pociski rakietowe 9M120 Ataka. Wersja "N" przystosowana jest do działania w każdych warunkach pogodowych. Władze Iraku mają wykorzystywać śmigłowce Mi-28 do zwalczania partyzantów i innych uzbrojonych grup na terenie kraju. 

Reklama

Komentarze (1)

 1. marduk

  brawo !!!!! a co polska ma z lizania tyłka amerykanom ? z ich wojenek ? pewnie okrągłe zero

  1. MRSS

   No fakt. Śmigłowców szturmowych rodzimej produkcji nie udało nam się sprzedać. ;)

  2. Paweł

   Nikt nam nie przeszkadza KUPIĆ śmigłowców za 5 mld dolarów. Trzeba je tylko mieć.

  3. Mirosław Znamirowski

   Żeby sprzedawać, to trzeba mieć co. Ruscy skonstruowali i produkują sprzęt wojskowy właściwie każdego rodzaju. A jakie rodzime konstrukcje może zaoferować Polska? A jeżeli nawet coś tam mamy do zaoferowania, to nie potrafimy nawet tego sprzedać co pokazał skandal z nieudaną sprzedażą WZT do Indii.

Reklama