Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: nowe śmigłowce szkolne z poślizgiem

Śmigłowiec Ansat-U lotictwa wojsowego Rosji -fot. mil.ru
Śmigłowiec Ansat-U lotictwa wojsowego Rosji -fot. mil.ru

Nowe śmigłowce szkolne Ansat-U trafiły na wyposażenie Wojskowej Akademii Sił Powietrznych im. Żukowa i Gagarina. Już od przyszłego roku będą się na nich szkolić kadeci rosyjskich sił powietrznych. 

Sześć maszyn typu Ansat-U przeleciało samodzielnie do bazy lotniczej Sokół w Syzrańsku z przyzakładowego lotniska w Kazaniu. Śmigłowce są obecnie testowane przez pilotów-instruktorów. W 2014 roku rozpoczną na nich szkolenia piloci-kadeci najsłynniejszej rosyjskiej szkoły lotniczej. 

Nowe maszyny stanowią część programu modernizacji rosyjskiej floty śmigłowców, który jednak jest znacznie opóźniony względem ambitnych założeń. Te konkretne 6 maszyn miało trafić do szkoły w Syzrańsku ponad rok temu. Łącznie siły powietrzne Rosji planują do 2020 roku wprowadzić 30 wiropłatów typu Ansat-U, które mają zastąpić zużyte i przestarzałe śmigłowce Mi-2. Dotąd wyprodukowano około 10 sztuk. 

Ansat-U to lekki śmigłowiec wielozadaniowy produkowany w kazańskich zakładach lotniczych. Posiada on elektroniczny system sterowania typu fly-by-wire i nowoczesną awionikę. Wariant wojskowy wyposażony jest w zdwojony system sterowania i podwozie kołowe. Ansat-U rozwija prędkość maksymalna to 275 km/h i może pozostawać w powietrzu 3 godziny i 20 minut osiągając zasięg ponad 540 km.

Komentarze (2)

  1. parus

    akurat to Sokół jest z "pochodzenia" made USSR

  2. sorbi

    Rosyjska kopia Sokoła