Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie SW-4 lecą do Chin

Fot. PZL Świdnik.
Fot. PZL Świdnik.

Koncern AgustaWestland podpisał podczas targów HeliExpo umowę dystrybucyjną dotyczącą sprzedaży w Chinach śmigłowców SW-4, wytwarzanych w Świdniku. W ramach porozumienia spółka PZL Świdnik dostarczy 10 maszyn, zgodnie ze zobowiązaniem chińskiego przedsiębiorstwa.

PZL Świdnik zapewnia, że sygnowanie umowy na podstawie której Tuncang Investment Co.,Ltd zyska status niewyłącznego, oficjalnego dystrybutora śmigłowców SW-4 na rynek chiński rozszerzy możliwości eksportowe śmigłowców tego typu. Do chwili obecnej użytkownikom z Chin dostarczono pięć maszyn tego typu.

Jednocześnie na rynek chiński trafiają inne wiropłaty wytwarzane przez AgustaWestland, jak AW109, AW119, AW139, AW169 i AW189. Komponenty śmigłowców powstają w zakładach PZL Świdnik, odpowiedzialnych w grupie m.in. za produkcję kompozytowych struktur lotniczych.

SW-4 to lekki śmigłowiec zaprojektowany i produkowany w zakładach PZL Świdnik. Maszyny tego typu są wykorzystywane między innymi w Siłach Zbrojnych RP. Mogą być wyposażone w system FLIR i zewnętrzny hak ładunkowy, a zasięg wynosi 850 km. Do chwili obecnej dostarczono użytkownikom ponad 40 wiropłatów tego typu.

Koncern AgustaWestland opracował we współpracy z PZL Świdnik opcjonalnie pilotowany wariant śmigłowca – SW-4 Solo RUAS/OPH. Maszyna była testowana między innymi przez ministerstwo obrony Włoch.

Reklama

Komentarze (8)

 1. ja

  Rozbiorą jeden na części, skopiują i zaczną bez licencji sprzedawać na rynkach krajów zwanych "trzecim światem" za 3 razy taniej. Ot taka chińska mentalność.

 2. Ppo

  Tio pokazuje ze taki beznadziejny ten polski przemysł jak myślą niektórzy generałowie. Tylko pytanie czy obi tak myślą bo im moneta dźwięczy w kieszeni?

  1. j

   a moze napiszesz to jeszcze raz po polsku?

 3. Adam

  Ludzie. Przecież to polski śmigłowiec! Dzięki Bogu sprzedaje się w Chinach. Cieszyć się a nie narzekać. Ile polskich produktów technicznych sprzedaje się w Chinach i to za dziesiątki milionów dolarów?

  1. zoorroo

   Zakład ZNAJDUJE SIĘ W Polsce ALE WŁAŚCICIELEM JEST OBCOKRAJOWIEC .

 4. BieS

  10 sztuk wystarczy, żeby powstał chiński śmigłowiec.

 5. BUBA

  Włoskie SW-4. jak coś się sprzedało to jest nowego właściciela.

 6. qwas

  Włoskie śmigłowce montowane w Polsce lecą do Chin *

  1. def1

   SW-4 jest włoskim śmigłowcem? Bardzo ciekawa teoria.

 7. A_S

  Po co Chińczykom kupować więcej niż jedną sztukę ? Bo to nie można kopii zrobić z jednego egzemplarza?

 8. ppp

  Skopiują, sprzedadzą 3x taniej i tyle będzie z biznesu.

Reklama