Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie symulatory zdobędą Amerykę?

Fot. Autocomp Management.
Fot. Autocomp Management.

Szczecińska spółka Autocomp Management po raz kolejny zaprezentowała swoje produkty na targach I/ITSEC 2018 w Orlando. Jej przedstawiciele poinformowali, że premierowa prezentacja w 2017 roku zaowocowała podpisaniem kontraktu z partnerem amerykańskim na tamtejszy rynek. Dostawy już zrealizowano.

Autocomp Management Sp. z o.o. kolejny raz wziął udział w targach I/ITSEC. Przedstawiciele spółki podkreślają, że już poprzednia prezentacja, w końcu 2017 roku, pozwoliła na nawiązanie szeregu korzystnych kontaktów biznesowych. Demonstrowane wtedy między innymi nowatorskie rozwiązania symulatorów celowników strzeleckich, w tym dla karabinów wyborowych czy przyrządów optycznych do symulatorów strzeleckich wzbudziły szerokie zainteresowanie. Dzięki temu spółka podpisała umowę z kontrahentem amerykańskim na dostawę wielu układów optycznych, umowę już zrealizowano.

W 2018 roku targi odbyły się w dniach 26 do 30 listopada. W porównaniu do wcześniejszej edycji, ekspozycja firmy wraz jej produktami znajdowała się pośród światowych potentatów – między innymi firm takich jak Saab, Elbit, Rheinmetall Defence Electronics czy KMW.  Autocomp-Management Sp. z.o.o, opracował wspólnie z KMW, symulatory Table Top Trainer (TTT) do kompleksowego szkolenia załóg kołowych transporterów opancerzonych jak i czołgów Leopard 1 oraz Leopard 2 w różnych wersjach, które są eksploatowane w wielu europejskich armiach np. Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Grecji.

image
Symulator TTT dla KTO. Ilustracja: Autocomp Management. 

W USA demonstrowano także symulatory/trenażery oraz technologie stosowane w produkowanych wspólnie z KMW kompleksowych symulatorach czołgów Leopard 2A4 (używanych między innymi przez Siły Zbrojne Norwegii) czy wozów rozpoznawczych „Fennek”.

Symulatory TTT przeznaczone dla różnych typów czołgu Leopard. Ilustracja: Autocomp Management.
Symulatory TTT przeznaczone dla różnych typów czołgu Leopard. Ilustracja: Autocomp Management.

Wśród produktów prezentowanych przez szczecińską spółkę znalazły się nowatorskie rozwiązania w dziedzinie wojskowych i cywilnych symulatorów oraz nowe produkty działu optyki. W trakcie targów zaprezentowano między innymi system wsparcia szkolenia bojowego Śnieżnik, rozbudowany o system kompleksowej symulacji pola walki, wzbudzający szczególne zainteresowanie kontrahentów zagranicznych.

image
Stoisko Autocomp Management podczas targów I/ITSEC 2018. Fot. Autocomp Management.

Pokazano także modele symulatorów dla kołowych transporterów opancerzonych – w tym systemu przeznaczonego dla kierowców oraz symulator przedziału bojowego dla dowódcy i działonowego, który wraz z symulatorem dla kierowcy może zostać połączony w symulator kompleksowy. Jest on wykorzystywany do szkolenia ogniowego i taktycznego oraz doskonalenia umiejętności dowódców różnych szczebli dowodzenia w zakresie organizacji i prowadzenia walki oraz wykorzystania środków wsparcia ogniowego od szczebla drużyny poprzez pluton, kompanię aż do poziomu batalionu. Całość jest zintegrowana we wspólnym środowisku systemu Śnieżnik tworząc wirtualne pole walki 3D.

Fot. Autocomp Management.
Stoisko Autocomp Management podczas targów I/ITSEC 2018. Fot. Autocomp Management.

W Orlando prezentowane były również informacje i materiały o gamie produkowanych przez Autocomp symulatorów na rynek cywilny, takich jak symulatory pociągów czy samochodów ciężarowych dużej ładowności oraz samochodów średniej ładowności i wysokiej mobilności, które są powszechnie wykorzystywane w siłach zbrojnych wielu europejskich państw.

Fot. Autocomp Management.
Ilustracja: Autocomp Management.

Wiele z prezentowanych na targach I/ITSEC 2018 technologii i rozwiązań opracowanych w Szczecinie zostały już wdrożone i są one wykorzystywane w symulatorach dostarczonych do krajowych i zagranicznych odbiorców. Przedstawiciele Autocomp Management Sp. z o.o. zaznaczają, że prezentacja na największych targach systemów symulacyjnych w USA stwarza warunki do dalszego rozszerzania obecności szczecińskiej firmy na rynkach zagranicznych, w tym tak wymagających, jak Stany Zjednoczone. 

Reklama

Komentarze (8)

 1. Sąsiad

  Chyba 2 lata temu w Autocompie gościł Premier Morawiecki (wtedy vice), wraz z całą delegacją. Wśród giści byli m.in. i Viceminister Obrony Narodowej, jak i Szef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Wszyscy przecierali oczy ze zdziwienia, że polska firma wyposaża armie obcych państw w symulatory czołgów i transporterów. Natomiast nasz MON nie korzysta z polskiego potencjału......i przez 2 lata nic się nie zmieniło.

 2. Emeryt

  No i pięknie tak trzymać. Cudze chwalicie swego nie znacie. Za chwilę dojdzie do tego albo już doszło , że Polska firma będzie sprzedawać symulatory i trenażery do USA, Niemiec, Danii itp. a MON będzie kupował te same symulatory i trenażery od USA, Niemiec, Danii itp. tylko trzy razy drożej.

 3. Przyjaciel

  W wojsku Polskim symulatorów i trenażerów jak na lekarstwo a firma z polski z prawie 30 letnim doświadczeniem w dziedzinie urzadzeń szkolno treningowych musi wystawiać się aż w USA. Najlepiej wszystko kupić za granicą trzy razy drożej niż firma produkująca to samo w Polsce. Przecież Autocomp Management to największa i najbardziej doświadczona firma w Polsce projektująca i produkująca trenażery i symulatory dla wojska i policji.

 4. Emeryt

  No i pięknie tak trzymać. Cudze chwalicie swego nie znacie. Za chwilę dojdzie do tego albo już doszło , że Polska firma będzie sprzedawać symulatory i trenażery do USA, Niemiec, Danii itp. a MON będzie kupował te same symulatory i trenażery od USA, Niemiec, Danii itp. tylko trzy razy drożej.

 5. TK

  MON symuluje zakupy bez użycia symulatora.

 6. Ein

  @ Olo - mission impossible. Nawet najlepsze superkomputery jakie są dzisiaj w użyciu nie dałyby rady. Symulacja zakupów dla polskiej armii doprowadzi do zawieszenia się każdego, nawet najbardziej nowoczesnego systemu informatycznego. To jest nie do przejścia. Niestety.

 7. Olo

  Niech opracują symulator zakupów dla MON.

 8. Gracz

  Świetna wiadomość.

Reklama