Przemysł Zbrojeniowy

Polska łączność w pojazdach US Army. Przedłużono licencję

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Grupa WB przedłużyła amerykańskiemu partnerowi umowę licencyjną na produkcję cyfrowego systemu komunikacji pojazdowej FONET, dzięki czemu będzie on nadal instalowany na pojazdach US Army. Jest to opracowany od postaw przez polskich inżynierów i wytwarzany w Polsce modułowy i skalowalny zestaw urządzeń integrujący łączność i wymianę danych pojazdów wojskowych.

Jak poinformował Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB: „Amerykańskiemu licencjobiorcy zależało na kolejnym przedłużeniu umowy, ponieważ FONET jest w dużej liczbie wprowadzany do nowych wozów bojowych zamawianych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Grupa WB od lat tworzy i oferuje na rynku międzynarodowym innowacyjne polskie rozwiązania, do których ma pełne prawa własności intelektualnej. Dlatego może wynegocjować ze stroną amerykańską korzystne warunki dalszego wytwarzania systemu FONET w USA”.

Zgodnie z komunikatem Grupy WB, umowa podpisana przez wchodzące w skład Grupy WB przedsiębiorstwo WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego, odnawia amerykańskiej spółce L3Harris Technologies licencję na produkcję systemu komunikacji pojazdowej FONET na kolejne trzy lata. W ramach umowy strona polska udzieliła licencjobiorcy zgody na otwarcie kilku centrów serwisowych w wybranych lokalizacjach. FONET jest używany w armii amerykańskiej między innymi na transporterach Stryker czy nowo wprowadzanych pojazdach wielozadaniowych JLTV.

image
Fot. Grupa WB 

Warto zwrócić uwagę, że opracowany dla Wojska Polskiego system FONET wyprzedził swój czas. Dlatego w niezmienionej formie jest od ponad dekady dostarczany przez lokalne przedsiębiorstwo kooperujące z Grupą WB do Stanów Zjednoczonych i państw-sojuszników USA w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Do Wojska Polskiego trafiają coraz bardziej zaawansowane odmiany systemu FONET. Siły Zbrojne RP są pierwszym i najważniejszym odbiorcą technologii opracowanych przez Grupę WB.

Prezes Adam Bartosiewicz Grupa WB

FONET trafił najpierw do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Producent podkreśla, że jego wprowadzenie podejście i filozofię integracji systemów pojazdowych w Wojsku Polskim. FONET jest cały czas rozwijany, unowocześniany i dostosowywany do wymagań odbiorców. Jest bazą dla systemów zarządzania polem walki, do których zalicza się TOPAZ wytwarzany przez Grupę WB. 

Wiceprezes Bartosiewicz podkreśla, że Fonet był wielokrotnie poddawany próbom porównawczym z innymi rozwiązaniami, z których wychodził zwycięsko, dlatego jest eksportowany do wielu państw. W Polsce system Fonet jest używany m.in. na czołgach PT-91 Twardy, KTO Rosomak (w tym jego odmianach specjalistycznych włącznie z nowymi wozami dowodzenia), a także środkach artyleryjskich jak Langusta, Rak i Krab. Jest również instalowany na sprzęcie posowieckim w ramach modyfikacji (T-72M1, BWR). Fonet stanowi więc element zarówno nowego, jak i modernizowanego/modyfikowanego sprzętu.

image

Fot. Grupa WB

FONET to jedyny tak zaawansowany produkt polskiej zbrojeniówki, wytwarzany na licencji za granicą (i to w USA). System ten trafił i nadal trafia na pokłady wozów bojowych i innych pojazdów wojskowych używanych przez siły zbrojne łącznie kilkudziesięciu państw.

Komentarze