Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy lot AW249 w 2021 roku. Leonardo: maszyna może powstać w Polsce [Defence24 TV]

Znajdujemy się przy komputerowym modelu AW249. Pierwszy lot planujemy w 2021 roku, natomiast osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej zaplanowaliśmy na 2025 rok. Oferujemy ten śmigłowiec Polsce w ścisłej współpracy z włoskim Ministerstwem Obrony, by sprostać wymaganiom Sił Zbrojnych RP w zgodzie z założeniami programu Kruk. W odniesieniu konkretnie do Polski podpisaliśmy umowę w lipcu ubiegłego roku, z PGZ ustanawiającą podstawy udziału przemysłowego Grupy dla wszystkich faz tego programu — powiedział prezes Leonardo Polska Sp. z.o.o Marco Lupo.  

W rozmowie z Defence24 TV prezes Lupo powiedział też, że jeśli MON zdecyduje się na wybór oferty jego firmy, to w program AW249 uwzględniono włączenie 40% udziału polskiego przemysłu lotniczego, a w PZL-Świdnik może powstać linia ich montażu końcowego. Dodatkowo istnieje szansa zajęcia przez polskie zakłady lotnicze miejsca lidera w udziale w rynkach eksportowych nowego śmigłowca uderzeniowego.

Marco Lupo wspomniał także o podpisanej w kwietniu br. umowie na dostawę 4 morskich śmigłowców wielozadaniowych AW101 dla polskiej Marynarki Wojennej, którą określił mianem najważniejszego osiągnięcia Leonardo w Polsce. Śmigłowce mają być dostarczone do 2022 roku, ich flota może zostać uzupełniona w przyszłości przez kolejne maszyny tego typu.

Szef inżynierii Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik Tomasz Bilski zaprezentował najnowszą propozycję jego spółki, czyli modernizację śmigłowca W-3WA Sokół. Ma ona polegać na zabudowie nowej awioniki, opartej na cyfrowym interface (typu człowiek-maszyna, który ma zdecydowanie odciążyć psychicznie pilota w ramach wykonywanych zadań). Dodatkowo, nowy wirnik nośny i nowy komplet łopat zapewnią podniesienie osiągów. Nowe uzbrojenie może zostać zainstalowane w ramach współpracy ze spółkami PGZ.

Komentarze