Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rekordowy eksport amerykańskiej zbrojeniówki w 2011 r.

Pierwszy C-130J Super Hercules sił zbrojnych Omanu w czasie lotu próbnego - fot. Lockheed Martin
Pierwszy C-130J Super Hercules sił zbrojnych Omanu w czasie lotu próbnego - fot. Lockheed Martin

Jak wynika z raportu NY Times, wartość podpisanych w 2011 r. kontraktów na eksport amerykańskiego uzbrojenia uległa potrojeniu w por. z rokiem poprzednim i wyniosła 66,3 mld dolarów.Oznacza to rekordową w historii przemysłu zbrojeniowego Stanów Zjednoczonych wielkość  rocznego eksportu. Zawrotna kwota, 66,3 mld dolarów, stanowi ponad 3/4 wartości rocznej światowego rynku uzbrojenia, którego wartość w 2011 roku oszacowano na 85,3 mld dolarów. Na drugim miejscu wśród największych eksporterów uplasowała się Rosja - sprzedała sprzęt za 4,8 mld dolarów.

Amerykański przemysł obronny odnotował ponad trzykrotny wzrost eksportu w stosunku do 2010 roku, którego wartość osiągnęła 21,4 mld dolarów. W 2009 roku Amerykanie sprzedali za granicę uzbrojenie za 31 mld dolarów.

Rekordowa sprzedaż wynika przede wszystkim ze zbrojeń państw Zatoki podyktowanych utrzymującym się napięciem w stosunkach z Iranem. Największe zakupy były dziełem Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.

(MMT)
Reklama

Komentarze (3)

  1. Sara

    ada.m pisze:A jednak stwkenmooaleś ostatnie zdjęcie mf3wiąc o przemijaniu ludzi i wszystkich potęg na ziemi. Może gdyby nie to krf3tkie zdanie dotyczące fragmentu pękniętej kolumny(tak?) nie wracalabym kilkakrotnie do zdjęć pokazanych wyżej.Zdjęcia mają charakter dokumentalny,tak przynajmniej ja odbieram je moglyby poslużyc jako material dla zainteresowanych historią.Tak sądzę,ale czy nie jestem aby nazbyt pewne siebie??? Pewna natomiast jestem tego,że na jednym ze zdjęć jest p.Nasir. Sądzę,ze bylby bardzo usatysfakcjonowany faktem,że jego rola nie zakończyla się w chwili pożegnania polskiej wycieczki.Ma on bowiem w Tobie pośrednika w popularyzacji tego interesującego kraju jego ojczyzny.(mam nadzieję,że podalam dobrze jego imię) Pozdrawiam Ada http://ststirhg.com [url=http://anojnxcyafb.com]anojnxcyafb[/url] [link=http://zlwjcns.com]zlwjcns[/link]

  2. Verle

    At last! Someone who <a href="http://jymjaewe.com">unsadrtends!</a> Thanks for posting!

  3. Sukey

    Glad I've finally found sontheimg I agree with!

Reklama