Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Poznańska modernizacja BWP to uzupełnienie dla Borsuka [Defence24 TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Podczas MSPO 2021 Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne zaprezentowały zmodernizowany bojowy wóz piechoty BWP-1 oraz zmodyfikowany czołg podstawowy Leopard 2A5. W rozmowie z Defence24 TV prezes zarządu i dyrektor generalny WZM S.A. Elżbieta Wawrzynkiewicz stwierdziła, że prezentowana modernizacja BWP-1 ma być ekonomiczna przy maksymalnym wzroście wartości bojowej i ergonomii. Pojazd prezentowano z systemem wieżowym CMI, natomiast poznańskie zakłady mają także innych oferentów. — Chcemy pokazać, że jest to propozycja, która wojsku pozwoli wybierać — podkreśliła.

Reklama

Komentarze (29)

 1. ted

  Pan gen. Skrzypczak jest tu dla mnie wyrocznią bo kto jak kto Pan gen. w tych sprawach ma ogromną wiedzę i doświadczenie, również bojowe, dlatego uważam że trzeba przystąpić natychmiast do modernizacji BWP-1, do różnych wersji. Borsuka produkować w takich ilościach na ile będą wydolne zakłady produkcyjne.

  1. Autor Widmo

   I proponuję jeszcze, jak to Pan Gen. Skrzypczak uczynił z LEOPARDami, przebazować wszystkie zmodernizowane BWPy na zachodni brzeg Wisły, najlepiej do Żagania.

  2. Andy

   @Autor_Widmo Nie od dziś wiadomo, że najwartościowszego sprzętu (takim były wtedy Leopardy w Polsce) nie wystawia się na pierwszą linię, pierwsze uderzenie. Stąd ta decyzja nie była pozbawiona logiki. Mam nadzieję, że politycy nie wymuszą propagandowego działania na wojsku i nie wystawią Abramsów (o ile je zakupią) w jednostkach w Siedlcach czy Lublinie, tylko co najwyżej w Warszawie i na linii Wisły, skąd będą mogły wyprowadzać kontruderzenia, znając kierunki działań obranych przez przeciwnika.

  3. Autor Widmo

   Andy, znasz doktrynę wojenną FR ? To teraz chwilę pomyśl i zastanów się dlaczego sprzęt pancerny przebazowany został maksymalnie na Wschód Polski.

 2. New

  Moim zdaniem WZW powinny pomyśleć o stworzeniu modułu z Tarnowa z armatą 23mm plus piratem lub piorunem. Cenowo powinno to być akceptowalne oraz wartość bojowa przeciwko celom lądowym i powietrznym.

 3. Herr Flick

  Pomijając analizę, czy lepiej produkować Borsuka, czy modyfikować BWP, chciałbym zwrócić uwagę na następującą rzecz. Nasi miłościwie nam rządzący utworzyli coś takiego, co nazywa się PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). Jest to holding kilku firm - spółek z udziałem skarbu państwa. Ma on praktycznie monopol w naszej produkcji(?) zbrojeniowej. I co z tego wynika? Ano nic. Na takich targach, jak np. w Kielcach, co roku PGZ przedstawia jakieś tam swoje propozycje, wszystko fajnie wygląda w formie makiet czy pojedynczych egzemplarzy proponowanego sprzętu. Dalej możemy tylko poczytać o tzw. pracach koncepcyjno - analitycznych. W takiej Marynarce Wojennej ww. prace są na tak zaawansowanym poziomie, tak prężnie się rozwijają, że zanim się skończą, to Marynarki już nie będzie. Oglądałem nie tak dawno w Discovery cykl programów o produkcji wojennej w hitlerowskich Niemczech, Związku Radzieckim w porównaniu z USA i Wielką Brytanią. W tych dwóch pierwszych krajach nad całością czuwało "państwo", w tych dwóch ostatnich produkcja była oparta na własności prywatnej (czyt.: wolnorynkowej). Wygrała oczywiście ta druga wersja. Co stoi na przeszkodzie zastosować podobne standardy dzisiaj? Potrzebujemy taki a taki sprzęt, MON rozpisuje przetarg, firmy prywatne przedstawiają swoje propozycje, jedna wygrywa i go produkuje. Nie mówię o tzw. produkcji wojennej, kiedy np. podczas II WS, z taśmy produkcyjnej co godzinę(sic!) zjeżdżał jeden B - 29. A co robi nasza "bohaterska" PGZ? Ano trzyma rękę na pulsie i jak pies ogrodnika, sama nie zeżre, ale drugiemu też nie da...

  1. były porucznik zmechu

   Flick - choćby z uwagi na awatar /skądinąd pierwowzór szanują za brak rozgłosu/, powinieneś wiedzieć, że np: nad produkcją sprzętu w Niemczech czuwało NSDAP /przegrani/, a u sowietów Czeka /wygrani/. Brytanię pomiń /to przypadek skrajny/. Jeżeli miałbym wybierać, to wolałbym mieć sprzęt niemiecki, niż ruski. Amerykanie? No cóż, trudno ich tu porównywać; chociażby z uwagi na wielkość gospodarki

  2. dropik

   Jak wygrała własność prywatna ? przecież to ruskie rozbiły zagony Hitlera? W Usa w czasie wojny nie panowała normalna gospodarka rynkowa. własność prywatna powinna być dominująca ale jednak państwo musi wydawać odpowiednie ilości pieniędzy bo inaczej kończy się tak jak w UK czołgami : nie mają już nawet produkcji swojej dziwacznej amunicji.

  3. andrzejto

   Zapomniałeś o pewnym drobnym szczególe. Bez amerykańskiej pomocy, nic by nie wyprodukowali. Wskaźniki gospodarcze są jasne. Bez amerykańskich obrabiarek nie byliby w stanie zmieścić armaty 85 mm do T-34. Bez amerykańskiego niklu i innych surowców nie daliby rady wyprodukować stali pancernej. Bez aluminium nie byłoby samolotów. Bez amerykańskiej ropy nie mieliby na czym jeździć. I bez amerykańskich ciężarówek nie byliby w stanie niczego przewozić. Bez amerykańskich i brytyjskich nalotów Niemcy byliby w stanie przenieść całą artylerie przeciwlotniczą przenieść na front wschodni. Policz ile to wyjdzie na kilometr średnio: 10000 dział na max 3000 km. Mówimy o działach które rozstrzeliwały sowieckie czołgi z 2 km. To nie ZSRR wygrało de facto wojnę, tylko amerykański podatnik. Ruscy dali tylko mięso armatnie. Bez udziału USA Niemcy mogliby nieskończenie długo utrzymywać linię frontu.

 4. AndyP

  "Uzupełnieniem" byłby gdyby użyto w nim dokładnie tych samych podzespołów i wieży jakie będą stosowane w Borsuku. Tak, by potem można było je przenieść na Borsuki.

 5. men

  Kilka oczywistości, żadna Armia na świecie nie ma tylko i wyłącznie "nówek nie śmiganych", żadna Armia na świecie nie wymienia sprzętu w stosunku 1:1, każda obecnie licząca sie Armia stawia na uniwersalne moduły bojowe - zazwyczaj batalionowe. Tak więc wychodząc z tych oczywistości należy rozsądnie zmodernizować posiadane BWP 1, równocześnie zmieniając model i struktury pododdziałów w kierunku owych modułów bojowych broni połączonych. Tak więc należy określić ilość Brygad Ciężkich (na wzór USArmy) jako operacyjnych /rezerwowych, do operacyjnych dawać Borsuki i najnowszy "szpej" do rezerwowych rozsądnie modernizowany sprzęt starszej prominencji. W przypadku np kompani na BWP1 moim zdaniem rozsądne byłoby utworzenie plutonu wsparcia z tą propozycją moderki, ale z "lekką" wieżą z HSW (jak powstanie), reszta plutonów na BWP z modułami Tarnowskich ZSMU z Piratem (oglądałem taką na MSPO ostatnim), dodać niszczyciele czołgów - rakietowe, możdzierz wsparcia w części desantowej strzelający stromotorowo, sanitarkę (wszystko na kadłubie BWP), 2S1 w kwsparcia, Białe jako plot i mamy batalion w BRezerwowej o solidnej sile bojowej. Bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie takich modułów bojowych łączących technikę rosyjską/zachodnią mają Finowie - zmechanizowana grupa bojowa: kdow/ksaper/kzabezpieczenia/kczołgówx2 -LeoA4/kzmechx2-BMP2 /dyw artyl samob-2S1/kmożdzierzy-120mm na MTLB/bat plot 35mm

 6. asdf

  co myslicie o BWP1 jako nosnikach mozdzierzy 98mm? po prostu zdjac wieze i w to miejsce wstawic mozdzierz cos jak w M106A1

  1. czarno to widzę

   Bez automatu ładowania i bez osłony balistycznej - to pomysł z dawno minionej epoki.

  2. rezerwa 77r.

   pooglądaj dotychczasowe propozycje modernizacji BWP ,było ich wiele lecz zapewne ,, KRETY " blokowały [udowadniając że to kosztowne ] a żołnierze transportowani są na pace ciężarówki , obecna propozycja jest bardzo ciekawa , do tego wykorzystując podwozie - kadłub robić np. w/w moździerze , niszczyciele czołgów bazując na naszych POLSKICH możliwościach

  3. rezerwa 77r.

   to pooglądaj ,, KRYLA " to dopiero ,, wynalazek " zdecydowanie lepsze są DANY CZY NAWET GOŹDZIKI // wszelkie prace nad KRYLEM to wyrzucanie pieniędzy w ,, piasek pustyni "

 7. fryz5

  Przekazanie środków finansowych na BWP-1 to spowolnienie Borsuka. Potrzeba więcej pieniędzy na przyspieszenie opracowania i przygotowania do produkcji nowego BWP. WZM jak chce to niech sobie modernizuje BWP-1, to super i sprzedaje ... tylko nie dla Sił Zbrojnych RP. Jeszcze lepiej jakby się wzięli za opracowanie silnika i przekładni. Dla tych co uważają, że trzeba robić modernizację BWP-1 bo Borsuk będzie produkowany w niewystarczającej ilości - rozumiem że zmodernizowanych BWP-1 WZM będzie wypuszczał jak bułki z piekarni. Zwiększenie mocy produkcyjnych Borsuka w HSW wiadomo, że musi potrwać, no ale te 3-4 lata powinno spokojnie wystarczyć - to nie technologie kosmiczne, Musk SpaceX założył w 2002 i za 6 lat Falcon1 osiągnął LEO.

  1. spacex

   i to jest ciekawa analogia , proponuje WZM zaprezentować Elonowi BWP-1 jako przyszły łazik marsjański może go kupi .

  2. czarno to widzę

   Sorry, ale Borsuk jest obecnie na etapie Grota w wersji A0 - do wersji A3 obu jeszcze sporo brakuje...

 8. ator

  To się nazywa usiłowanie wyłudzenia na wielką skalę i powinien tym się zajmować prokurator od Ziobry. Inwestowanie nawet złotówki w 40-to letni szrot to zwyczajna kradzież i marnotrawstwo naszych własnych podatków.

  1. czarno to widzę

   Jeżeli dać mu nową wieżę, nowoczesny powerpack, nowe zawieszenie i dopancerzyć - to jeżeli cena będzie znacząco niższa niż za chyba jeszcze niedopracowanego do końca Borsuka, to nie ma się co nawet zastanawiać.

  2. Art

   Panie Ator Takich jak pan to powinno się brać na siłę do wojska i wsadzać do dzisiejszych 40 letnich bwp. Otóż borsuk w rozsądnych ilościach kilkuset szt będzie może za 12 lat, do tego czasu wp musi na czymś jeździć, a porównanie bojowe bwp przed modernizacji do po modernizacji to ja porównanie trabanta do vw passata. Ten pojazd ma nowe skuteczne uzbrojenie i podstawowe i ppanc, nową łączność, systemy obserwacji dzień, noc, nie mówiąc o eksploatacji nowego silnika i komforcie załogi, nie pisz Pan takich dyrdymałów.

  3. olo

   Dokładnie tak.

 9. rezerwa 77r.

  bardzo ciekawa modernizacja , POPIERAM gdyż zanim wejdą BORSUKI minie bardzo dużo lat , jednak BWP po modernizacji pozwolą wojsku spokojnie poczekać , należy pamiętać o niszczycielach czołgów które są potrzebne na już

  1. Herr Wolf

   Tak 30 lat temu..

  2. Edek

   Ale popierasz co? Znasz cene tej modernizacji i czas dostaw? Nie? A znasz cene Borsuka i czas dostaw? Masz wogole jakies konkrety do porownania? Nie? Ojej....

  3. Wojak

   A właśnie że powinni do tego standardu zmodernizować nasz e bwp1

 10. PL

  Odnośnie tytułu: głosi on nieprawdę, niestety :-( Ta propozycja w zmierza wprost do ukatrupieniu zarówno samego projektu NPBWP BORSUK, jak i ZSSW-30 przez przerzucenie budżetu na pudrowanie złomu w postaci BMP-1. Zamiast zmaksymalizować nakłady na wielkoskalową produkcję BORSUKA (praca w systemie wielozmianowym w kilku zakładach produkcyjnych) planuje się wyrzucić państwowe pieniądze na coś, co będzie tylko i wyłącznie stwarzało zagrożenie dla załóg, nie przyniesie zaś żadnej wartości dodanej w warunkach współczesnego pola walki. Jestem dziwnie przekonany, przekonaniem graniczącym z pewnością, że sami autorzy tego pomysłu ani ich najbliżsi nie będą musieli narażać swojego życia w tych archaicznych puszkach od konserw :-( To nic, że swoje życie będą narażali obcy ludzie. Grunt, żeby kasa się zgadzała. Mój apel: nigdy więcej żadnych bredni o głębokiej modernizacji BMP-1 (BWP-1)! Jeżeli już, to tylko remont wozów (może remotoryzacja z myślą o przyszłych zastosowaniach kadłubów w roli pojazdów wsparcia?), modyfikacja łączności i systemów obserwacji (na wzór T-72M1R), ewentualnie usunięcie uzbrojenia głównego wraz z całym systemem wieżowym, a na to miejsce zabudowanie ZSMU z Tarnowa. Zmiana aranżacji przedziału desantu - zmniejszenie ilości siedzisk z 8 do 6, zamocowanie ich przy burtach. W razie potrzeby wyposażenie w PPK PIRAT, SPIKE czy nawet JAVELIN przewożone w przedziale desantu i strzelane z tegoż przez otwarte górne włazy.

  1. Pipi

   Taki trochę oksleczony wypadkiem na bwp po moderce zawsze może się zemścić. Życie osobiste za życie osobiste.

  2. Dropik

   ta propozycja nie uwali Borsuka. może go spowolnić . Borsukowi może zaszkodzić tylko inny, cieższy bwp.

  3. NOC

   Hahaha i sam zmodernizowales bwp a a tyle krzyku haha

 11. De facto borsuk jest mityczny jak Tytan...

  1. Pucin :0

   To jest prawda ale do zatwardziałych narodowców nie dociera - a swoją drogą to wadliwa koncepcja od początku (BWP pływający) tylko dlaczego tak późno zrozumiał to MON-HSW opracowuje przynajmniej dokumentacje na ciężki BWP oparty o tzw. płytę podłogową/założenia Borsuka-MON poszukuje natomiast następcy 282 szt amfibii PTS-3. Jeszcze raz powtarzam jedyna rozsądna modernizacja BWP-1 to pokazany na Arms and Security 2018 w Kijowie czeski BVP-2SKCZ Szakal ze słowacką wieżą KDV-30 lub odpowiednikiem polski, np.: ZSSW-30. A dla pełnej motoryzacji WP to trio: współpraca z Finami i produkcja licencyjna: Rosomak XP 8*8-PATRIA AMV XP 8*8 (licencja dostępna od 2019), Patria Pasi XA-200 6*6 (wspólny techniczna/kooperacja/program Finlandia+Łotwa+Polska) i SISU GPV/GTC 4*4 (zakup licencji) - koszt efekt (wspólne podzespoły pojazdów) sądzę, że najlepszy. reszta to bajdurzenie i ściema nie mająca realnego oparcia w rzeczywistości, tak jak walka z migrantami zamiast poważnego programu migracyjnego wzorem USA (państwo zbudowane na emigrantach i dla emigrantów) lub Niemiec ściągające wysoko kwalifikowanych pracowników - lekarzy, inżynierów, techników, spawaczy, robotników budowlanych ect.. nawet Rosja to wie i ma taki program na te 10 lat. Co prawda w dużej mierze skierowane na Daleki Wschód ale jest.

  2. Box123

   Potrzebny jest taki i taki

  3. Polak

   PTS Czesi robią w nowej wersji i nie zawracać sobie dupy produkcją

 12. Piotr Skarga

  Zgrajo fantastow śniących, że jeśli nie będziemy sukcesywnie modernizowac chociaż połowy spośród ponad 1100 posiadanych bwp1 to za te pieniądze "przyspieszymy" program Borsuka - puknijcie się w wasze głowy solidnym młotkiem! Bo w żaden sposób NIE zwiększymy na tyle zdolności HSW by produkować więcej niż 60-70 Borsukow rocznie!! Wbijcie sobie wreszcie do głów, że to nie piekarnia czy tłocznia blach i że n i e wystarczy tanio dokupić dwie maszyny i zaczniemy od razu trzaskac choćby 10 sztuk miesięcznie!! WBIJCIE sobie to do głów, że t a k się n i e da! HSW nie przestawi NIGDY całych mocy na Borsuka, bo ma też INNE projekty. Będzie nadal Krab, dojdzie Kryl, Raki na gasienicach, a nie daj Bóg zajmą się jeszcze Pegazem 4x4. A to OZNACZA, że MUSIMY modernizowac nieszczęsne, zacofane BWP1, bo sensowne ilości Borsuka będą w WP najwcześniej za 8-10lat!! A my nie kupimy 500 Bradley'ów z pustyni!! Tymczasem nasz zmech NIE MOŻE dalej, przez te aż 10 lat jeździć wciąż niezmodernizowanymi trupami! Kiedy TO wreszcie zrozumiecie?? Więc jakaś połowa MUSI być modernizowana. Resztę sukcesywnie zastępowanych BWP należy wykorzystać do np. roli "pomostowego" niszczyciela czołgów z solidną garścią np. Piratów, nosiciela tuzina dronow klasy Warmate TL, tudzież jako gąsienicowe pływające nośniki Popradów, z których to za jakich czas te wszystkie systemy będą sukcesywnie - w miarę ich pozyskiwania - przenoszone na docelowe współczesne nowoczesne podwozia. Zacznijcie myśleć realiami przemysłu, łańcucha dostaw i kooperacji, a nie jakimiś mrzonkami typu "kupmy 500 K-21 bo pływają" lub "500 Pum bo są świetne"!!

  1. Wańka

   Pragnę kolegę uspokoić. Pojazdem 4x4 zajmie się Autosan.

  2. zeneq

   Dojdzie Kryl? Wątpliwe. Nie kupimy Bradleyów? A niby czemu nie? W przypadku czołgów mamy już zamówiony kolejny typ maszyn. Skąd pewność że rząd nie uraczy nas partią Bradleyów? "Zacznijcie myśleć realiami przemysłu, łańcucha dostaw i kooperacji" Święte słowa, tyle że nie do forumowiczów bo oni są i tak zdezorientowani tym cyrkiem ale do decydentów którzy w nosie mają realia rynku, przemysłu, finansów i rozwoju.

  3. Pjoter

   I tu się zgodzę

 13. Dropik

  pani prezes jest ok, szkoda że nie dała rady z Bumarem. Co do tego bwp to nie sądzę by coś z tego było. I tak trzeba będzie czekać 1-2 lata na opracowanie i wdrożenie do produkcji.. . jak dobrze pójdzie to wejdzie do produkcji razem z borsukiem... Gdyby jeszcze była gotowa krajowa wieża.. Fatalne wrażenie sprawiają osłony siłowników tylnych drzwi

  1. dim

   Jeśli wejdzie do produkcji równolegle z Borsukiem, będzie dwie fabryki dostarczające współczesne bwp, zamiast jednej. Gdzie Twój problem ?

  2. dropik

   Pieniądze. Zawsze chodzi o pieniądze. Modernizacja jeśli będzie to tak jak w t72 będzie dotyczyć remontu całości , łączności i pasywacji przyrządów obserwacyjnych. Żadnych wież i przebudowy kadłuba nie będzie, bo to kosztowałoby 4-6 razy tyle. One i tak mogą robić z TO.

  3. Olo

   Dwie? A ta druga powstanie kiedy? Ile masz lat? 5? Zycie to nie gra gfzie klikniesz i masz fabryke.

 14. Ass

  Borsuk będzie za 5-10 lat, jak będzie. Trzeba unowocześnieć co jest.

  1. Za 100

 15. tagore

  Propozycja jest sensowna i realizacja możliwa na już.Bez tego wartość bojowa jednostek mających w ten sprzęt jest wątpliwa o obronie ppanc już nie mówiąc..

  1. Grd

   Oj tam oj tam. Batalion Biała Podlaska właśnie przyjmuje 40 letnie BWP1, wypasione maszyny.

 16. dim

  Państwa dyskusja jest o tyle mało merytoryczna, że nikt nic nie poinformował nas o cenach. Ile za Borsuka, a ile za tę modernizację ? O jakiej proporcji mówimy ? Ile mamy na nią budżetu ? Oba te wozy mają świetne działko, łączność i przyrządy obserwacyjne, czyli oba jednakowo groźne są dla przeciwnika. A może lepiej więcej tego, mniej Borsuka, za to wszędzie BMS, APS ? Zupełny brak jest w tych artykułach podstawowej informacji ekonomicznej.

  1. zeneq

   Zabawne. A od kiedy to ekonomia ma głos w sprawach obronności w Polsce? Nie zauważyłeś że już dawno koszty wojskowe oderwały się od realiów rynkowych? Gdy w Polsce ktoś zaczyna mówić o wojsku to finanse można automatycznie wywalić z dyskusji bo każda niemal rzecz w WP jest zakupiona powyżej jej faktycznej wartości bojowej. I to od karabinu aż po rakiety czy okręty. Weźmy tylko dwa przykłady. Mitycznym już niemal jest flagowy przykład olewania dbałości o finanse czyli ORP Ślązak a na dole tej drabiny mamy GROMa czyli kolejny mityczny projekt który miał mieć niewyobrażalne zalety i generować rozwój sektora. Jak to wygląda w każdym przypadku nie musze chyba się rozpisywać. Co do finansów to nie znam większej wtopy w sektorze niż ten okręt i bezsensownego popierania tego karabinu. 20-letna budowa okrętu który nadal jest cieniem własnego projektu przy kosztach z księżyca mówi sama za siebie. Co do karabinu to również nie warto się rozpisywać. Gdy zakładano Fabrykę Broni w Radomiu w 20-leciu międzywojennym uznano że należy użyć najbardziej standardowego systemu który był stosowany w 3 zaborach czyli Mausera bo było to ekonomiczne i zapewniało dostęp do amunicji i zbyt na całym świecie. Dzisiaj takim systemem jest M16 i jego odmiany. Rynkowa cena takiego karabinu to połowa ceny GROTa. Przy zakupie dużych partii albo licencji jeszcze mniej. Dostępność do części na świecie - nieograniczona. Zamiast tego mamy drogi unikat i żadnych szans ani na rozwój zakładu ani na eksport. O rynku wewnętrznym można zapomnieć bo prawo UE zwija pomału ale regularnie sektor strzelecki a żaden rząd w RP nie jest zainteresowany w zmianę tego procesu. Zakład zresztą ma w nosie rynek wewnętrzny bo czerpie z budżetu i generuje zamiast innowacji kolejne stołki dla nominatów partyjnych. Inne jak zakupy defiladowych ilości sprzętu z najwyższej półki bez posiadania systemu w którym rzeczywiście można wykorzystać jego możliwości spotykasz w informacjach na D24 regularnie. O ignorowaniu potrzeb rozwiązań własnych również. To składowa ciężkiej pracy tak agentury, lobbystów jak i ignorancji kolejnych ekip rządowych i braku realnej strategii obronnej.

  2. kmdr

   Informacja ekonomiczna jest tu nie potrzebna. Koszt będzie i to duży, ale liczy się czas. Spali od 1989 roku. To teraz będzie drogo, nie ważne musi być szybko. HSW nie wyrobi, z zagranicy używki? M2 do kompletu do czołgów? Są takie stare jak i te Nasze BWP1. I bardziej szczohrane. Nasze to raz na rok poligon raz na defiladę, a tamte włóczyły się po świecie. Nówki z zagranicy? Na kiedy? Za ile? Wychodzi, że modernizacja najlepiej się opłaci w tym momencie. Chodź 1/5 stanu. Tylko musi być decyzja, bierzemy ten. To rozwiązanie ma wiele plusów. "Materiał" do prac jest w tylu egzemplarzach, że tylko wybierać. Jest firma ,której zależy. Projekt świetny na pomostówkę. Kaliber już nowy, wieża bezzałogowa, pojazd odnowiony. Łatwiej się będzie "przesiąść " z tego na Borsuka niż BWP1 bez modernizacji. Poprawi zdolności bojowe zachowując pływalność. Mechanicy też nie będą musieli się przeszkalać. Będzie szybciej. Była laurka, teraz kopniak. Firma popełniła jeden błąd. Na targach powinna wystawić prototyp obok niezmodernizowanej starej wersji. I slogan: "Tak jest, a tak może być." Politycy się nie znają trzeba im pokazać. Jedno obok drugiego.

  3. rydwan

   najgorsze z tego to bryła która może być kojrzona z przeciwnikiem .

 17. Darek S.

  Świadomość sytuacyjna w tym wozie, to ma tylko kierowca. Zabrakło kasy na kilka dodatkowych kamer i kilka dodatkowych monitorów dla dowódcy i strzelca. Dlaczego ? Bo dla wojska te durne kamery i monitory, co kosztują grosze, sprzedaje się w takiej chorej cenie, że wojska po prostu na to nie stać. To już lepiej posadzić tych żołnierzy na motocyklach. Większa szansa, że ich nikt nie trafi, przy pokonywaniu terenu niż w tym blaszaku. Przecież, gdy tylko ktoś zacznie strzelać, wszyscy z tego BWP zaczną uciekać, bo szansa na przeżycie w nim polega tylko na tym, że ktoś nie będzie miał czasu w niego wycelować i go zniszczyć. A do ludzi na motocyklach, trudniej będzie trafić.

 18. kmdr

  Zacznijmy od początku. Wojsko Polskie ma na stanie 1300 sztuk BWP1. Co z tym zrobić? Wycofać? Czym zastąpić? Która firma nastarczy tyle sztuk w 5 lat? Przespali moment. Fakt dokonany. Ale coś trzeba teraz zrobić. Zostawić bez zmian? No nie można. Pudrowanie trupa? Taką kosmetykę funeralną uprawiają i inne kraje jak Ukraina, Serbia. Daje rozwiązanie problemu na 10-15 lat, podnosząc znacznie zdolności bojowe. W tym czasie ile wejdzie Borsuków na stan? Przy 50 sztukach rocznie. A gdzie tu do tysiąca ?A teraz jest ponad. Budowanie drugiej linii produkcyjnej minimum 5 lat. Hale, suwnice, certyfikacja tego wszystkiego, warunki zabudowy, mocniejsze linie przesyłowe prądu, decyzje środowiskowe Itd... Potrzebna modernizacja. Szybko. Prototyp na poligon ,czy ta obecnie prezentowana spełniamy wymagania. Wieże zamówić bez polonizacji produkcji tylko remonty w kraju. Przynajmniej pierwszej partii. Pracownicy musieli by się w tym czasie przeszkolić. Nie patrzeć na koszt efekt. Koszt będzie i tak i tak ale i mus jest. Wcześniej było by taniej, ale fakt dokonany. Teraz im dłużej będą czekać, tym będzie drożej. A nie modernizowane tracą zdolności z dnia na dzień.

  1. Kozik

   Potrzebujemy pilnie dokupić z 500 sztuk np Lynx lub Szwedzkie plus Feenka i powrocil bym do Concept PL-01 który uwalono

  2. szkoda prądu

   a ile z tych 1300 jest sprawnych? ,a ile zakonserwowanych 'pod chmurką' stoi ? (proponuje google maps na parę lokalizacji spojrzeć ) , jeżeli MON chce pudrować trupa nikt mu nie zabroni jego pieniądze jego budżet , ten pomysł miał sens może 20 lat temu jakby dopracowali konstrukcje , dziś ...szkoda prądu

  3. kmdr

   BWP to nie bułki. A i w piekarni mogą Cię wyśmiać jak przyjdziesz i powiesz 500 bułek pilnie. A co do Concept PL-01, to pracują nad tym ,ale nie u Nas. To się teraz nazywa CV-90-120 Ghost .

 19. jurgen

  poznańskie wyłudzanie kasy i przepalanie środków na Borsuka - owszem można z tego zrobić sanitarki, taksówki do spików, nawet rakietowy niszczyciel czołgów np. ze Spike NLOS, bo tu jako nośnik wystarczy rower :) - ale nie BWP

  1. Gniotto van Dijk

   Dokładnie tak. BWP to jedynie na nosiciele SPIKE NLOS i na wozy ewakuacji medycznej. nic więcej. Pieniądze trzeb wydać na projekt Borsuk.

  2. ile maxymalnie będzie robić się 30 Borsuków rocznie , Borsuk jeszcze nie rozpoczął testów państwowych co zajmie 2 lata , zanim wyprodukujemy 600 Borsuków minie około 20 lat , więc chcesz przez 20 lat jeździć nie zmodernizowanymi bwp-1

  3. Darek

   Obawiam zie, ze glebokie modernizowanie 50 letniego bwp zajmie tyle samo czasu co wyprodukowanie Borsuka. Koszty pewnie tez niemale.

 20. Szarik

  Skoro BUMAR zarabia na wojsku remontując i "modyfikując" pozbawione jakiejkolwiek wartości bojowej T-72 to dlaczego WZT z Poznania nie miałyby go naśladować , modernizując jeszcze gorszy , posowiecki złom czyli BWP1. Dramat polskiego wojska polega na tym , że nikt nie potrafi podjąć radykalnej decyzji o całkowitej eliminacji posowieckiego złomu z uzbrojenia ! Niestety takie "pudrowanie" bezwartościowego złomu dużo kosztuje a w żaden sposób nie poprawia technicznego stanu naszego wojska i wręcz hamuje wszelką modernizację sił zbrojnych. Zabiegi "modyfikacji" czy modernizacji T-72 , PT-91 czy BWP1 służą wyłącznie utrzymywaniu fikcji jakiejkolwiek wartości bojowej jednostek wojskowych uzbrojonych w ten sprzęt ale także niestety utrzymaniu tam etatów dowódczych i logistycznych. Marnowanie publicznych pieniędzy na ten cel jest skandalem wobec braku środków na rzeczywiste potrzeby modernizacyjne naszej armii !!

  1. PL

   @Szarik cytuję: "Skoro BUMAR zarabia na wojsku remontując i "modyfikując" pozbawione jakiejkolwiek wartości bojowej T-72 to dlaczego WZT z Poznania nie miałyby go naśladować , modernizując jeszcze gorszy , posowiecki złom czyli BWP1" odpowiadam: dlatego, że zamiennik BMP-1 jest już tuż-tuż, za rogiem, niemalże w zasięgu ręki. A zamienniki T-72/PT-91 nie istnieją jeszcze nawet w postaci projektu, nie mówiąc nawet o prototypie. Jeżeli "Poznań" chce, to niech skupuje złom w postaci czeskich czy słowackich BMP-1, modernizuje za własne pieniądze i znajduje jeleni, to jest, chciałem napisać - nabywców nań ;-) Ale niechaj robią to na własny rachunek, sami ponosząc ryzyko projektu biznesowego. Life is brutal.

  2. Przecież właśnie robią te prototypy na własny rachunek ?

  3. pomz

   o BRDM zapomniales ;)

 21. Baca

  Szkoda czasu i pieniędzy WZM na "projekty rozwojowe" tego złomka BWP-1, za to ścieżka moderki Leo jest jak najbardziej właściwa. Przede wszystkim jednak pani Elżbieta zamiast uparcie wchodzić w paradę programowi Borsuka powinna już teraz zainteresować się tematem ewentualnego wsparcia przez WZM eksploatacji M1A2 Abrams, które mamy kupić. Trochę wizji by się przydało a nie ciągłego lobbowania w sprawie schodzącego sprzętu, którego przeznaczona do reanimacji ilość i tak nie zaspokoi potrzeb tego zakładu.

  1. biały

   ile maxymalnie będzie robić się 30 Borsuków rocznie , Borsuk jeszcze nie rozpoczął testów państwowych co zajmie 2 lata , zanim wyprodukujemy 600 Borsuków minie około 20 lat , więc chcesz przez 20 lat jeździć nie zmodernizowanymi bwp-1

  2. rezerwa 77r.

   właśnie pani ELŻBIETA oferuje bardzo dobrą opcję na już , gdyż zanim wejdą BORSUKI minie wiele czasu , sprawdź ile było takich propozycji ,, jakoweś gremia ciągle blokowały "

  3. pomz

   ani Borsukami, ani BWP po moderc, ale amerykanskimi Bradleyami! Abramsy kupimy z ich bwp-ami.

 22. Rober

  Powinna być ta sama wieża co do Borsuka - tylko unifikacja ale propozycja na bdb. Szybka tańsza dobra przejściówka

 23. Cień

  Zamiast pudrować trupa, lepiej zrobić z BWP-1 niszczyciele czołgów, dokupić trochę Rosomaków w nowej wersji XP, a resztę pieniędzy ładować w Borsuka. To samo mogli zrobić z czołgami... zamiast pudrować T-72, to mogli je sprzedać, a zmodyfikowaliby trochę nowsze PT-91 i dokupiliby więcej nowych Abramsów lub Leopardów...

  1. A masz dwie frezarki do frezowania dwukrotnie większej liczby podwozi Borsuka ? Albo trzy frezarki do trzykrotnie większej liczby ? Więc korzystaj z tego co już jest. Jak na razie widzę tylko gadanie, gadanie, gadanie, wystawy, wystawy, a postępu modernizacji brak.

 24. Box123

  Jeżeli produkcja borsuka będzie wynosiła minimum 120 sztuk rocznie to jak dla mnie mogą sobie robić tę modernizację jak chcą, a później przekazać je do wot albo cokolwiek. Ale jeżeli będą produkować 60 czy 80 borsukow rocznie i brać się za jakieś dodatkowe pół - modernizacje to będzie to kolejny absurd w wykonaniu mon-u. I niech nikt nie mówi, że jeżeli ten projekt ma być realizowany minimum 15 lat to nie będzie można w tym czasie uruchomić drugiej linii produkcyjnej

  1. biały

   ile maxymalnie będzie robić się 30 Borsuków rocznie , Borsuk jeszcze nie rozpoczął testów państwowych co zajmie 2 lata , zanim wyprodukujemy 600 Borsuków minie około 20 lat , więc chcesz przez 20 lat jeździć nie zmodernizowanymi bwp-1

  2. LMed

   Jakież to proste i oczywiste.

  3. od 60 lat to jeździ tak jak powstało jeżeli do tej pory nie wykazywano chęci na modernizacje to bym tego nie robił to ślepa uliczka ; btw dla WOT w zupełności wystarczy taki jaki jest nawet bez armaty

 25. bwp-40 '93

  20 lat za późno na takie pomysły ,aż tyle czasu potrzebowali na zdobycie kompetencji do modernizacji i lobbowanie za tym

  1. rezerwa 77r.

   wszak propozycje były już dawno jednak dziwny opór MON IU czy innych ,, GREMIÓW " odrzucał propozycje i projekty

Reklama