Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Roboty PIAP dostarczone do Wietnamu

Fot. PIAP
Fot. PIAP

ŁUKASIEWICZ–Instytut PIAP zrealizował zamówienie na roboty mobilne EXPERT-S wraz z pojemnikami przeciwwybuchowymi VERA i ambulansami pirotechnicznymi.

Na początku września 2019 roku ŁUKASIEWICZ-Instytut PIAP zakończył realizację zamówienia trzech niezależnych zestawów wyposażenia pododdziałów minersko-pirotechnicznych dla Sił Zbrojnych Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

W skład poszczególnego zestawu wchodziły:

  • Robot mobilny, wspomagająco–neutralizujący EXPERT-S
  • Ambulans pirotechniczny z pełną gamą wyposażenia niezbędnego do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z różnego rodzaju ładunkami wybuchowymi.
  • Wentylowany pojemnik przeciwwybuchowy VERA.

Robot mobilny EXPERT-S służy do przeprowadzania operacji w środkach transportu. Konstrukcja urządzenia godzi ze sobą dwa sprzeczne wymogi: małą bazę mobilną, pozwalającą na manewrowanie w wąskich przestrzeniach i trzymetrowy manipulator umożliwiający podejmowanie obiektów z miejsc trudnodostępnych. Innowacją w robocie są rozkładane stabilizatory boczne umożliwiające zablokowanie położenia bazy mobilnej. Urządzenie wyposażone jest w sześć kamer, a gąsienice przednie (o zmiennym, zdalnie sterowanym nachyleniu) zapewniają stabilność konstrukcji przy pokonywaniu wysokich przeszkód oraz schodów.

Ambulans pirotechniczny, na bazie najnowszego Mercedesa Sprinter 4x4, specjalnie przystosowany do przewożenia robota mobilnego EXPERT-S został zaprojektowany i zabudowany przez radomską firmę Zeszuta Sp. z o.o.

Polska firma Jakusz z Kościerzyny wyprodukowała wentylowany pojemnik przeciwwybuchowy VERA przeznaczony do bezpiecznego przewożenia/izolacji materiałów niebezpiecznych (w ekwiwalencie do 5 kg TNT) do miejsca ich bezpiecznej neutralizacji na przyczepie dwuosiowej, niskopodłogowej wyposażonej w zaczep kulowy z możliwością poruszania się po drogach publicznych.

image
Fot. PIAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.