Przemysł Zbrojeniowy

Pół miliarda euro na modernizację batalionu "Pum"

IFV Puma i żołnierze wyposażeni w system IdZ-ES. Fot. Rheinmetall
IFV Puma i żołnierze wyposażeni w system IdZ-ES. Fot. Rheinmetall

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall odegra kluczową rolę w wyposażaniu połączonej grupy zadaniowej bardzo wysokiej gotowości operującej w ramach szpicy NATO w 2023 roku.

11 lipca br. Federalne Biuro ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry wybrało w ramach projektu "System Panzergrenadier VJTF 2023" konsorcjum ARGE "Puma". W jego skład wchodzi producent bojowego wozu piechoty Puma, czyli PSM Projekt System Managment GmbH (spółka joint venture z udziałem Rheinmetalla i Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co.) oraz Rheinmetall Electronics GmbH. Rheinmetall jako współwykonawca tego projektu otrzyma za niego ponad 470 milionów euro.

"System Panzergrenadier VJTF 2023" łączy ze sobą nowy podstawowy bojowy wóz piechoty niemieckiej armii - IFV Puma z modułowym systemem żołnierza przyszłości Future Soldier – Expanded System (Infanterist der Zukunft - IdZ-ES) działającym w zaawansowanym, sieciocentrycznym polu walki. W przypadku "Pumy" obejmuje on kompleksową modernizację 41 egzemplarzy tych pojazdów będących na uzbrojeniu Bundeswehry, z naciskiem na poprawę łączności pomiędzy załogą wozu a spieszonym desantem piechoty. Dostawy zmodernizowanych bwp planowane są na przełomie 2020 i 2021 roku, a ich liczba sugeruje, że trafią na wyposażenie jednego z batalionów zmechanizowanych (najprawdopodobniej Panzer Grenadiere Bataillon 112).

W skład wprowadzonych modyfikacji wchodzą m.in. nowa generacja cyfrowych radiostacji dla IFV "Puma", wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS (zmodernizowanych Spike-LR) oraz nowe kamery dzienne i termowizyjne. Dodatkowo każda z kompanii zmechanizowanych objętych projektem "VJTF 2023", będzie wyposażona w zautomatyzowany system zarządzania walką (BMS) o nazwie "TacNet". Nowy system treningowy umożliwia wykonywanie bardzo realistycznych ćwiczeń. Dodatkowo projekt obejmuje pakiet wsparcia w tym m.in. pełne wsparcie logistyczne przez okres 5 lat, w tym serwis, narzędzia specjalne i dostawy części zamiennych.

Główny nacisk w tym programie został położony na poprawę zdobywania i przekazywania informacji w ramach kompanii zmechanizowanej od szczebla dowódcy kompanii po szeregowego żołnierza. Realizacja umowy ma rozpocząć się niebawem i zakończyć wraz z wygaszeniem fazy gotowości batalionu VJTF w 2024 roku. W założeniu twórców "System Panzergrenadier VJTF 2023” ma stanowić wdrożony do służby prototyp i demonstrację docelowego rozwiązania, które potencjalnie mogłoby wejść na wyposażenie wszystkich niemieckich batalionów zmechanizowanych w ramach ich dalszej modernizacji podobnie jak w przypadku odbiorców eksportowych.

Komentarze (8)

 1. ryszard56

  ze Szwedami i Koreanczykami musimy rozmawiać

 2. Hunter

  Na przyszłym polu walki wartość tzw "mięsa armatniego" będzie zbliżona do zera. Poza tym nie ma już go skąd brać nawet armia rosyjska. Wygrywać będą dzięki przewadze informacyjnej zespoły zadaniowe o wysokiej mobilności. Niemcy to rozumieją i tworzą armie na takie przyszłe pola bitwy. My mamy programy : Borsuk, Rosomak, ZSSW30, BMS, TYTAN, Berberys itp. więc teoretycznie też o tym myślimy. Ale czy potrafimy to poskładać w jedną całość?

  1. leon

   Nie będzie miało znaczenia w początkowych fazach wojny. Jeśli konflikt będzie się przedłużał wystarczająco długo to znowu wszystko pójdzie w masę. Nie jestem tylko pewny czy krótkie konflikty mają szansę zaistnieć przy dzisiejszym arsenale.

 3. Zwiad Ogolnowojskowy

  Następca wozu Marder 1 był projektowany jakieś 30 lat temu. Były już gotowe prototypy. Opóźnienia były spowodowane nie tylko cofnięciem się imperium sowieckiego, ale i ogromnymi kosztami projektu. Nie tylko u nas nowe typy uzbrojenia wprowadza się kilka dekad.

 4. Pancerni

  Grenadierzy Pancerni wybrali Piranhe 4

  1. EEhh

   Moze cos wiecej? Jacy grenadierzy pancerni? Z ktorego kraju?

 5. dropik

  no szkoda , że jednak to takie drogie te ich BWP bo to kładzie sens ich kupna dla WP. Pozostaje grzebac przy borsuku i liczyć , że się uda. sama puma jednak bije na głowe wszystko co się rusza. strzel wyjątkowo celnie, opancerzenie extra, mobilność niesamowita. nie pływa - fakt

 6. Fanklub Daviena

  No właśnie to jest przykład na to, że idąc drogą inną niż Rosjanie dostajemy takie koszty BWP, że bardziej opłaca się za to kupić czołg niż BWP...

  1. Davien

   I idac droga inna niz rosjanie nei tracimy masy zołnierzy w pojazdach które przebija byle WKM:) A na lepsze od rosyjskich BWP nas stac:)

  2. Nikt

   Przynajmniej trafia w cel, a nie kładzie ogień zaporowy jak BMP-1 z nową wieżą

  3. dropik

   a piechota po radziecku na pancerzu lub na starach ;)

 7. Kyle

  U niemcow większe wały niż u nas. Za 10mln € można kupic 4 rosomaki z pełnym wyposażeniem

 8. ktos

  Do tego co pisał że bardziej się opłaca czołg kupić. Dobrze wyszkolony żołnierz wart jest kilka milionów złotych - ciężko by było stracić oddział bo brakło na porządny BWP. Akurat nasz Borsuk sądzę że będzie gdzieś pośrodku idei Niemieckiej a Rosyjskiej może akurat udało nam się przypadkowo znaleźć złoty środek. Miejmy nadzieje że nigdy tego nie będziemy mieli okazji sprawdzić.