Przemysł Zbrojeniowy

Piorun i Pirat od Mesko na MSPO [Defence24.pl TV]

Oczywiście, naszym sztandarowym produktem jest Piorun, jest to bardzo nowoczesna rakieta, bardzo nowoczesny system przeciwlotniczy. Realizujemy kontrakt wieloletni z polskimi siłami zbrojnymi na dostawę 1300 rakiet i 400 wyrzutni. Kontrakt obecnie jest realizowany terminowo. W zeszłym roku dostarczyliśmy pierwszą partię ponad 100 rakiet. W tym roku dostarczamy ponad 250 rakiet z kompletem wyrzutni. Jesteśmy bardzo dumni, że ten bardzo nowoczesny system będzie chronił polskie niebo — powiedział prezes zarządu Mesko S.A. Tomasz Stawiński.

W rozmowie z Defence24 TV prezes Stawiński przedstawił przygotowywany zakres modernizacji systemu przeciwlotniczego Piorun, która ma objąć zwiększenie zasięgu czy poprawienie działania głowicy naprowadzającej (w tym dodać dodatkowy zakres promieniowania, np. nadfiolet) w celu zwiększenia niezawodności i utrudnienia zakłóceń. W celu zapewnienia optymalnego szkolenia dla operatorów tych systemów Mesko przygotowało także system szkoleniowy, który może być wykorzystywany zarówno dla Groma, jak i Pioruna. Pozwala on w pełni symulować wystrzał z wyrzutni tego typu przy prawie stukrotnie niższej cenie niż w przypadku prawdziwej rakiety.

Tomasz Stawiński zaprezentował wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR, a także najnowszy projekt jego spółki, czyli wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat.

Prezes Mesko wspomniał także o amunicji precyzyjnego rażenia, która ma pozwolić na zwiększenie skuteczności ognia polskiej artylerii. Według szacunków jeden pocisk tego typu może zastąpić 20-25 klasycznych pocisków artyleryjskich. Z tego powodu, mimo wyższej ceny, jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne od dotychczasowych, klasycznych odpowiedników.

Komentarze