Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

"Powietrzny ambulans" na bazie śmigłowca EC135 dla Chin

fot. Airbus Helicopters
fot. Airbus Helicopters

Koncern Airbus Helicopters dostarczył do Chin pierwszy, w pełni wyposażony powietrzny ambulans na bazie śmigłowca EC135. Podobne maszyny zakupiła wcześniej Polska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Uroczystość zorganizowano w niemieckich zakładach Airbus Helicopters w Donauwörth i nadano jej dużą rangę licząc, że na obecnym zamówieniu się nie skończy. Jak na razie przedstawiciele ChRL zakontraktowali pozyskanie dwóch śmigłowców EC135 P2e. Drugi ma zostać dostarczony w pierwszym kwartale przyszłego roku. Spółka Airbus Helicopters poinformowała ponadto, że został podpisany list intencyjny dotyczący kupna dwóch kolejnych helikopterów tego typu.

Pozyskany śmigłowiec w wersji EC135 P2e jest wyposażony w sprzęt medyczny dostarczony przez niemiecką grupę Bucher, taki sam jaki posiada również wiele innych "powietrznych ambulansów" tego typu wykorzystywanych w Europie. Jak na razie wiadomo, że pierwszy śmigłowiec EC135 zostanie przekazany do chińskiego centrum alarmowego 999 (999 Center), które jest spółką zależną od Fundacji Czerwonego Krzyża w Pekinie.

Chińscy ratownicy medyczni i lekarze zostali już przeszkoleni z obsługi specjalistycznych systemów pokładowych najpierw na kursie w mieście Augsburg, a później w centrum szkolenia lotniczej służby medycznej ADAC HEMS Academy położonym niedaleko Kolonii.

Reklama

Komentarze (2)

 1. derwisz

  pomimo zakupu przez Polskę dużej partii śmigłowców Airbusa dla pogotowia nie słyszałem aby cokolwiek zainwestował w Polsce czy nawiązał współpracę z polskim przemysłem (chyba były jakieś problemy techniczne...) - ... a teraz słyszymy obiecanki jakie to korzyści przyniesie nam zakup ich śmigłowców wielozadaniowych

  1. Wojmił

   wiesz dlaczego? dlatego, że w Polsce offset postawiono na głowie.. Wszędzie gdzie mądre rządu mądrzejszych niż Polacy narodów wymagają offsetu wymagają prawdziwego offsetu czyli: za to że u was kupujemy, wy kupujecie u nas albo coś z produkcji do nas przenosicie ale do nas...co NASZE zakłady wzmacnia... W Polsce offset odwrócono: za to, że u was kupujemy, część z grubej kasy jaką u was wydajemy wy za grosze kupujecie nasze zakłady... Tym razem nie było już co sprzedać... a może nawet nie było wymogu offsetu lub zaliczono jakieś drobnostki jakie Airbus zrobił w byłych zakładach PZL Wola..

  2. aom

   co ty gadasz Airbus ma PZL okecie i inwestyje w naszego Orlika...litosci najpierw poszukaj opozniej pisz takei teksty jacy mi skrzywdzeni itd.

 2. Lolo

  Żadnych deali z Airbusem: http://m.forbes.pl/jak-wydac-pieniadze-na-uzbrojenie-polski,artykuly,171911,1,2.html

Reklama