Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Próby zmodernizowanego system rakietowego ASMD zakończone

Próby zmodernizowanego systemu ASMD na fregacie HMAS „Perth” zakończyły się sukcesem – fot. US Navy
Próby zmodernizowanego systemu ASMD na fregacie HMAS „Perth” zakończyły się sukcesem – fot. US Navy

Królewska Marynarka Australii i organizacja logistyczna DMO (Defence Materiel Organisation) zakończyły końcowe testy dopuszczające zmodernizowany system kierowania strzelaniem rakietowym ASMD australijskich fregat typu Anzac.

Zmiany dotyczyły opracowanego w Australii radaru z antenami ścianowymi CEA i okrętowego systemu walki na fregacie typu Anzac HMAS „Perth”. Ostatecznym testem było zakończone sukcesem strzelanie rakiety przeciwlotniczej ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) na poligonie rakietowym PMRF (Pacific Missile Range Facility) niedaleko Hawajów.

W czasie testów system ASMD z powodzeniem prowadził wykryte przez radar CEA obiekty powietrzne oraz wskazywał cele dla rakiet, które po wystrzeleniu były kontrolowane i sterowane prze tą stację aż do zniszczenia atakowanego obiektu.

HMAS „Perth” jest pierwszą fregatą ze zmodernizowanym systemem ASMD. Sam radar z antenami ścianowymi powstał we współpracy z Amerykanami. Program prowadzony przez 3 lata kosztował 30 milionów australijskich dolarów i dzięki niemu opracowano stacje radiolokacyjną z antenami na tyle zmniejszonymi, że mogą być montowane na okrętach klasy fregata i korweta. 

(MD)

Reklama

Komentarze

    Reklama