Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsza prezentacja rosyjskiego moździerza samobieżnego Lotos

Wizualizacja moździerza Lotos. Fot. TsNIITochMash
Wizualizacja moździerza Lotos. Fot. TsNIITochMash

Centralny Ośrodek Badawczy Inżynierii Precyzyjnej należący do rosyjskiej, państwowej grupy przemysłowej Rostec zaprezentował prototyp nowego moździerza samobieżnego kal. 120 mm „Lotos”. 

Podczas pokazu zaprezentowane zostały możliwości manewrowe - pojazd poruszał się po przygotowanym torze z prędkością ok. 30 km/h - zmiana prześwitu, obrót wieży oraz podnoszenie i opuszczanie lufy działa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawiciela Rostecu, Sergieja Abramowa, na chwilę obecną system jest gotowy do działania w trybie całkowicie manualnym. Trwają jeszcze,  choć mają być już na ukończeniu, prace nad oprogramowaniem elektronicznych systemów kierowania ogniem.

"Lotos" zaprojektowano w celu zapewnienia wsparcia ogniowego dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych. Moździerz wykorzystuje zmodyfikowane podwozie BMD-4M (dodano jedną parę kół jezdnych). DMC wozu wynosi 18 ton, napęd zapewnia mu silnik o mocy 450 KM, który ma gwarantować prędkość maksymalną na poziomie 70 km/h na drodze oraz zasięg nie niższy niż 500 km. Załoga składa się z czterech osób. Szybkostrzelność zestawu ma wynosić 6-8 strzałów/min, a zasięg maksymalny strzału do 13 km.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Walonka

  Pt 76 reaktywacja 50 lat później.

 2. gruba ryba

  to są właśnie wypowiedzi "specjalistów od obronności"

 3. THXXX

  Wygląda jak zmodyfikowany Goździk. Co do parametrów...cóż Rosjanie prawde powiedzą tylko jak się pomylą. Tak nawiasem mówiąc co stoi na przeszkodzie aby Goździki modyfikować i posadowić wieże z Raka? Ma ten plus że pływa i w wojskach pow-des. to ma na pewno sens.

 4. xyz

  Od razu widać, że ten "moździerz" jest rosyjski. Po długości lufy oczywiście ;) Dłuższa niż zachodnich czołgów, wchodząca prawie w wielkość luf armatohaubic, a to ma być "moździerz" przecież, no nieźle. Co do jego możliwości, to ciężko cokolwiek powiedzieć, bo informacji niewiele. Nie za bardzo można go także porównywać z naszym, Rakiem, bo jest na trakcji kołowej, a ten na gąsienicach. Jedyne co można porównać tak naprawdę, to zasięg tych wynalazków. Zasięg maksymalny "Lotos-a", to wg producentów 13 km, a zasięg maksymalny Raka to wg producentów 12 km. Chociaż należy pamiętać, że obecnie bez amunicji, do Raka żołnierze strzelają z niego używając starych granatów OF843B, przewidzianych do szkolenia na moździerzach holowanych i zapewniających zasięg maksymalny jedynie 6900 m. A amunicja do Raka, która ma być tam kiedyś wyprodukowana będzie miała przewidywany zasięg maksymalny 10 km. Także tu Rak przegrywa i przegrywa również pod względem swojej budowy, bo jest wielki jak stodoła na tym podwoziu Rosomaka, a Lotos pomimo tej lufy z rosyjskim DNA, zapowiada się jednak na prawdziwy moździerz samobieżny, gabarytowo.

  1. Szach mat w jednym ruchu.

   Kolega pisze,że z Rakiem niewiele można porównać poczym dokładnie to robi! Kolega pisze ,że Rak wielki jak stodoła a Lotos? Rozumiem,ze kolega zna wymiary tego czegoś i jest dużo mniejszy! I najważniejsze przy porównywalnym zasięgu -szybkostrzelność -tu kolega milczy.Ciekawe czemu?

  2. Lord Godar

   A czy jest problem aby wydłużyć lufę w Raku , bo i tak jest przystosowana do większych ciśnień podczas strzelania ? Myślę , że jeśli prace nad amunicją nie poprawią znacznie zasięgu , to taka opcja była by warta rozpatrzenia , nawet pod kątem zastosowania na cięższym nośniku gąsienicowym. .............................. Co do kwestii wyglądu i gabarytów , to moim zdaniem oprócz tego , że nasi projektanci nie są jakoś specjalnie finezyjni odnośnie estetyki i wyglądu tworzonych wyrobów , to wieża Raka powstała jako uniwersalna , do zamontowania na różnych pojazdach bez większej ingerencji w podwozie nośnika , więc jest duża bo musi dużo pomieścić . Po drugie musi pasować na węższe kadłuby pojazdów kołowych , a nie tylko na szersze z reguły gąsienicowe. Kwestia następna to to , że "Lotos" to pojazd projektowany jako dedykowany dla spełnienia specyficznych wymogów wojsk powietrzno-desantowych pod względem wagowym i gabarytowym. I jeszcze jedno ... załoga 4 osoby ... Kierowca-mechanik to jeden , a pozostałe 3 sołdaty to gdzie ? Wszyscy w wieży ? Jeden z nich robi za automat ładujący ?

  3. Fanklub Daviena

   "Co do jego możliwości" to widać, że jest to moździerz rosyjski - w przeciwieństwie do naszego Raka i moździerzy zachodnich, został tak pomyślany, że jako amunicji może używać praktycznie wszystkiego o kalibrze 120mm, zarówno pociski do dział, jak i granaty moździerzowe. Np. amunicji zdobycznej z naszych Leopardów...

 5. kamyk

  Ale gąsienica spada temu misiu.

 6. Davien

  Zasięg 500km a nasze Kraby ile mają? 50 km na zwykłej amunicji.

  1. Marek

   Wróć do szkoły.... Zasięg jazdy inaczej odległość jaką może pokonać na jednym tankowania...

  2. sde

   zasięg pojazdu 500 km ...

  3. stach

   Czytanie ze zrozumieniem nawet prostych tekstów może sprawić trudność o godz. 00:00. Czy ty naprawdę nie widzisz różnicy między zasięgiem strzału a zasięgiem jazdy??

 7. bender

  "Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawiciela Rostecu, Sergieja Abramowa, na chwilę obecną system jest gotowy do działania w trybie całkowicie manualnym". I tyle w temacie.

 8. Buba

  Wyjątkowo szpetny.

Reklama