Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: pierwsze projekty agencji badawczej wzorowanej na amerykańskiej DARPIE

fot. kremlin.ru
fot. kremlin.ru

Ministerstwo obrony FR poinformowało o wynikach pierwszego konkursu na projekty badawczo- rozwojowe pod skrzydłami "rosyjskiej DARPY".Rosyjska DARPA narodziła się w październiku, gdy dedykowaną jej ustawę podpisał prezydent Władimir Putin. Przypomnijmy, że jej pierwowzór- Defense Advanced Research Projects Agency- to amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej już od połowy ubiegłego wieku. Zawdzięczamy jej m.in Internet i GPS.

Zobacz także: Nadzieje rosyjskiej zbrojeniówki

Pierwsze wzmianki o rosyjskiej DARPIE pojawiły się już w lutym, gdy wicepremier Dmitrij Rogozin poinformował opinię publiczną, że zostanie stworzony specjalny fundusz do realizacji zamówień państwowych a także prowadzenia ryzykownych badań prowadzących do pozyskania nowych technologii wojskowych. Właściwie do tej pory niewiele wiadomo o całej inicjatywie. Rosyjskie media spekulowały, że w pierwszym roku przeznaczono na nią 3 mld rubli, co miało umożliwić uruchomienie około 150 pomniejszych projektów, nad którymi czuwało 50 cywilów.

Zobacz również: Pozorna sprzeczność- olbrzymi eksport rosyjskiej broni, słaba pozycja rosyjskich firm w rankingu producentów uzbrojenia

Dopiero w tą środę ministerstwo obrony FR poinformowało o wynikach pierwszego otwartego konkursu na projekty badawczo- rozwojowe, które po pozytywnej weryfikacji będą rozwijane pod skrzydłami "rosyjskiej DARPY". Wybrano najciekawsze pomysły spośród 800 wniosków. Wśród nich w oficjalnym komunikacie wymieniono m.in. przenośne urządzenie do wykrywania ludzi w lasach i bunkrach, czy przenośny, autonomiczny system precyzyjnej orientacji obiektów w przestrzeni. Zwycięzcy otrzymali po 50000- 70000 rubli (1600- 2230 $).

Piotr A. Maciążek

Komentarze