Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall dostarczy elementy Leopardów i haubic na Węgry

Panzerhaubitze 2000 w Afganistanie. Fot. Rheinmetall
Panzerhaubitze 2000 w Afganistanie. Fot. Rheinmetall

Rheinmetall Defence będzie uczestniczył w programie dostaw 44 czołgów podstawowych Leopard 2A7+ i 24 haubicoarmat samobieżnych Panzerhaubitze 2000 dla węgierskiej armii. Koncern poinformował o otrzymaniu zlecenia o wartości ok. 300 mln euro.

Przypomnijmy, że niemiecki koncern KMW otrzymał od władz Węgier w grudniu 2018 roku zamówienie na dostawę 44 czołgów Leopard 2A7+ i 24 haubic samobieżnych. 

Rheinmetall w ramach współpracy z KMW i w celu realizacji zapisów tego kontraktu dostarcza nowe uzbrojenie główne w postaci armaty gładkolufowej Rh120 L55A1 kal. 120 mm dla nowo wyprodukowanych czołgów podstawowych Leopard 2A7+ wraz z systemem kierowania ogniem, a także uzbrojenie główne w postaci działa L52 kal. 155 mm wraz z systemem kierowania ogniem oraz kadłubami dla nowo wyprodukowanych haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000. Dodatkowo umowa, jaką podpisał niedawno Rheinmetall, przewiduje dostawy 13 egzemplarzy samochodów ciężarowych HX i TGS dla zabezpieczenia logistycznego. Dostawy mają rozpocząć się w 2021 roku i zakończyć w 2025 roku.

Zakup przez Węgry nowych czołgów podstawowych Leopard 2A7+ i haubicoarmat samobieżnych Panzerhaubitze 2000 to pierwsze od dość dawna zamówienie tego rodzaju w zakładach Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall, istotne dla utrzymania zdolności produkcyjnych. Węgry zostaną dziewiętnastym użytkownikiem Leopardów 2 i ósmym użytkownikiem Panzerhaubitze 2000 na świecie.

Obecnie węgierskie siły zbrojne mają na swoim wyposażeniu ok. 30-34 czołgów T-72M1 w czynnej służbie, kolejnych kilkadziesiąt jest prawdopodobnie w rezerwie. W linii znajduje się też 12 haubic holowanych D-20, kolejne są w rezerwie (wg danych ONZ z 2017 roku na Węgrzech jest łącznie 31 tego typu haubic, przy czym liczba ta obejmuje też sprzęt wycofany ze służby). Oba te systemy uzbrojenia są już przestarzałe i mocno wyeksploatowane, przez co wymagają pilnego zastąpienia i wycofania ze służby. Zakup obu nowych systemów uzbrojenia pozwoli na znaczące wzmocnienie nikłego potencjału węgierskiej armii w zakresie czołgów podstawowych i artylerii samobieżnych.

Reklama

Komentarze (14)

 1. dropik

  No i gdzie są ci co twierdzili , że Węgrzy zapłacą 500mln za te czopki i haubice?

 2. Okręcik

  takie Węgry a kupują 44 a7, a my?No i dlaczego nie chca naszych Krabów? Takich to sojuszników ma dobra zmiana, klepią ich po plecach, a robią swoje.

 3. Analityk

  Te ilości to nawet mało na defiladę, a co dopiero mówić o użyciu operacyjnym....

  1. ANALiTY

   te liczby to pół pancernej brygady, a z takim sprzętem ma ona większą wartość bojową niż 2 polskie brygady z T-72M1 i Goździkami na stanie

 4. Kris

  Nie ma co się dziwić niemieckie czołgi są najlepsze nawet nie ma porównania do naszych modernizowanych t-72 czy twardych . Przykre ale prawdziwe

 5. Economic

  Transakcja wiązana, znamy to : w zamian za to że Wy kupicie od nas czołgi - My sprzedamy wam armatohaubice, jeśli nie to schluss.

 6. Bruno Wątpliwy

  To ten sam Rheinmetall, który nie tak dawno budował dla Putina pod Moskwą ultranowoczesny poligon z elementami rzeczywistości wirtualnej? Dla niektórych wojna to dobry interes bez względu na to kto w niej ucierpi.

  1. Nikt

   W 2015 go przestali budowac po wojnie na Ukrainje

 7. Dyktatorek

  A dlaczego nasi bracia Madziary nie modernizują swoich złomów T-72 tylko kupują Leopardy ????

 8. Polak Mały

  Ciekawe dlaczego Węgrzy kupują armatohaubice w Niemczech a nie w Polsce? Przecież Orban to nas przyjaciel i sojusznik w walce na arenie UE .

  1. Jorgu

   My to jeszcze długo nie będziemy mieć haubic na sprzedaż. Poza tym moce produkcyjne będą nam potrzebne na Kryle i kolejne Raki. Ja tam się o to nie martwię.

  2. bms

   Bo to transakcja wiązana. Niemcy zgodzili się na sprzedaż najnowszych Leopardów za określona sumę, ale że ich jest mało, to dla utrzymania ceny zaproponowali również haubice, które i tak Wegrzy mieli kupić. A my z pewnością też dokupilibyśmy najnowszych Leopardów, gdyby były made in USA.

 9. Marek1

  Hmm - 44 czołgów Leopard 2A7+ i 24 haubic samobieżnych za 300 mln E ?! Cos mi tu MOCNO nie pasuje ...

 10. xiomm

  Niemieckie haubice, czołgi, ciężarówki, czy śmigłowe Airbusa - to już jest biała flaga. Polegli Madziarzy. W wojsku wybrali Niemcy. A ciekawe jak będzie z naszymi czołgami - czy też będą niemieckie?

 11. dramat

  Węgrzy najnowsze 2A7+ a my zajeżdżone 2A4, które dopiero teraz poddajemy pseudo modernizacji.

 12. Takkk

  Nie ma o czym nawet mówić do tego batalion bwp i motają Pułk pancerny najnowocześniejszy w Europie wschodniej mało ale jest

 13. Dark

  My pomalujemy za 2 mld czyli prawie 450mln EUR stare gruchoty T72 ... co można powiedzieć o takich dycydentach ... chyba szpiony.

 14. martin

  super. A my mielismy miec zmodernizowane leopardy pod koniec 2018 :) Przeciez to sa jaja. Nasze zakupy to poczatek splaty 447

Reklama