Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy lot śmigłowca Airbus H160

Fot. Thierry Rostang - 2015 / Airbus Helicopters
Fot. Thierry Rostang - 2015 / Airbus Helicopters

Airbus Helicopters poinformował o przeprowadzeniu pierwszego lotu średniego śmigłowca nowej generacji typu H160.

Pierwszy lot śmigłowca H160 miał miejsce w rejonie francuskiej miejscowości Marigane w sobotę 13 czerwca i trwał około 40 minut. Zgodnie z zapewnieniami Airbus Helicopters umożliwiło to wykonanie badań związanych z zachowaniem maszyny w locie, jak również weryfikację wcześniej oszacowanych parametrów.

Obecnie rozpoczęto testy śmigłowca H160 w locie, które obejmą m.in. próby w warunkach wysokich temperatur, planowane jeszcze tego lata. Podczas lotu zrealizowanego w środę 17 czerwca maszyna osiągnęła prędkość 130 węzłów, czyli około 240 km/h. Według informacji Airbus Helicopters śmigłowce H160 mają wejść do służby w 2018 roku.

Zgodnie z założeniami śmigłowiec ma się plasować w ofercie spółki w segmencie pomiędzy wiropłatami H145 i H175. Będzie wyposażony w silniki nowej generacji, charakteryzujące się wyższą mocą niż wcześniej stosowane jednostki napędowe i zapewniające ograniczenie zużycia paliwa oraz emitowanych zanieczyszczeń. Kadłub został zbudowany w całości z kompozytów. Śmigłowiec ma być przeznaczony m.in. do transportu pasażerskiego oraz dla służb publicznych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. marek!

    Smiglowiec "pasazerski i dla sluzb publicznych" juz na pierwszy rzut oka jest lepiej przystosowany do zmilitaryzowania niz "militarny" Karakan!!! Ten moze stanowic powazna konkurencje dla wyrobow Swidnika i Sikorskiego (s76)...

Reklama