Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon: użytkownicy Patriota zainteresowani SkyCeptor

SkyCeptor, ilustracja: Raytheon
SkyCeptor, ilustracja: Raytheon

"Jest wiele krajów zainteresowanych niskokosztowym pociskiem" - powiedział podczas śniadania prasowego Wes Kremer, Prezes Raytheon IDS, Wiceprezes Raytheon Company. 

Przestawiciel Raytheona zwrócił uwagę, że rakietę SkyCeptor bazującą na izraelskim pocisku Stunner firmy Rafael może kupić, co najmniej 10 z 15 (uwzględniając także Rumunię i Polskę, które podpisały LOA ale jeszcze nie odebrały pierwszych zestawów) użytkowników systemu Patriot. Bezpośrednie zainteresowanie zakupem tej rakiety miało zgłaszać wg. informacji Wesa Kremera pięć krajów.

Obecnie system Patriot znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych USA, Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Izraela, ZEA, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Japonii, Korei Południowej i Tajwanu. Pierwsze zestawy trafią zgodnie z aktualnymi planami w 2019 roku do Rumunii, a w 2022 roku do Polski. Szesnastym użytkownikiem systemu Raytheona może zostać Szwecja. W lutym br. zgodę na transakcję o maksymalnej wartości 3,2 mld USD w ramach procedury FMS wydał Departament Stanu USA. 

Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, znajdującej się w produkcji pełnoskalowej i w 2016 roku wprowadzanej do uzbrojenia Sił Obronnych Izraela, w zestawie David’s Sling (pol. Proca Dawida). Według deklaracji Raytheona, ma on być zdolny do zwalczania pocisków balistycznych „krótkiego do średniego zasięgu”, a także rakiet manewrujących i innych celów aerodynamicznych. SkyCeptor podobnie jak Stunner ma zwalczać cel bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill).

Rakieta SkyCeptor ma zostać pozyskana przez Siły Zbrojne RP w ramach II fazy programu Wisła. Docelowo w ramach offsetu do Polski ma trafić technologia produkcji tych pocisków. Raytheon podkreśla, że nad Wisłą mogłyby być wytwarzane rakiety tego typu także dla zagranicznych klientów amerykańskiego koncernu. 

Komentarze