Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przemysł wspiera modernizację armii. Innowacje dla Sił Zbrojnych nagrodzone” [FOTO]

 • Fot. PGNiG Termika
  Fot. PGNiG Termika
 • Fot. BAE Systems
  Fot. BAE Systems
 • Fot. M.Dura
  Fot. M.Dura

W Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”, zorganizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas ceremonii wyróżniono rozwiązania i projekty, które mogą znaleźć zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Serwis Defence24.pl był patronem medialnym konkursu.

W gali udział wzięło wielu wysokich rangą przedstawicieli Sił Zbrojnych RP i Ministerstwa Obrony Narodowej, z sekretarzem stanu w MON Bartoszem Kownackim na czele. W przemówieniu do uczestników uroczystości minister Kownacki podkreślił, że budowanie zdolności nowoczesnej, silnej armii wymaga dużego potencjału krajowego przemysłu obronnego.

U podstaw organizacji konkursu leży dążenie do identyfikacji nowych rozwiązań mogących znaleźć zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP. Od początku, poprzez konkurs dążymy do zaktywizowania środowiska naukowego, podmiotów szeroko rozumianego przemysłu obronnego, a także osób prywatnych.

płk Wojciech Ziółkowski, p.o. szefa Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych

I miejsce w kategorii Przemysł zajęła Kamera termowizyjna KLW-1 "Asteria", opracowana przez PCO S.A. Jest to chłodzona kamera termowizyjna, przeznaczona do systemów kierowania ogniem oraz systemów obserwacyjno-rozpoznawczych. Do wyróżniających ją cech należy wysokiej jakości chłodzony detektor III generacji, jak również wybór pola analizy układów automatyki obrazu.

Laureatem 1. miejsca w kategorii Nauka jest Politechnika Gdańska, która przedstawiła System Obrony Przeciwminowej OPM Głuptak. Jest on przeznaczony do identyfikacji i niszczenia min morskich, wykrytych przez inne środki techniczne. Można go montować na wyspecjalizowanym okręcie przeciwminowym lub innych jednostkach adoptowanych do zadań tego rodzaju lub też na nabrzeżach.

W kategorii indywidualnej przyznano dwa równorzędne miejsca drugie, bez określania miejsca pierwszego. Marek Jankiewicz zajął drugie miejsce w tej kategorii projektem o nazwie "Monitorowanie kondycji i zapewnienie bezawaryjnej pracy napędów i urządzeń pomocniczych w systemach okrętowych". Rozwiązanie zapewnia zwiększenie niezawodności wspomnianych urządzeń, mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie okrętów, jak również zapewnia cichą pracę siłowni od strony hydroakustycznej.

Kolejnym zgłoszeniem, które zajęło drugie miejsce w tej kategorii, był wielopaliwowy silnik spalinowy Szymkowiaka ze zmiennym stopniem sprężania, zgłoszony przez Mirosława Szymkowiaka. Cechą charakterystyczną tego wielorzędowego silnika spalinowego ze zmiennym stopniem sprężania zadawanym z zewnątrz w sposób płynny w czasie jego pracy jest sposób przeniesienia ruchu posuwisto-zwrotnego tłoków na ruch obrotowy wału korbowego, umieszczonego pomiędzy rzędami cylindrów. 

W bieżącej edycji konkursu przyjęto ogółem 66 wniosków konkursowych w trzech kategoriach: przemysł, nauka i indywidualna. W każdej z kategorii przewidziano nagrody I-go, II-go i III-go stopnia, odpowiednio za zajęcie miejsc od 1. do 3., oraz wyróżnienia dla projektów, które zajmą miejsca od 4. do 6. Kapituła konkursu postanowiła w tym roku przyznać w kategorii indywidualnej dwie nagrody II-go stopnia, bez nagrody I-go stopnia.

Konkurs „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP" przeznaczony jest dla polskich podmiotów gospodarczych, instytucji naukowo-badawczych i edukacyjnych oraz osób fizycznych. Mogą być do niego zgłaszane koncepcje, pomysły i projekty, a także gotowe produkty i rozwiązania, możliwe do zastosowania i wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP.

Lista laureatów konkursu

Kategoria: przemysł
1. miejsce – PCO S.A. - Kamera termowizyjna KLW-1 "Asteria"
2. miejsce – Maverick - Innowacyjne zabezpieczenia antykorozyjne sprzętu wojskowego
3. miejsce – SIRC Sp. z o.o. - Krzemowe mikrofalowe układy scalone na pasmo 10 GHz
4. miejsce – Robotics Inventions Sp. z o.o. - Autonomiczny rój robotów inspekcyjnych
5. miejsce – Teldat Sp. z o.o. sp.k. - Sieciocentryczna PlatformaTeleinformatyczna JAŚMIN jako innowacyjny, kompleksowy, wzajemnie spójny i unikatowy System Systemów w zakresie wsparcia (w tym automatyzacji) dowodzenia i łączności, dedykowany dla wszystkich szczebli dowodzenia do żołnierza włącznie
6. miejsce – Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. - Mobilny węzeł łączności

Kategoria: nauka
1. miejsce – Politechnika Gdańska - System obrony przeciwminowej OPM pk. Głuptak
2. miejsce – Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej - Neutralizator min wybuchowy
3. miejsce – Instytut Metali Nieżelaznych Oddział w Poznaniu Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw - Bateria termiczna BTR - 06 amunicji precyzyjnego rażenia, w tym do przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PIORUN (rozwinięcie PZR GROM)
4. miejsce – Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych - Innowacyjny system amortyzacji sterowany polem elektromagnetycznym
5. miejsce – Instytut Technologii Elektronowej - Polski tranzystor mikrofalowy PolHEMT AlGaN/GaN dla radiolokacji
6. miejsce – Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej - Urządzenie termoelektrochromowe (TEChrom™)

Kategoria: indywidualna
2. miejsce – Mirosław Szymkowiak - Wielopaliwowy silnik spalinowy Szymkowiaka ze zmiennym stopniem sprężania
– Marek Jankiewicz - Monitorowanie kondycji i zapewnienie bezawaryjnej pracy napędów i urządzeń pomocniczych w systemach okrętowych
3. miejsce – Mariusz Księżyk, Paweł Niegodajew - Ultramobilny kołowy robot bojowy
4. miejsce – Maciej Matyjasiak - Bezzałogowa wodoszczelna platforma zwiadowcza UAV na potrzeby służb specjalnych
5. miejsce – Ryszard Stanisław Czarnecki - Mechaniczny system nurkowy o bardzo krótkiej dekompresji i szerokim zakresie zastosowania: od HAHO i do 100 m pod wodą
6. miejsce – Jakub Osiński - Projekt PROSOL - Eliminacja możliwości postrzału żołnierza na misjach zagranicznych oraz operacjach wewnętrznych

Poza wymienionymi nagrodami została także przyznana nagroda specjalna. Nagrodę Szefa Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych „Innowator Roku” otrzymała Olga Malinkiewicz za osiągnięcia w dziedzinie perowskitów.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Kos

  Pytanie, dla zorientowanych w technice pancernej. Czy to prawda, że mająca być montowana na modernizowanych do standardu Leo PL kamera termowizyjna Asteria - choć dobra - ustępuje jednak swoim odpowiednikom z najnowszych niemieckich Leopardów 2? Jeżeli tak, to w jakim aspekcie?

 2. niCk

  I znowu jestem "anty" ładnie pięknie tylko brakuje mi w tym zestawieniu coś co strzela, coś co niesie zniszczenie. (Nie to żebym umniejszał osiągnięcia wyżej opisane)Pracują nad takimi rzeczami w Polsce ktoś coś wie? Czy ma t o być dopiero perspektywiczne wraz z postępami Narew czy Wisła

  1. Jaksar

   Programy Narew, Wisała, Kruk i Orga są zminimalizowane z uwagi na brak pieniędzy. Nie zgodzą się Francuzi na zmianę treści umowy na Caracale (zmniejszenie ilości śmigłowców z 50 do kilkunastu) Będzie to jedyny większy projekt modernizacyjny na następne lata ! Obietnice PiS kosztują a kasy nie ma skąd brać, jedynie co najwyżej z MON !

 3. STRZELEC

  A gdzie podziały się filary innowacyjność?

 4. loko

  "5. miejsce – Instytut Technologii Elektronowej - Polski tranzystor mikrofalowy PolHEMT AlGaN/GaN dla radiolokacji" To znaczy ze opanowaliśmy technologie azotku galu ;)

 5. Arushi

  I coś z tego zobaczymy w służbie?

  1. qwer

   Kamera z PCO idzie do LEO i Twardych.

 6. M.M

  Szczególnie ciekawi mnie ten "Ultramobilny kołowy robot bojowy". Co to za cudo, ktoś wie? Brzmi czadowo, efekt końcowy pewnie nie jest aż tak medialny.

Reklama