Przemysł Zbrojeniowy

Polska Grupa Zbrojeniowa dokapitalizowana. 3.9 mld zł pozwoli dokończyć konsolidację

Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskała kontrolę między innymi nad Hutą Stalowa Wola, producentem armatohaubic samobieżnych Krab. Fot. MON/Wikimedia Commons.
Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskała kontrolę między innymi nad Hutą Stalowa Wola, producentem armatohaubic samobieżnych Krab. Fot. MON/Wikimedia Commons.

Walne Zgromadzenie zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego Polskiej Grupy Zbrojeniowej do wysokości ponad 3,9 mld zł. PGZ uzyskała dzięki temu kontrolę nad siedemnastoma spółkami, nadzorowanymi przez MSP, ARP i MON.

Kapitał zakładowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej został podwyższony łącznie o ponad  3 917 mln zł, z czego 2 326 mln zł stanowi wkład niepieniężny (aport) Skarbu Państwa, a 250 mln zł – wkład pieniężny Agencji Rozwoju Przemysłu. Pozostała część kwoty podwyższenia, w wysokości 1 341 mln zł, została wniesiona wkładem niepieniężnym Agencji Rozwoju Przemysłu.

Według komunikatu Ministerstwa Skarbu Państwa, decyzja Walnego Zgromadzenia dała Polskiej Grupie Zbrojeniowej bezpośrednią kontrolę nad podmiotami nadzorowanymi przez MSP (Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo – Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej). Co więcej, pod kontrolę PGZ trafiły 4 spółki nadzorowane przez ARP (WSK PZL Kalisz, Fabryka Broni Łucznik - Radom, Nano Carbon i MS TFI), a także 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo – produkcyjnych (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu).

Podwyższenie kapitału zakładowego jest kluczowe dla dalszej konsolidacji sektora obronnego, która pozwoli na zwiększenie współpracy i koordynację działań spółek i najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału naszego przemysłu zbrojeniowego

Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa

Jak podaje MSP, w ramach drugiego etapu konsolidacji przewiduje się wniesienie do PGZ akcji i udziałów spółek Polskiego Holdingu Obronnego, do końca III kwartału bieżącego roku. W rezultacie do końca 2014 roku wszystkie przedsiębiorstwa branży zbrojeniowej, których pośrednim i bezpośrednim właścicielem jest Skarb Państwa zostaną skonsolidowane w ramach narodowego koncernu zbrojeniowego.

Dokapitalizowanie oznacza, że PGZ ma niezbędne środki na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Nie do końca znany jest ostateczny kształt nowej grupy. To konsekwencja wewnętrznej walki o wpływy kilku wiceministrów i potężnych lobby zagranicznych koncernów i powiązanych z nimi spółek. Branża obronna wiąże duże nadzieje z osobą prezesa PGZ Wojciecha Dąbrowskiego, który skutecznie pokazał, że jest w stanie doprowadzić do odbudowy przemysłu stoczniowego. Teraz zadanie ma równie trudne – będzie musiał przeciąć wiele układów i patologii, które przez lata hamowały polską zbrojeniówkę.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.