Przemysł Zbrojeniowy

Polskie radiostacje dla indonezyjskich Marines

Fot. Radmor
Fot. Radmor

Jak poinformowała grupa WB, od ponad dekady spółka Radmor jest dostawcą sprzętu łączności do sił zbrojnych Republiki Indonezji. W bieżącym roku odbiorcy z tego tropikalnego państwa otrzymają kolejną partię doręcznych radiostacji taktycznych wyprodukowanych w Gdyni.

W ramach podpisanej umowy do indonezyjskich jednostek wypełniających zadania straży granicznej na obszarze pięciu prowincji Kalimantan (indonezyjskiej części wyspy Borneo) trafią polskie doręczne radiostacje taktyczne 3501. Od ponad dekady wojska lądowe tego państwa używają radiostacji doręcznych VHF R3501.

Użytkownikiem polskich rozwiązań łączności jest Korpus Piechoty Morskiej Marynarki Wojennej Indonezji (Korps Marinir Republik Indonesia, KORMAR RI). Polskie radiostacje doręczne Radmor R35010 są wykorzystywane m.in. w wersjach pojazdowych, jako wyposażenie transporterów opancerzonych.

Radiostacja doręczna Radmor 3501 to urządzenie pracujące w każdych warunkach środowiskowych, w dowolnym regionie świata. Producent podkreśla łatwość w obsłudze, realizowanej za pomocą dwóch przełączników i dwóch przycisków. Radiostacja wyposażona w czytelny wyświetlacz może mieć zaprogramowanych do 10 kanałów pracy, każdy z osobną częstotliwością, rodzajem transmisji, numerem i poziomem mocy wyjściowej. Jako sprzęt wojskowy wyposażono ją w możliwość awaryjnego kasowania nastaw.

Urządzenie wyposażono w system automatycznego testowania. Radiostacja może być zasilana z różnych zasilaczy akumulatorowych. Do dyspozycji użytkownika jest szeroka gama akcesoriów: mikrotelefony nagłowne, urządzenia ładujące, trzy rodzaje anten, programator, adapter samochodowy i wzmacniacz mocy. Osprzęt, futerały, anteny i szelki do noszenia zaprojektowano w taki sposób, aby nie krępowały ruchów użytkownika.

Reklama
Reklama

Radmor 3501 jest wyposażony w cyfrowy szyfrator zabezpieczający transmisję i modem wewnętrzny. Dzięki dostępności 10 kluczy szyfrujących możliwe jest tworzenie wzajemnie odseparowanych grup rozmównych. Radiostacja może zostać wyposażona w oprogramowanie umożliwiające transmisję z zastosowaniem hoppingu częstotliwości i zabezpieczeniem TRANSEC.

Urządzenie ma wbudowany odbiornik sygnału nawigacji satelitarnej. Odebrana pozycja geograficzna może być pokazana na wyświetlaczu radiostacji, a także wysłana do radiostacji nadrzędnej w sposób automatyczny lub na polecenie operatora. Radiostacja zapewnia selektywną łączność pomiędzy pojedynczymi użytkownikami lub grupami.

image
Fot. Radmor

Komentarze