Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy duński F-35 ukończony. Oblot planowany na wiosnę

Fot. Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
Fot. Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Koncern Lockheed Martin poinformował o zakończeniu budowy pierwszego egzemplarza samolotu F-35A Lightning II dla sił powietrznych Danii. Na początku stycznia maszyna opuściła halę montażu końcowego w Fort Worth w Teksasie i została odholowana w celu rozpoczęcia prób naziemnych. Pierwszy lot ma odbyć się wiosną.

Rok temu, na początku stycznia 2020 roku, ogłoszono rozpoczęcie budowy tego samolotu F-35 o numerze seryjnym AP-01. Po przyjęciu do sił powietrznych królestwa Danii samolot będzie nosił oznaczenia taktyczne L-001. Choć maszyna ma zostać już w kwietniu oficjalnie przekazana do służby w Flyvevåbnet (siłach powietrznych Danii), to nie opuści USA i będzie wykorzystywana do szkolenia duńskich pilotów w bazie US Air Force Luke w Arizonie co najmniej do roku 2023.

Łącznie Dania ma otrzymać 27 samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35A z których pierwsze 4 miały zgodnie z umową zostać dostarczone w 2021 roku a kolejne 6 w 2022. Ze względu na pandemię COVID-19 można spodziewać się niewielkich przesunięć w tych planach. Zawarty w 2016 roku kontrakt opiewał na 2,6 mld USD (16374,4 mln koron duńskich) i obejmuje 27 maszyn i 4 symulatory wraz z niezbędna infrastrukturą, częściami zamiennymi, wsparciem eksploatacji i szkoleniem. Nowe samoloty F-35 zastąpią kilkudziesięcioletnie F-16AM/BM, których wycofywanie ze służby ma rozpocząć się w 2022 roku, jednak nie jest wykluczone że zostanie nieco wydłużone.  

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama