Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze śmigłowce T-129 dostarczone tureckiej armii

Śmigłowce bojowe T-129 ATAK. Fot. Turkish Aerospace Industries.
Śmigłowce bojowe T-129 ATAK. Fot. Turkish Aerospace Industries.

Lotnictwo wojsk lądowych Turcji przyjęło na wyposażenie pierwszą partię śmigłowców bojowych T-129 ATAK, wyprodukowanych przez firmę Turkish Aerospace Industries.

Według informacji producenta, turecka armia odebrała pierwsze egzemplarze śmigłowców T-129 skonstruowanych w ramach programu nowego śmigłowca bojowo – rozpoznawczego ATAK. Według przedstawicieli Turkish Aerospace Industries (TAI), dostarczenie pierwszych maszyn typu T-129 siłom zbrojnym Turcji to kolejny krok na drodze rozbudowy krajowego potencjału przemysłowo – obronnego, pozwalającego na uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych.

Turcja prowadzi program budowy nowego śmigłowca bojowego w oparciu o zmodernizowaną konstrukcję wiropłatów AugustaWestland A-129 Mangusta. Kontrakt dotyczący zakupu 51 maszyn został podpisany jeszcze w 2007 roku, a trzy lata później rozszerzono go o przyśpieszoną dostawę 9 śmigłowców w podstawowej konfiguracji. Co warte podkreślenia, firma Turkish Aerospace Industries jest uprawniona do prowadzenia marketingu nowego tureckiego śmigłowca bojowego na rynkach eksportowych.

Przemysł zbrojeniowy Turcji prowadzi także zaawansowane prace nad uzbrojeniem nowego śmigłowca bojowego w krajowej produkcji przeciwpancerne pociski kierowane. Nowe ppk typu UMTAS, znane też jako Mizrak-U będą wyposażone w termowizyjne głowice naprowadzające oraz łącze danych, pozwalające na przesyłanie informacji do i z pocisku podczas lotu. Istnieje także możliwość użycia pocisków Mizrak-U w trybie samonaprowadzania półaktywnego laserowego, a ich maksymalny zasięg ma wynieść 8 km. Nowe tureckie pociski przeciwpancerne mają także zostać zintegrowane ze śmigłowcami Seahawk, należącymi do marynarki wojennej Turcji.

(JP)

Reklama

Komentarze (4)

 1. roberto

  moze pozwoli to turkom na zajecie 2giej polowy cypru? nie ma to jak jednoczyc narody pod sztandarami nato i z pomoca usa

 2. MenVis

  Turcja prowadzi po mistrzowsku swoje programy zbrojeniowe dba o własny przemysł , nową technologię i dobro własnej armii. A u nas taka padaka ehhhhh

  1. andreo

   To nie do końca tak. My przespaliśmy prawie całe lata dziewięćdziesiąte. Teraz jest próba odnowy. Z tym, że armia potrzebuje modernizacji na wczoraj, dlatego obecnie musimy większość sprzętu o wysokich technologiach kupować od innych. Mam nadzieje, że to się kiedyś zmieni.. pozdrawiam

 3. Mirosław Znamirowski

  Osobiście uważam, że te śmigłowce bojowe były by dobrym wyborem dla naszego Lotnictwa Wojsk Lądowych. Po pierwsze są dużo tańsze od mających cenę z kosmosu AH-64E. Po drugie możliwa była by spora polonizacja maszyny z uwagi chociażby na to, że zakłady PZL Świdnik są obecnie "pod opieką" koncernu Augusta Westland.

 4. Jaan

  Jak tak czytam artykuły w których się dowiaduję że Turcja buduje ..... ...... ....... ... Korea Południowa buduje .... ..... ..... ....... Malutka Szwecja buduje ........................... Norwegia buduje ...................... to mogę z dumą powiedzieć że my budujemy Jelcze dla wojska.

Reklama