Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Roboty PIAP dostarczone do Wietnamu

Fot. PIAP
Fot. PIAP

ŁUKASIEWICZ–Instytut PIAP zrealizował zamówienie na roboty mobilne EXPERT-S wraz z pojemnikami przeciwwybuchowymi VERA i ambulansami pirotechnicznymi.

Na początku września 2019 roku ŁUKASIEWICZ-Instytut PIAP zakończył realizację zamówienia trzech niezależnych zestawów wyposażenia pododdziałów minersko-pirotechnicznych dla Sił Zbrojnych Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

W skład poszczególnego zestawu wchodziły:

 • Robot mobilny, wspomagająco–neutralizujący EXPERT-S
 • Ambulans pirotechniczny z pełną gamą wyposażenia niezbędnego do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z różnego rodzaju ładunkami wybuchowymi.
 • Wentylowany pojemnik przeciwwybuchowy VERA.

Robot mobilny EXPERT-S służy do przeprowadzania operacji w środkach transportu. Konstrukcja urządzenia godzi ze sobą dwa sprzeczne wymogi: małą bazę mobilną, pozwalającą na manewrowanie w wąskich przestrzeniach i trzymetrowy manipulator umożliwiający podejmowanie obiektów z miejsc trudnodostępnych. Innowacją w robocie są rozkładane stabilizatory boczne umożliwiające zablokowanie położenia bazy mobilnej. Urządzenie wyposażone jest w sześć kamer, a gąsienice przednie (o zmiennym, zdalnie sterowanym nachyleniu) zapewniają stabilność konstrukcji przy pokonywaniu wysokich przeszkód oraz schodów.

Ambulans pirotechniczny, na bazie najnowszego Mercedesa Sprinter 4x4, specjalnie przystosowany do przewożenia robota mobilnego EXPERT-S został zaprojektowany i zabudowany przez radomską firmę Zeszuta Sp. z o.o.

Polska firma Jakusz z Kościerzyny wyprodukowała wentylowany pojemnik przeciwwybuchowy VERA przeznaczony do bezpiecznego przewożenia/izolacji materiałów niebezpiecznych (w ekwiwalencie do 5 kg TNT) do miejsca ich bezpiecznej neutralizacji na przyczepie dwuosiowej, niskopodłogowej wyposażonej w zaczep kulowy z możliwością poruszania się po drogach publicznych.

image
Fot. PIAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Kolo

  Nie rozumiem "nawet takich". Nie dość że polska firma ekportuje roboty to jeszcze pełni rolę inegratora dla wyrobów przemysłu niemieckiego. Trudno o lepszy scenariusz. Oby tylko nie zadowolili się tym jednak małym sukcesem, jak inne polskie firmy okopane w swych niszach

 2. R53

  Jak widać to i POLAK też potrafi jestem dumny

 3. Szwejk

  Brawo tak trzymać

 4. Pitek1

  Nie wiem jak innym ale mi serce pęka z dumy za to ,że są przedsiębiorstwa w Polsce które są w stanie coś eksportować.

  1. michalspajder

   Niestety,zgadzam sie poniewaz w dzisiejszych realiach nawet z takich sukcesow powinnismy sie cieszyc.Gratulacje dla PIAP i wszystkich kooperantow,tak trzymac

  2. Olo1

   Mnie też i wcale się tego nie wstydzę

Reklama