Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Radiostacje Radmoru w Afryce Środkowej

Fot. Radmor
Fot. Radmor

Jak poinformowała spółka Radmor, dostarczono sprzęt nadawczo-odbiorczy do wojsk lądowych jednego z państw Afryki Środkowej, działających w klimacie równikowym. Zamówienie objęło radiostacje taktyczne 3501 i osobiste R35010 oraz repeatery BS3501/1 produkowane w Gdyni.

Wchodząca w skład GRUPY WB spółka RADMOR od wielu lat prowadzi działania na rynkach Azji i Afryki. W ostatnich latach dokonano sprzedaży sprzętu łączności do odbiorców instytucjonalnych w Malezji, Indonezji i Bangladeszu. Wytwarzane w Gdyni radiostacje zostały w 2021 roku dostarczone również do armii jednego z państw Afryki Środkowej.

Siły zbrojne tego kraju zamówiły głównie środki łączności będące osobistym wyposażeniem żołnierzy. Radmor dostarczył do afrykańskiego odbiorcy najnowszy wariant radiostacji taktycznych VHF 3501 z szyfrowaniem AES256 i hoppingiem częstotliwości oraz radiostacje osobiste krótkiego zasięgu R35010.

Ze względu na ukształtowanie terenu w kraju odbiorcy, klient zdecydował się także na zakup repeatera BS3501/1. Wykorzystanie tego urządzenia o mocy wyjściowej 50 W zwiększa zasięg łączności VHF dla radiostacji pracujących w trudnych lokalnych warunkach.

Radiostacja R35010 jest niewielkim i bardzo lekkim urządzeniem przeznaczonym do natychmiastowego użycia. Służy do zapewnienia łączności między członkami drużyny lub zespołu bojowego w niewielkich sieciach radiowych. R35010 pracuje w paśmie częstotliwości 2405-2480 MHz.

Radiostacja działa w systemie z rozpraszaniem widma DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum) z impulsowym odbieraniem i nadawaniem informacji. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko wykrycia transmisji przez przeciwnika. R35010 może mieć wbudowane szyfrowanie AES, odbiornik GPS i być wyposażona w bezprzewodowy włącznik Push-To-Talk (PTT).

image
Fot. Radmor

W danej sieci mogą nadawać jednocześnie cztery radiostacje, przy nieograniczonej liczbie odbiorców. R35010 pozwala na połączenia konferencyjne i może zostać dostosowana do komunikacji w ośmiu niezależnych grupach. Urządzenie pozwala tworzyć do 64 różnych sieci radiowych pracujących na tej samej częstotliwości. Dodatkowa funkcja grupowości daje możliwość ustanawiania sieci o różnorodnych strukturach, w tym hierarchicznych.

Radiostacja może być używana do simpleksowej cyfrowej łączności fonicznej z włączaniem nadawania przy pomocy wbudowanego lub bezprzewodowego przycisku PTT, simpleksowej łączności z automatyczną retransmisją lub dupleksowej cyfrowej łączności foniczna (tryb konferencyjny) z włączaniem nadawania przez PTT lub głos (VOX), z możliwością jednoczesnej transmisji danych (19,2 kb/s).

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama