Przemysł Zbrojeniowy

Rosja kontynuuje budowę okrętów z pociskami Kalibr

Fot. A. Nitka
Fot. A. Nitka

W stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska (Tatarstan), położono stępkę pod budowę okrętu rakietowego Stawropol proj. 21631 Bujan-M, którego głównym uzbrojeniem będą rakiety systemu Kalibr-NK.

Jest to ostatnia z trzech jednostek tego typu, które powstaną na podstawie kontraktu o wartości 27 mld rubli, podpisanego przez Ministerstwo Obrony FR i stocznię z Zielenodolska 7 września 2016 r. podczas wystawy Armija 2016 w Moskwie. Według aktualnych planów okręty te mają wejść do służby we Flocie Bałtyckiej w latach 2021-2023.

Stawropol, którego stępkę położono 12 lipca, będzie już dwunastym okrętem projektu proj. 21631 budowanym dla WMF FR przez stocznię z Zielenodolska. Pięć pierwszych powstających na podstawie kontraktu z 19 października 2012 r., podniosło już rosyjską banderę, okręty te służą aktualnie we Flotylli Kaspijskiej (jeden), Flocie Czarnomorskiej i Bałtyckiej (po dwa).

Natomiast cztery kolejne zakontraktowane 25 grudnia 2013 r. wzmocnią Flotę Czarnomorską. Pierwszy z nich znajduje się już w służbie, a pozostałe mają do niej trafić w latach 2019-20. Okręty proj. 21631 wykorzystano do ataków na cele w Syrii, w których użyto rakiet systemu Kalibr-NK, o zasięgu szacowanym na ponad 2000 km.

(AN)

image
Okręt proj. 21631 Floty Bałtyckiej. Fot. A. Nitka

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.