Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: oblot bombowca-nosiciela rakiet manewrujących i hipersonicznych

Fot. Tupolew
Fot. Tupolew

Koncern OAO Tupolew poinformował o oblocie pierwszego egzemplarza zmodernizowanego bombowca - nosiciela rakiet manewrujących Tu-22M3M. Pierwsze samoloty zdolne do przenoszenia rakiet manewrujących Ch-32, a prawdopodobnie także pocisków hipersonicznych Ch-47M2 Kindżał mają wejść do służby w 2021 roku. 

Pierwszy lot po raz pierwszy pokazanego publicznie w sierpniu br. bombowca Tu-22M3M miał miejsce w dniu 28 grudnia z lotniska zakładów S.P. Gorbunowa w Kazaniu, które należą do koncernu OAO Tupolew (będącego częścią holdingu lotniczego United Aircraft Corporation). Samolot spędził w powietrzu 37 minut i osiągnął pułap 1500 metrów. Próba przebiegła pomyślnie, wszystkie systemy samolotu były w pełni sprawne. Podczas lotu maszyna nie przenosiła uzbrojenia. 

Jak informuje Tupolew w Tu-22M3M wymieniono ok. 80% awioniki, co pozwoliło na znaczne zwiększenie poziomu automatyzacji sterowania samolotem, a także jest ułatwieniem w procesie szkolenia. W ramach modernizacji samolot otrzymał kompleks celowniczo-nawigacyjny SWP-24-22 współpracujący z GPS i GLONASS, a także nowe urządzenia komunikacyjne i oprzyrządowanie służące do walki elektronicznej. Sprzęt radioelektroniczny został przy tym ujednolicony z tym stosowanym w większych bombowcach Tu-160M. Maszyna otrzymała też nowe systemy do kontrolowania pracy silnika i przepływu paliwa. Tupolew deklaruje, że w związku z modernizacją uległy poprawie podstawowe parametry lotu maszyny. 

W sumie Rosjanie planują modernizację 30 spośród 65 posiadanych przez Lotnictwo Dalekiego Zasięgu Tu-22M3. Zgodnie z zapowiedziami United Aircraft Corporation pierwsze samoloty tego typu wejdą do służby w 2021 roku. 

Nową bronią, którą mogą przenosić Tu-22M3M są przeciwokrętowe pociski manewrujące Ch-32 o zasięgu 600 do 1000 km i zdolne do lotu z prędkością większą niż Mach 4. Pociski prawdopodobnie mogą przenosić głowice jądrowe, a w sumie Rosjanie planują zmodernizować w ciągu najbliższych dwóch lat, do tego standardu 32 rakiety Ch-22. Maszyny mają być też przystosowane do roli nosicieli rakiet hipersonicznych Kindżał.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.