Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rafale jako pierwszy samolot w Europie otrzymał radar AESA

Oddano pierwszy samolot Rafale z radarem klasy AESA – fot. Dassault Aviation
Oddano pierwszy samolot Rafale z radarem klasy AESA – fot. Dassault Aviation

Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement) odebrała pierwszy samolot z czwartej transzy programu Rafale, który jest jednocześnie pierwszym europejskim samolotem bojowym z radarem o aktywnej, elektronicznie skanowanej antenie AESA (Active Electronically Scanned Array).

Czwarta transza ma liczyć 60 statków powietrznych, z których każdy ma być wyposażony w radar nowej generacji RBE2 AESA z anteną aktywną, system detekcji startu rakiet nowej generacji DDM NG (détecteur départ missile nouvelle génération) i nowym systemem optoelektronicznym obserwacji przedniej półsfery OSF (Optronique secteur frontal). Sam radar w technologii AESA stanowi rewolucję zwiększając zasięg wykrywania obiektów oraz odporność na zakłócenia.

Dostarczony samolot jest 121 egzemplarzem Rafale. Jest to maszyna dwumiejscowa (z oznaczeniem B 339), która zostanie przekazana do sił powietrznych do bazy lotniczej w Mont-de-Marsan.

Do dzisiaj DGA zamówiła 180 samolotów z których dostarczono 121 egzemplarzy w trzech wersjach: 38 w wersji M (jednomiejscowe samoloty pokładowe dla sił morskich), 39 w wersji B (dwumiejscowe) i 44 w wersji C (jednomiejscowe) dla francuskich sił powietrznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama