Przemysł Zbrojeniowy

Putin domaga się 76 myśliwców Su-57 w cenie 16 [KOMENTARZ]

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Podczas spotkania z kierownictwem ministerstwa obrony Rosji prezydent Władimir Putin stwierdził, że do 2028 roku rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne powinny przezbroić w samoloty 5. generacji Su-57 nie jedną eskadrę, ale trzy pełne pułki. Oznacza to zakup 76 a nie 16 maszyn, jednak zdaniem prezydenta Rosji jest to możliwe bez istotnego podnoszenia kosztów, dzięki obniżeniu ceny o 20%.

Dotychczasowe plany, zapowiadane w ubiegłym roku przez wiceministra obrony Rosji Jurija Borysowa, mówiły o maksymalnie 16 seryjnych myśliwcach Su-57, jakie miały być dostarczone do końca roku 2027. Argumentowano, iż jego możliwości, zwłaszcza w zakresie technologii „stealth”, nie zapewniają mu aż tak znaczącej przewagi nad obecnie dostarczanymi maszynami Su-35S czy Su-30SM aby uzasadnić większe zakupy, szczególnie przy wysokiej cenie i kosztach eksploatacji.

Jednak obecnie prezydent Putin prezentuje diametralnie odmienną koncepcję. W ostatnich dniach odwiedził on m. in. 929 Państwowym Ośrodku Lotniczo-Doświadczalnym im. Czkałowa w Achtubińsku oraz spotkał się z ministrem obrony. Efektem tych działań jest informacja, że rosyjski przemysł jest zdecydowany obniżyć cenę samolotu ale tez jego uzbrojenia o 20% co ma pozwolić na zakup nie 16 ale 76 maszyn, czyli przezbrojenie trzech pułków lotnictwa w myśliwce Su-57.

Zdaniem Putina, byłby to jeden z największych kontraktów w ciągu ostatnich 40 lat. Jednak między bajki włożyć można stwierdzenie, że obniżka ceny o 1/5 umożliwi zakup 5 razy większej liczby maszyn bez zwiększania kosztów takiej operacji. Prawdopodobnie chodzi tu o obniżenie ceny na tyle, aby koszt wymiany obecnie eksploatowanych myśliwców na Su-57 bliski był temu, jaki dziś generuje wprowadzanie maszyn Su-35S i Su-30SM. Prócz tego prezydent Rosji zadeklarował nie tylko rychłe zawarcie kontraktu, ale również stworzenie w bazach wojskowych niezbędnej do obsługi samolotów 5. generacji infrastruktury naziemnej. 

image
6 myśliwców Su-57 towarzyszyło prezydenckiej maszynie Ił-96 podczas wizyty w Achtubińsku. Fot. Kremlin.ru

Prezydent Putin wyraźnie jest pod wrażeniem nowych samolotów. Ma też świeże doświadczenie lotu swoim służbowym Iłem-96 w towarzystwie formacji sześciu Su-57. Nie bez znaczenia jest też z pewności potrzeba wsparcia krajowego przemysłu. Dla koncernu Suchoja, który ogromne kwoty wpompował w program Su-57, produkcja 16 maszyn seryjnych w ciągu 9 lat i brak szczególnego zainteresowania odbiorców zagranicznych, mogły być poważnym problemem. Ogromnym ciosem dla programu było wycofanie się z niego Indii, które miały istotny wkład finansowy.

Su-57, znany wcześniej jako Suchoj PAK-FA, wbrew moskiewskiej propagandzie nie jest maszyną szczególnie udaną. Trapią go nie tylko wady konstrukcyjne i ogromne koszty projektu ale również problemy z układem napędowym. Docelowy silnik zaprojektowany dla Su-57 nie jest jeszcze gotowy. Nawet seryjne egzemplarze mają otrzymać na początku silniki AL-41F1, stosowane w prototypach i będące modyfikacją jednostki napędowej myśliwca Su-35S. Ich moc jest znacznie mniejsza niż zaplanowana dla tego płatowca, stąd m. in. wynikają słabsze niż zakładano osiągu Su-57. Problemem jest również spodziewany wysoki koszt eksploatacji i potrzeba utworzenia całego systemu obsługi i szkolenia. Ostatecznie Su-57 z pewnością okaże się w seryjnej produkcji i eksploatacji znacznie bardziej kosztowny niż deklaruje dziś prezydent Rosji.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.