Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy wniosek w sprawie Polskiej Grupy Zbrojeniowej już w UOKiK

Włodzimierz Karpiński ogłasza docelowy model konsolidacji polskiej zbrojeniówki podczas ostatniego MSPO w Kielcach. Fot. Piotr Maciążek
Włodzimierz Karpiński ogłasza docelowy model konsolidacji polskiej zbrojeniówki podczas ostatniego MSPO w Kielcach. Fot. Piotr Maciążek

Ministerstwo Skarbu Państwa informuje, że do UOKiK trafił wniosek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej o zamiarze koncentracji polegającej na przejęciu przez PGZ bezpośredniej kontroli nad 12 spółkami z sektora obronnego.

Chodzi o nadzorowaną przez MSP Hutę Stalowa Wola i nadzorowane przez MON: WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu. Urząd ma dwa miesiące na wydanie decyzji.

Zgodę na włączenie do PGZ 11 WPRP i HSW wyraziła wcześniej Rada Ministrów.

Natomiast 20 lutego Komitet Rady Ministrów przyjął i rekomendował Radzie Ministrów wniosek ministra skarbu o zgodę na wniesienie do PGZ akcji kolejnej spółki - Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.

- Budowę Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcemy zakończyć w tym roku. Pierwszy etap planujemy zamknąć do 30 czerwca, a drugi do końca grudnia. Na razie koncentrujemy się na ustrukturyzowaniu tego projektu – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W dalszej kolejności strukturę PGZ zasilić mają m.in. akcje i udziały spółek nadzorowanych przez ARP i skupionych w grupie PHO. W sumie ok. 30 podmiotów.

Dzięki konsolidacji powstanie silna grupa z przychodami sięgającymi 5 mld zł. Pozwoli ona również utrzymać i stworzyć nowe miejsca zatrudnienia bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób.

Spółki skupione w PGZ będą mogły wspólnie realizować zamówienia dla MON oraz aktywnie uczestniczyć w procesie modernizacji polskiej armii. W ciągu najbliższej dekady na ten cel trafi 130 mld zł.

Strategię konsolidacji w ramach PGZ opracowało Ministerstwo Skarbu Państwa. PGZ została zarejestrowana w KRS 5 grudnia 2013 r.

msp.gov.pl

Komentarze (6)

 1. ja

  No to... koniec HSW. Szkoda!

 2. buba

  a właśnie dotarły informacje o kolejnej fali zwolnień - teraz pod topór ma trafić ponad 60 osób

 3. Olo

  Przecież PGZ to trzech panów, sprzątaczka i ochroniarz. Jedno biurko i komputer. I to cały PGZ..

 4. pacodegen

  Powstaje moloch, rzecz w tym, by miał co zaproponować MON, a także i w tym czy MON będzie kupował Pegaza wyroby? MON tak panicznie boi się podejmowania decyzji o zakupie w ramach bezp. państwa, że obawiam się wielkiej klapy Pegaza, skądinąd ciekawego pomysłu na dużą konkurencyjność w świecie. Ciekawe czy MON zmieni zasady współpracy z producentami w dziedzinie rozwoju i wdrożeń uzbrojenia. Jeśli będzie obowiązywała obecna zasada (zakaz), jak również brak stabilności w planowaniu wieloletnim to szkoda fatygi, Pegaz nic nie zdziała. MON musi ściśle współpracować, uczestniczyć w rozwoju uzbrojenia, a nie czekać, co mu na tacy przyniosą. Takie są zasady na świecie i nikt przy zdrowych zmysłach inaczej nie postępuje, zwłaszcza że to jego kasa.

 5. Rotorr

  No dobrze, a czy ta PGZ sprzeda cokolwiek, czy też wykaże się skutecznością Bumaru? Nie sprzedalismy naszego sprzętu do Iraku, nie sprzedajemy go włąsciwie nigdzie poza naszym własnym podwórkiem. Czy teraz po połączeniu będzie można HSW nadal wciskać pękające elementy Kraba?

 6. Pan Piotrek

  Wyeksportujcie chociaż jeden karabinek Beryl. Powodzenia grupo zbrojeniowa.