Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Roboty PIAP dostarczone do Afryki Zachodniej

Instruktorzy PIAP w szarym ubraniu taktycznym Helikon-tex. Fot. PIAP.
Instruktorzy PIAP w szarym ubraniu taktycznym Helikon-tex. Fot. PIAP.

W pierwszym kwartale 2019 roku Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawy robotów PIAP GRYF®, EXPERT i TRM® dla policji w Afryce Zachodniej. 

Kontrakt dotyczył robotów PIAP GRYF®, które wykorzystywane są do rozpoznania terenu oraz miejsc trudno dostępnych i są już sprawdzone na kontynencie afrykańskim przez siły zbrojne Nigerii. Robot PIAP GRYF® za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczęk chwytaka, może podejmować ładunki o masie do 15 kg. Koła robota są łatwo demontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota. Modułowa konstrukcja pozwalają na szybką i łatwą zmianę dodatkowego wyposażenia.

image
Instruktorzy PIAP w szarym ubraniu taktycznym Helikon-tex. Fot. PIAP.

Dodatkowo policjanci zamówili roboty mobilne EXPERT służącego do przeprowadzania operacji w środkach transportu, manewrowania w wąskich  przestrzeniach, z  trzymetrowym  manipulatorem o sześciu stopniach swobody. Innowacją w robocie są rozkładane stabilizatory boczne, umożliwiające zablokowanie i stabilizację położenia bazy mobilnej np. pomiędzy rzędami siedzeń. Pozwala to na bezpieczne podejmowanie ciężkich przedmiotów oraz precyzyjne operowanie manipulatorem nawet przy jego pełnym bocznym wysięgu. 

Do działań taktycznych funkcjonariusze kupili miotanego robota TRM®. To małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. TRM® powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. TRM® może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. TRM® utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. kolo

    super

Reklama