Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Postępy malezyjskiego programu nowego transportera opancerzonego

Podstawą dla nowego malezyjskiego transportera opancerzonego AV-8 jest konstrukcja tureckiego wozu PARS. Fot. FNSS.
Podstawą dla nowego malezyjskiego transportera opancerzonego AV-8 jest konstrukcja tureckiego wozu PARS. Fot. FNSS.

Malezyjskie przedsiębiorstwo Deftech poinformowało o rozpoczęciu prób nowego kołowego transportera opancerzonego AV-8, przeznaczonego dla sił zbrojnych Malezji.

Jak ujawnił serwis Defense News, próby nowego malezyjskiego transportera są jednym z ostatnich etapów przed rozpoczęciem jego dostaw dla malezyjskiej armii. Jeszcze w bieżącym roku armia Malezji ma otrzymać 12 wozów AV-8, a docelowo malezyjskie siły zbrojne otrzymają łącznie 257 transporterów tego typu w dwunastu wariantach.

Kołowy transporter opancerzony AV-8 w układzie 8x8 powstaje w oparciu o konstrukcję tureckiego wozu PARS, produkowanego przez firmę FNSS. Umowa dotycząca produkcji nowego transportera opancerzonego dla malezyjskiej armii została podpisana pomiędzy firmami Deftech i FNSS w 2010 roku.

Kołowe transportery opancerzone AV-8 mają zostać dostarczone siłom zbrojnym Malezji między innymi w wariantach transportera bojowego z dwuosobową wieżą z armatą kalibru 30 mm południowoafrykańskiego Denela, wozu uzbrojonego w wieżę z armatą 30 mm i wyrzutnią ppk Ingwe, transportera wyposażonego w jednoosobową wieżę z armatą kalibru 25 mm identyczną jak w gąsienicowym bwp ACV 300, wozu rozpoznawczego, wozu zabezpieczenia technicznego, ambulansu, wozu rozpoznania skażeń i wozu dowodzenia. Ich dostawy do jednostek malezyjskiej armii mają się rozpocząć jeszcze przed końcem 2014 roku i zakończą się w 2018 roku, po dostarczeniu 257 transporterów wszystkich wersji. 

(JP)

Reklama

Komentarze (3)

 1. ABC

  Tylko, że AV-8 ciagle jest jeszcze prototypem, a Denel zastanawia się nad wycofaniem z projektu,

 2. Jan

  Szkoda, że nikt napisał, że jest tu implementowany Fonet polskiej firmy WB Electronics, który zapewnia łączność wewnętrzną (Intercom) i integruje elektronikę tego wozu.

 3. ja

  Inni mogą opracowywać swoje wyroby a my tylko bazujemy na licencjach (Rosomak). Żenada!

  1. Tommi

   Ty. Doczytałeś że:"Kołowy transporter opancerzony AV-8 w układzie 8x8 powstaje w oparciu o konstrukcję tureckiego wozu PARS, produkowanego przez firmę FNSS."? Nasz Rosomak od oryginalnego AMV też się sporo różni.

  2. lol

   Poczytaj prace specjalistyczna ile nowych wozów itd powstaje w Polsce tylko nie zawsze państwo chce je kupować :)

  3. Major

   Jeszcze raz, ZE ZROZUMIENIEM, przeczytaj powyższy artykuł.

Reklama