Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja kontynuuje budowę okrętów z pociskami Kalibr

Fot. A. Nitka
Fot. A. Nitka

W stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska (Tatarstan), położono stępkę pod budowę okrętu rakietowego Stawropol proj. 21631 Bujan-M, którego głównym uzbrojeniem będą rakiety systemu Kalibr-NK.

Jest to ostatnia z trzech jednostek tego typu, które powstaną na podstawie kontraktu o wartości 27 mld rubli, podpisanego przez Ministerstwo Obrony FR i stocznię z Zielenodolska 7 września 2016 r. podczas wystawy Armija 2016 w Moskwie. Według aktualnych planów okręty te mają wejść do służby we Flocie Bałtyckiej w latach 2021-2023.

Stawropol, którego stępkę położono 12 lipca, będzie już dwunastym okrętem projektu proj. 21631 budowanym dla WMF FR przez stocznię z Zielenodolska. Pięć pierwszych powstających na podstawie kontraktu z 19 października 2012 r., podniosło już rosyjską banderę, okręty te służą aktualnie we Flotylli Kaspijskiej (jeden), Flocie Czarnomorskiej i Bałtyckiej (po dwa).

Natomiast cztery kolejne zakontraktowane 25 grudnia 2013 r. wzmocnią Flotę Czarnomorską. Pierwszy z nich znajduje się już w służbie, a pozostałe mają do niej trafić w latach 2019-20. Okręty proj. 21631 wykorzystano do ataków na cele w Syrii, w których użyto rakiet systemu Kalibr-NK, o zasięgu szacowanym na ponad 2000 km.

(AN)

image
Okręt proj. 21631 Floty Bałtyckiej. Fot. A. Nitka

 

Reklama

Komentarze (10)

 1. Jasio z 1a

  My i tak to wszystko przebijemy,rok temu Morawiecki kładł stępkę pod polski prom w stoczni Szczecińskiej.W przyszłym roku owy prom ma być wodowany ale zamiast promu zbudujemy mega okręt wojenny uzbrojony po zęby..... I kto będzie potęgą,w przyszłym roku zobaczycie jak to wygląda :)

 2. dekko

  no i to jest sila. u nas brak manewrujacych na OP i nawodnych........

 3. Dr Twardy Wacek

  Genialne! Kupić licencję i tłuc ile wlezie :)

 4. vbn

  Robią to co jest dla nich najlepsze. A tym czasem Polska kupuje złomy z Australii, marnując pieniądze które należałoby wydać na budowę nowego okrętu. Po prorosyjskich wypowiedziach tatusia Morawieckiego dochodzę do wniosku, że ten rząd jest bardziej przesiąknięty ruskimi agentami, niż można by się spodziewać. Jak mówi powiedzenie \"po owocach ich poznacie\". A \"owoce\" są takie, że modernizacja jest zatrzymywana wszelkimi sposobami, a finanse są marnowane za zakupy i remonty złomu, który na długo obciąży budżet do tego stopnia, że nie będzie żadnych pieniędzy na zakup nowych okrętów. W czyim interesie to jest, bo na pewno nie Polski?

 5. Czesio

  A u nas położono stępkę pod nowy prom dla PŻB w Szczecinie. Położono rok temu i tak sobie leży.

 6. tut

  A u nas topi się marynarkę wojenną. Topi się kompetencje.

 7. Lipiński Bogumił

  Polacy by wybudowali takie okręty błyskawicznie ,w trzy-cztery dekady.Mamy osiągnięcia.Jesli naród buduje okręcik w 16 lat to czy zasługuje na szacunek i poważne trktowanie?

 8. niki

  Pływające wyrzutnie rakiet o zasięgu ok 2,5 tys km. Nasza flota się sypie mimo bardzo dużego ale fatalnie wydawanego budżetu obronnego więc pewnie czegoś podobnego nie będziemy mieć jeszcze wiele wiele lat.

 9. As

  Mały okręt akurat na Bałtyk. Tyle żeby było z czego odpalać rakiety. U nas tej wielkości okręt budowany przez 30 lat wyposażyłoby się w armatkę wróbel.

 10. ccc

  No itymi właśnie okręciakmi rakietowymi sowieci nas wciągną dosłownie jak przez lewą dziurkę od nosa począwszy od naszych OHP, Ślązaka który może w końcu wypłynie po ewentualnie pozyskane \"nowiutkie\" Adelajdy, a skończą na ostrzale największych naszych miast. I tyle w temacie !

Reklama