Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ prezentuje transporter Scipio. Wariant Rosomaka dla Słowacji

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała w minionym tygodniu nowy pojazd wojskowy pod nazwą „Scipio” na bazie KTO Rosomak. Prezentacja miała miejsce na słowackim poligonie Zahorie, gdyż „Scipio” przeznaczony jest dla sił zbrojnych tego państwa, poszukujących następców transporterów SKOT.

Nowy bojowy wóz piechoty to efekt współpracy przemysłów zbrojeniowych Polski i Słowacji – platformą nowego pojazdu jest KTO Rosomak 8x8 w wersji bazowej, na którym zamontowana jest słowacka bezzałogowa wieża Turra 30 produkcji firmy EVPU, powstała z myślą o modernizacji wozów BMP-1/BMP-2. Wieża z armatą 30 mm uzbrojona jest też w przeciwpancerne pociski kierowane. Pierwszy publiczny pokaz polsko-słowackiego pojazdu miał miejsce pod koniec maja tego roku w trakcie targów IDEB 2015 w Brnie.

Pokaz poligonowy miał na celu prezentację możliwości nowego pojazdu, obejmował demonstrację zdolności trakcyjnych oraz bojowych. W czasie pokazu oddano celne strzały z armaty 30 mm i karabinu maszynowego 7,62 mm. Strzelania prowadzono do celu odległego o 2000 m, w ruchu i na postoju.

Zdaniem prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciecha Dąbrowskiego, oferowany Słowacji transporter Rosomak ma realne szanse na stanie się sztandarowym produktem PGZ. Wypowiadając się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w kwietniu tego roku prezes Dąbrowski stwierdził: "Nie jesteśmy w stanie przy tak dużej skali działalności żyć tylko z klienta krajowego i kontraktów, które pochodzą z Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych czy innych służb. Stąd naturalne są nasze poszukiwania na rynkach zagranicznych". Według wypowiedzi prezesa produkowany w Polsce na licencji fińskiej Rosomak został wyposażony w około 200 polskich usprawnień: "Nasze innowacje zmieniają ten wóz i powodują, że jest to jeden z lepszych pojazdów tej klasy, jakie możemy dzisiaj spotkać na światowym rynku".

W tej chwili nie wiadomo jeszcze iloma pojazdami zainteresowana jest Słowacja. Rozmowy na ten temat pomiędzy słowackim ministrem obrony Martinem Glváčem i polskim wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem mają się dopiero rozpocząć. Ocenia się, że początkowe zamówienie może opiewać na ok. 30 sztuk. Gdyby doszło do zawarcia umowy, Słowacja zamówiłaby potem również kolejne pojazdy. Zdaniem słowackiego ministra armia jego państwa nie może sobie bowiem pozwolić na dostawy transporterów z więcej niż jednego źródła, a docelowo będzie ich potrzeba ok. stu. Zawarcie umowy uzależnione jest także od polskich propozycji dotyczących offsetu. Jeśli nie usatysfakcjonują one Słowaków, przezbrojenie ich jednostek w nowe transportery opancerzone odbędzie się w drodze normalnego przetargu.

"Scipio” powstał w ramach promowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej inicjatywy, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz rozszerzenie współpracy przemysłowo-wojskowej z krajami regionu – Czechami, Słowacją ,Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Rumunią i Bułgarią. Dzięki niej na Litwę trafiły polskie zestawy przeciwlotnicze Grom.

Reklama

Komentarze (22)

 1. szyszka

  Siemianowice powinny mieć na uwadze ze to co teraz wyprodukują dla Słowacji będzie miało wielkie znaczenie marketingowe bowiem i Rumuni i Wegrzy tez niedługo będą się rozgladac za nowymi transporterami no morze i Bułgarzy wiec producent powinien się skupic na dobrej produkcji jak i precyzyjnej logistryce tak by można im potem spokojnie zaproponować nasze Borsuki i gepardy

 2. anakonda

  nie beczec mi tu ta nowa wieża dla roska jest ładna a armata robi naprawdę mocne wrazenie tak ze każdy przeciwnik postawi kloca na jej widok a ta słowacka to taka jakas delikatna

 3. michał

  Warto wspomnieć, że nośnik został na potrzeby tego projektu zmodernizowany pod kątem wzrostu pływalności. Pojawił się wypełniacz piankowy na przedniej płycie i na bokach (pomiędzy pancerzem zasadniczym i dodatkowym). Wyporność wzrosła o 1250 kg, a realne jest zwiększenie jej do 2000. Sama wieża może otrzymać również armatę Bushmaster. Pozostaje życzyć PGZ powodzenia.

  1. Mike76

   Też o tym czytałem. Udało im się podnieść masę przy której Rosiek może pływać z 21,5t na 23,5t. A chcą dobić do 24t. Część z tego zapasu pływalności mogła by pójść na dopancerzenie. To, plus nowe rodzaje pancerzy. Ciekawe ile udało by się wycisnąć. Interesuje mnie też rozkład wnętrza w tym Scipio. Ta słowacka wieża jest bezzałogowa i nie ma kosza pod nią (tak jak w naszej nowej wieży). Ile miejsc dla desantu udało się im zmieścić.

 4. xvgg

  Kolejny sukces został ogłoszony gloryfikujący wielkość i potencjał techniczny naszego przemysłu zbrojeniowego. Szkoda tylko, że Rosomak to nie nasz rodzimy produkt tylko licencja Patri, ale lepszy rydz nisz nic...

  1. vvv

   A co chciałbys miec kto rysia?;)

  2. kuba

   Produkt jak najbardziej jest nasz, projekt jest kupiony - i co - niby źle ? USA jak ktoś zaprojektuje dobry sprzęt to projekt kupują i się na nic nie oglądają. SKOT to też projekt czechosłowacki i co z tego ? W czasach kiedy go zaprojektowano (czyli tak 50 lat temu) był naprawdę dobry.

  3. MA

   a 7TP był nasz czy nie? podwozie brytyjskie, wieża i armata szwedzkie, a jakoś nie mamy problemu, żeby się do niego przyznać.

 5. Paweł

  Słowacy i Czesi to taka nacja jak Anglicy zawsze robią coś na opak. Z radarami też byli dogadani z nami.

 6. kowalski

  HSW napewno zrobi dobra i nowoczesna wieze ale kto poprawi uklad napedowy i przeniesienia napedu w tym zlomie chyba ze beda tylko jezdzic po autostradach.

 7. olo

  gawron, krab, itd.....przestańcie męczyć zwierzęta

 8. okl

  Że tak się spytam po co Polsce prawie 1000 Rosomaków, które mimo iż produkowane w Polsce do jakiś wyjątkowo tanich nie należą? Nie za dużo tego trochę, może część pieniędzy przeznaczyć na inny sprzęt, czołgi a nie tylko klepać te rosomaki kołowe, żeby tak jeszcze część byłą na gąsienicach.

  1. DK

   Częściowo się zgadzam, zwłaszcza że mamy przeciez projekt czołgu PL-01 Concept, ktory rowniez moze stac się polskim hitem eksportowym. I w rozwoj tego czolgu PGZ równiez powinien promować i udoskonalac

  2. Wojtekus

   A co możemy obecnie klepać lepszego niż Rosomaka?

 9. mat87

  bedzie tak jak zawsze czyli - bedzie duzo szumu w tv, internecie itp ale my tego przetargu nie amy.

  1. bender

   a ja odnosze wrazenie, ze tym razem bedzie deal

 10. vvv

  Taki projekt był pod kryptonimem bwp-1m i to było dobre ale 25 lat temu a nie teraz

 11. kowalski

  Czytam to co pisza tu co niektorzy i sprawdzilem dla pewnosci czy nie jestem na Onecie,ja sie pytam jaki sukces jeszcze nie sprzedalismy ani sztuki tego badziewia , a jezeli ten zlom ma byc naszym sztandarowym produktem PGZ to cienko to widze. 1000 poprawek i udoskonalen a to nadal jest zlom.

  1. vvv

   zlom w porownaniu do czego? zlom bo interia i wp tak pisza? kto rosomak jest bardzo wysoko oceniany przez inne armie lacznie z usa. pewnie btr-90 jest lepszy :)

  2. KajaK

   Źle sprawdziłeś! Nie jesteś na onecie, więc z takimi komentarzami proszę won. Odezwał się kowalski, spec od uzbrojenia od siedmiu boleści... Miałeś chociaż okazje jeździć rosomakiem? O misji bojowej nawet nie wspomne....

  3. riko

   Czyżby?

 12. Wr

  W ramach offsetu kupmy ich wieże i zmodernizujmy nasze BWP-1 :)))

  1. Miniek

   To nie jest trakie głupie. Skoro chcemy pływające BWP to po co opracowywać nowy sprzęt? Można zmodernizować ze 250 sztuk BWP 1 a resztę kupić ciężkich wozów zdolnych do walki na pierwszej linii razem z Leo.

 13. AM

  Dlaczego nie dozbrajamy Litwy? Dlaczego wchodzą tam Niemcy ze swoim demobilem.

  1. okl

   Bo litwini prędzej oddadzą się w ruskie ręce niż będą kupować coś od nas... Pozatym robią chyba to samo co my czyli kupują u tego kto może choć teoretycznie zapewnić im jakieś pozory bezpieczeństwa no, a sorry ale Polska nie może zapewnić tego nawet sobie

 14. Marick

  wieża z HSW może wygląda topornie, ale wyglądem nikt nie strzela, oby jak najszybciej zakończyli badania i wprowadzili do służby.Najważniejsza jest opinia samych żołnierzy, a nie nas na forum.

  1. [sic!]

   Pocieszę Cię, Mk2 wygląda ... bojowo www.youtube.com/watch?v=hywucKA2LjI Zastanawia tylko idea posadowienia lekkiej wieżyczki od pływającego KTO z 30mm na nowym BWP, nad tym CTA40mm by się zastanowili PS: Z integracją ze Spajkiem PGZ nie daje rady i OTO Melarą się podobno wspiera

 15. Tyberios

  Gratulacje dla zespołu, zrobili w krótkim czasie to czego samym Polskim zakładom nie udało się zrobić przez 10 lat. Pokazać Rosomaka z nowoczesną bezzałogową wieżą uzbrojona w działko, karabin i wyrzutnie pocisków przeciwpancernych. U nas za to po 10 latach udało się stworzyć wielką i prymitywną wieże a właściwie makietę wieży wyglądająca jakby ją z kamienia wykrzesano. Baaa po 10 latach nadal nie mamy załogowej wieży z zintegrowaną wyrzutnią pocisków poza jakimś prototypem. Współpraca Polski i Słowacji pokazała jak można sprawnie i nowocześnie sprawę załatwić... pada tylko pytanie, co stało na przeszkodzie u nas by móc się poszczycić podobnym sukcesem w przeciągu ostatniej dekady.

  1. Li

   Niechętnie, ale zgadzam się z Tobą. Rosomak to wspaniały pojazd, ale za długo czekamy na wyrzutnie pocisków przeciwpancernych... Zastanawiam się też dlaczego w Siemianowicach nie chcą stworzyć Rosomaków niepływających, ale za to z lepszym opancerzeniem i i dodatkowym uzbrojeniem.

  2. vvv

   ZSSW-30 to bezzalogowa z 2x ppk.

  3. DerLangsame

   Dodam jeszcze że PPK na tej wieży to konkursy

 16. DK

  Bardzo dobrze. Moze Rosomak stanie sie sztandarowym projektem PGZ sprzedawanym do jak najwiekszej liczby krajow swiata. Tak trzymać!!!

  1. vvv

   Rosiek2 bedzie lepszy bo obecnie rosiek1 ma juz limity swoich modernizacji.

 17. Jacek

  rzeczywiście potężny program eksportowy ma PGZ i cały ten przemysł zbrojeniowy. Dotąd sprzedał troche Gromów, z czego media zrobiły sukces 25-lecia niepodleglości.

 18. patriota

  Wreszcie! Gratulacje! Może po Słowacji zacznie się efekt domina i kolejne państwa regionu kupią Rosomaka.

  1. Jozek123

   Już pojawiają się plotki,że jeszcze dwa inne kraje są mocno zainteresowane rośkami.

 19. Obywatel

  Czy Słowacy też chcieli by to pudełko pływało?

 20. lex

  Pan Prezes PGZ jak zwykle mówi, że działa w "Dużej skali" i jak zwykle nie wie co mówi. To skala nawet nie średnia, w granicach 85-90 miejsca na liście SIPRI. Od powołania Prezesa wszystkie wskaźniki oceny PGZ (i tak złe!) spadły jak nigdy wcześniej. A w HSW pracują 4 dni w tygodniu, a strategię w PGZ robi się w 21 miesięcy od powołania Prezesa PGZ itd, itd. To co obecnie dzieje się w PGZ to sprawa dla prokuratury.

 21. Dżosz

  wygląda mniej topornie niż ta nasza nowa wieża....ale może wygląd to nie wszystko

  1. kichol

   Co jak co ale wieża ZSSW-30 jest piękna.

  2. vvv

   ale nasza wieza ma odpowiedni poziom ochrony oraz ma bardzo dobre SKO i 2x ppk i jest do tego bardzo lekka ze znacznie lepsza armata

 22. Jaro

  Heh, i będą mieć lepszego Rosomaka niż my.

Reklama